Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 listopada 2020, 09:30

autor: N.S.

Te spektakularne sceny filmowe powstały bez pomocy komputera

Chociaż magia CGI opanowała kino, nie wszyscy reżyserzy ślepo podążają za modą. Przedstawiamy 10 filmów, w których zastosowano niesamowite praktyczne efekty specjalne.

Kształt wody (2017) – człowiek amfibia i podwodne sceny

  1. Co to za film: Fantasy opowiadające o uczuciu rodzącym się pomiędzy niemą sprzątaczką a tajemniczą istotą przetrzymywaną w tajnym rządowym laboratorium
  2. Reżyser: Guillermo del Toro
  3. Kto występuje w scenie: Henry Thomas i inni
  4. Gdzie obejrzeć: Chilli, iTunes Store, Rakuten, Vod.pl

Guillerma del Toro można uznać za kolejnego mistrza praktycznych efektów specjalnych. Jego filmy często mają formę baśni dla dorosłych, w których zwykle pojawiają się przerażająco realistyczne kreatury. Wizytówką reżysera stały się niesamowite, ręcznie robione kostiumy, przygotowywane przez zespół utalentowanych specjalistów charakteryzacji. W historii kina na zawsze zapisały się absolutnie niepokojące istoty z Labiryntu Fauna. Obie role zostały odegrane przez tego samego aktora Douga Jonesa. Ma on 192 cm wzrostu, bardzo szczupłe ciało, wyjątkowo długie kończyny i szyję, a do tego jest niesamowicie elastyczny. Stał się prawdziwą „muzą” reżysera, który wykorzystał jego nietypową aparycję już w ośmiu swoich projektach. Można podziwiać go w niesamowitej charakteryzacji m.in. w Hellboyu, Crimson Peak czy nominowanym do Oskara Kształcie wody.

W tej historii widzowie mogą podziwiać absolutnie niezwykłego podwodnego stwora. Jego skóra rzeczywiście wygląda jak rybie łuski, jest powleczona śluzem, ma przeźroczyste błony i inne, wyjątkowo realistyczne szczegóły. Dzięki temu, że kreatura ta rzeczywiście znajduje się na planie, łatwiej można uwierzyć w jej istnienie. Z pewnością aktorom jest też po prostu łatwiej grać z osobą w pełnej charakteryzacji – nie muszą markować żadnych ruchów, a ich reakcje są bardziej naturalne.

Del Toro osobiście współpracuje z zespołem wykonującym wszystkie stroje wykorzystywane w jego filmach. Słynie z niesamowitych concept artów oraz zamiłowania do niepokojąco drobiazgowego oddawania szczegółów fizjonomii prezentowanych stworów. Potwór z Kształtu wody rzeczywiście wygląda jak istota z głębin. Od razu można zauważyć w nim wyraźne inspiracje faktycznie istniejącymi stworzeniami, przez co jest równie fascynujący, co odrażający. Takie postaci podświadomie wywierają dzięki temu większy wpływ na widzów. Nawet najlepiej wyrenderowany stwór nie może równać się z tym, którego rzeczywiście można dotknąć! Brr!

Koniecznie trzeba też wspomnieć o scenie otwierającej film. Przedstawia zatopione wnętrza mieszkania głównej bohaterki, w których pływają rozmaite sprzęty i meble. Przedmioty zostały podwieszone na żyłkach, a efekt wody dało specjalnie dostosowane światło oraz jedynie nieznaczne udoskonalenia na komputerze. Coś niesamowitego!

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
64,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
31,4%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
4,3%
Zobacz inne ankiety
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały

Hollywoodzkim gwiazdom często nie wystarczy sowity przelew na konto za dobrze odegraną rolę – czasem potrzebują jakiejś pamiątki z planu. W jaki sposób udało się popularnym aktorom zwinąć rekwizyty? Lepiej nie pytajcie.

Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia
Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia

Pewne efekty specjalne w filmach są tak dobrze wykonane, że nie ma się pojęcia o ich istnieniu. Przedstawiamy 10 przykładów CGI, które trudno dostrzec!

Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix
Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix

Większość nowych i kultowych filmów science-fiction, można znaleźć dziś w sieci i obejrzeć kiedy tylko chcemy. Dziś polecamy te pozycje, które możecie znaleźć na platformie Netflix.