Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 17 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Krótko i dobrze - 11 świetnych filmów, które trwają do 90 minut

Codzienna rutyna daje o sobie znać i brakuje Ci czasu nawet na obejrzenie filmu? Przygotowaliśmy zestaw dzieł nieco krótszych, a równie intensywnych – wręcz idealnych przy zmęczonej głowie.

Telefon (Phone Booth)

  1. Co to: najdłuższa rozmowa telefoniczna w życiu Colina Farrella
  2. Reżyseria: Joel Schumacher
  3. Czas trwania: 81 minut
  4. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store, Rakuten

Od zawsze lubiłem filmy, które były nagrywane w jednej lokacji czy pomieszczeniu. Dwunastu gniewnych ludzi to chyba najbardziej oczywisty przykład ze wszystkich, które przychodzą mi do głowy, a jest on o tyle niesamowity, że sam tytuł wskazuje, jak wielu aktorów musiało zmieścić się w jednym pokoju przy stole. Pamiętam też 127 godzin z Jamesem Franco – wielki mistrz górskiego parkouru wpadł do dziury w kanionie i stamtąd też śledziliśmy całą akcję. Istnieją jednak bardziej klaustrofobiczne i nieoczywiste miejsca od powyżej wymienionych – na przykład... budki telefoniczne. To właśnie one muszą śnić się po nocach Colinowi Farrellowi, który trochę w takiej posiedział.

Znalazł się w niej dzięki oryginalnemu pomysłowi scenarzysty Larry’ego Cohena oraz dość sprawnej realizacji tej koncepcji przez Joela Schumachera, czyli człowieka, który zna się na swoim fachu co najmniej nieźle (Batmany z George’em Clooneyem czy Upadek z Michaelem Douglasem). Telefon to trzymająca w napięciu historia skupiająca się na najbardziej nietypowym zakładniku na świecie, bo unieruchomionym na dość sporą odległość. Głównego bohatera, znajdującego się we wspomnianej budce, ma na muszce socjopatyczny snajper. Aby nie było za nudno, mężczyźni prowadzą ze sobą pogawędkę na wiele życiowych tematów. Głównie tych ciężkich.

Trochę to wszystko pachnie typowym amerykańskim akcyjniakiem, ale został on zrealizowany w tak nietuzinkowy i chwytający za gardło sposób (znakomity, szarpany montaż wraz ze zdjęciami), że zdecydowanie wyróżnia się na tle innych dzieł z tego gatunku.

TWOIM ZDANIEM

Jak długie filmy lubisz?

Klasyczne 2-godzinne
55,1%
2,5 godziny to jest to
22,5%
Do 100 minut
13,7%
Poniżej 3 godzin to nie film!
8,8%
Zobacz inne ankiety
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych

Apokalipsa jako motyw filmowy funkcjonuje już od wielu lat. Dziś wplata się w nią wątki fantasy bądź SF, wcześniej często nawiązywała do wydarzeń historycznych lub prawdopodobnych – w tym zabaw bombą atomową.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.