Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 listopada 2020, 09:30

autor: N.S.

Te spektakularne sceny filmowe powstały bez pomocy komputera

Chociaż magia CGI opanowała kino, nie wszyscy reżyserzy ślepo podążają za modą. Przedstawiamy 10 filmów, w których zastosowano niesamowite praktyczne efekty specjalne.

Strażnicy Galaktyki (2014) – statki i charakteryzacja

  1. Co to za film: Ekranizacja znanej serii komiksów Marvela, opowiadającej o piątce wyjątkowych sprzymierzeńców, od których zależą losy całej galaktyki
  2. Reżyseria: James Gunn
  3. Gdzie obejrzeć: Chilli, iTunes Store, Rakuten, Player, Vod.pl, CANAL+

Filmy Marvela słyną ze świetnego CGI, ale mogą też pochwalić się wieloma naprawdę udanymi efektami praktycznymi. Zalicza się do nich również zaawansowaną charakteryzację aktorów, którzy pod warstwą lateksu, makijażu, peruk, protetycznych dodatków i innych akcesoriów zamieniają się w istoty z innych planet czy wymiarów. Często ich wygląd poprawiają graficy – CGI zastosowano np. do zanimowania włosów Kapitan Marvel czy stroju Czarnej Pantery. W ten sam sposób z powodzeniem dałoby się dodać rozmaite elementy wyjątkowej fizjonomii, ale jest to nie tylko trudne, ale też drogie.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że aktorzy w pełnej charakteryzacji wyglądają po prostu bardziej przekonująco i mogą lepiej wczuć się w odgrywają postać. Z pewnością realizacja wielu scen przebiega też o wiele naturalniej, gdy aktorów nie rozpraszają zielone stroje czy specjalne kropki nanoszone na twarze, wykorzystywane do późniejszego nakładania tekstur. W Strażnikach Galaktyki zdecydowanie wyróżniają się Drax, Yondu i Nebula. Chociaż aktorów z łatwością można było tylko lekko przygotować, a później nieco podrasować na komputerze, Dave Bautista, Michael Rooker oraz Karen Gillan przez wiele godzin przechodzili pełną transformację. Szczególnie metalowe wstawki prezentują się naprawdę świetnie, wręcz niepokojąco realistycznie.

Na potrzeby filmu skonturowano też wiele gotowych setów, np. interaktywny kokpit statku. Chris Pratt również mógł po prostu siedzieć w prowizorycznie zaaranżowanej scenografii na tle wielkiego green screenu, ale produkcja z pewnością wolała ostrożniej dysponować budżetem. Na Strażników wydano nieco ponad 232 milionów dolarów, gdy np. na Avengers: Endgame przeznaczono już 356 milionów. Mniej CGI wcale nie musi jednak oznaczać, że film robi mniejsze wrażenie.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
64,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
31,4%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
4,3%
Zobacz inne ankiety
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały

Hollywoodzkim gwiazdom często nie wystarczy sowity przelew na konto za dobrze odegraną rolę – czasem potrzebują jakiejś pamiątki z planu. W jaki sposób udało się popularnym aktorom zwinąć rekwizyty? Lepiej nie pytajcie.

Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia
Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia

Pewne efekty specjalne w filmach są tak dobrze wykonane, że nie ma się pojęcia o ich istnieniu. Przedstawiamy 10 przykładów CGI, które trudno dostrzec!

Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix
Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix

Większość nowych i kultowych filmów science-fiction, można znaleźć dziś w sieci i obejrzeć kiedy tylko chcemy. Dziś polecamy te pozycje, które możecie znaleźć na platformie Netflix.