Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 16 listopada 2020, 15:24

autor: Ramzes

Jakie słuchawki do konsoli - na co zwracać uwagę podczas zakupów

Choć do PS5 i Xbox Series S|X można podłączyć wiele typów słuchawek, nie każde zapewnią nam idealne warunki do grania. Na co zwracać uwagę, kupując headset do konsoli?

Na co zwracać uwagę podczas zakupu słuchawek do konsoli? Parametry tych urządzeń są często brane z przymrużeniem oka, a są integralną częścią tworzonego stanowiska do grania. Podłączyć do konsoli możemy niemalże każdy rodzaj słuchawek – znajdziemy kompatybilne z nimi liczne modele gamingowe i audiofilskie. Warto jednak przed zakupem dowiedzieć się, na jaki dźwięk możemy ostatecznie liczyć.

Jakie słuchawki do konsoli zakupić? - Jakie słuchawki do konsoli - na co zwracać uwagę podczas zakupów - dokument - 2020-11-16
Jakie słuchawki do konsoli zakupić?

Słuchawki, czy headset (słuchawki z mikrofonem), to nieodzowny element wyposażenia każdego gracza. Dzięki nim będziesz mógł odizolować się od otoczenia, często okupowanego przez innych ludzi, którym nie na rękę jest wysłuchiwać tekstów twoich kolegów i koleżanek z drużyny, czy w ogóle samych dźwięków z gry. Urządzenia te pozwalają osiągnąć bardzo dobrą jakość dźwięku za relatywnie niskie pieniądze, bo dobre stereo (lub system surround) kosztuje krocie.

Kupując słuchawki do konsoli musimy brać pod uwagę przede wszystkim specyfikację, bo ta bezpośrednio powie nam, na jaki dźwięk czy głośność możemy liczyć. Oczywiście drogie słuchawki pozwalają uzyskać dużo lepsze brzmienie niż tani „plastik” z marketu, ale sprawa nie jest taka prosta, jeżeli nie posiadasz dedykowanego sprzętu do tych urządzeń (DAC i wzmacniacz słuchawkowy) – a to główny problem podczas podpinania nowego sprzętu do konsoli.

Kontrolery zarówno PS5 jak i Xboksa posiadają wyjście typu Jack (3.5 mm). - Jakie słuchawki do konsoli - na co zwracać uwagę podczas zakupów - dokument - 2020-11-16
Kontrolery zarówno PS5 jak i Xboksa posiadają wyjście typu Jack (3.5 mm).

Sprzęt audio w konsolach nie należy do najlepszych. Nie chodzi tu o samą jakość dźwięku, która jest zadowalająca, a o rezerwę prądową. Twórcy niechętnie dzielą się takimi danymi, ale już przy zastosowaniu słuchawek o sprawności 96 dB/ 1mW i rezystancji 80 omów powoduje, że dźwięk się spłaszcza i zaczyna być zbyt cichy. Niska moc podawana do słuchawek jest tu największym mankamentem. Z tego też względu nie polecam kupować do konsoli przewodowych słuchawek trudnych w napędzeniu (niska czułość i wysoka impedancja), jeżeli nie planujesz też zakupu wzmacniacza słuchawkowego.

Jak podłączyć słuchawki do konsoli?

Konsole poprzedniej generacji (PS4 oraz Xbox One we wszystkich wersjach) posiadają cyfrowe wyjście audio S/PDIF. To główny sposób na podłączenie domowego systemu audio, ale nie jedyne. Warto tutaj też wspomnieć, że złącza takiego nie znajdziecie w konsoli PS5, ani Xbox Series X/S.

Najłatwiejszy sposób – podłączenie kabelkiem mini-jack do kontrolera. - Jakie słuchawki do konsoli - na co zwracać uwagę podczas zakupów - dokument - 2020-11-16
Najłatwiejszy sposób – podłączenie kabelkiem mini-jack do kontrolera.

Za wyjście audio może robić także HDMI (przesyłanie zarówno dźwięku, jak i obrazu do telewizora) oraz USB (na przykład słuchawki pod USB lub zewnętrzny system pod USB). PS5 posiada również USB typu C. W Xbox Series X/S znajdziemy takie wejście bezpośrednio tylko w kontrolerze. Jak widać wyraźnie, bezpośrednio z konsoli będziemy mogli podłączyć tylko cyfrowe odbiorniki, a za konwersję do analogowego sygnału robić będzie przetwornik – DAC, wbudowany we wzmacniacz lub telewizor.

Słuchawki analogowe natomiast możemy podłączyć pod wbudowane w kontrolery wszystkich omawianych konsol wejście 3.5 mm (jack). Miej jednak na uwadze fakt, że jest tylko jeden port 3.5 mm, więc bez adaptera łączącego sygnał pod jedno wyjście, nie ma możliwości jednoczesnego podpięcia słuchawek z mikrofonem posiadających dwa przewody (jeden na słuchawki, a drugi na mikrofon).

Dongle z wtyczką USB-C to bardzo wygodny sposób na połączenie headsetu z różnymi rodzajami sprzętu. - Jakie słuchawki do konsoli - na co zwracać uwagę podczas zakupów - dokument - 2020-11-16
Dongle z wtyczką USB-C to bardzo wygodny sposób na połączenie headsetu z różnymi rodzajami sprzętu.

Ostatnim sposobem jest skorzystanie ze słuchawek bezprzewodowych. W tym przypadku możesz podłączyć odbiornik pod USB oraz sparować słuchawki zgodnie z instrukcją. Niektóre zestawy posiadają oddzielny mikrofon podpinany bezpośrednio pod kontroler, a więc wszystko zależy od tego, na jaki zestaw się zdecydujesz. Naszym zdaniem najwygodniejszy w użyciu jest wbudowany już w słuchawki mikrofon, a jedynym interfejsem podłączanym pod konsolę jest nadajnik USB 2.4 GHz.

Warto przy tym wspomnieć, że konsole Microsoftu używają innego protokołu bezprzewodowego. Przez ten fakt słuchawki z „donglem” 2.4 GHz, które działają z PS5, niekoniecznie będzie można polecać do Xboksa. Jeśli w nową generację wchodzicie razem z Xbox Series S|X, szukajcie modeli headsetów certyfikowanych do wykorzystywania właśnie ze sprzętem Microsoftu.

Jeśli urządzenie nie ma portu USB-C, przydaje się przejściówka. - Jakie słuchawki do konsoli - na co zwracać uwagę podczas zakupów - dokument - 2020-11-16
Jeśli urządzenie nie ma portu USB-C, przydaje się przejściówka.
TWOIM ZDANIEM

Jeśli słuchawki, to tylko...

Bezprzewodowe
53,4%
Po kablu
46,6%
Zobacz inne ankiety
Granie w bezprzewodowych słuchawkach nabiera sensu
Granie w bezprzewodowych słuchawkach nabiera sensu

Trafiły do nas ostatnio słuchawki bezprzewodowe z donglem USB-C. Na pierwszy rzut oka nie jest to może ekscytujący temat, ale patent w praktyce sprawdza się rewelacyjnie, bo zapewnia łączność z PC i wszystkimi konsolami – także z PS5 i Series X.