filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 3 października 2020, 09:30

autor: Marek Jura

Jakie filmy zarabiają nad Wisłą? Hity polskich kin

Wyniki polskiego box office’u mogą zaskoczyć niejednego znawcę rynku amerykańskiego – w czołówce próżno szukać kina superbohaterskiego. Nie brak tu za to przebojów Jamesa Camerona czy ekranizacji prozy Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza.

Spis treści

Ogniem i mieczem

  1. Co to: Najbardziej spektakularna ekranizacja Sienkiewicza
  2. Czy jest cringe’owy: Tylko momentami
  3. Liczba sprzedanych biletów: 7 151 354
  4. Budżet: 24 mln zł
  5. Przychody w Polsce: 105 mln zł
  6. Oceny (krytycy/widzowie): 55% / 70%
  7. Gdzie obejrzeć: Netflix

Ogniem i mieczem było pod koniec wieku chyba najbardziej wyczekiwanym polskim filmem. Pokaźny jak na tamte czasy budżet i gwiazdorska obsada miały sprawić, że ekranizacja kultowej powieści Henryka Sienkiewicza okaże się przebojem na miarę hollywoodzkich hitów. I w jakiejś mierze to się udało – rozmachu filmowi Jerzego Hoffmana odmówić zdecydowanie nie można. A i pod względem technicznym większa część scen prezentowała się naprawdę solidnie. Na uwagę zasługuje szczególnie świetna scenografia i dobrze dobrane kostiumy.

W czasie prawie trzech godzin zdarzają się słabsze momenty, jest też kilka z założenia żartobliwych scen, które wydają się bardziej żenujące niż śmieszne. Dumkę na dwa serca śpiewali jednak (i nadal śpiewają) prawie wszyscy. Jak na najbardziej dochodowy film po 1989 roku Ogniem i mieczem wcale nie jest taki miałki. Fakt, że wpisał się w szerokie gusta publiczności, można więc uznać za swoisty fenomen. A może bohaterowie filmu to po prostu „Avengersi” polskiej szlachty?

O AUTORZE

Moje gusta raczej rzadko pokrywają się z preferencjami statystycznego polskiego widza. Z filmów wymienionych powyżej w kinie widziałem tylko trzy, w tym dwa w ramach szkolnej wycieczki. Zrozumienie specyfiki polskiego box office’u wymaga odniesienia do historii kraju i przemian społecznych dokonujących się po 1989 roku. A to sprawia, że pisanie na tak błahy, zdawałoby się, temat okazało się całkiem interesującą przygodą. I chociaż w czasie studiów temat Mickiewicza i Sienkiewicza zdążył mi się trochę przejeść, to po latach chętnie powróciłem do tych ekranizacji, aby przekonać się, jak się zestarzały.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Którego towarzysza Shreka bardziej lubisz?

25,1%
Kot w Butach!
74,9%
Osioł
Zobacz inne ankiety