Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 18 września 2020, 10:00

autor: rassi

Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup

Poleasingowy komputer stacjonarny lub laptop dla części użytkowników może okazać się wszystkim, czego realnie potrzebują. Kiedy warto zastanowić się nad zakupem takich urządzeń i na co zwracać uwagę przeglądając oferty?

Słysząc hasło „poleasingowy laptop i komputer klasy PC”, w wielu głowach, pojawia się myśl o mało atrakcyjnych urządzeniach, które najlepsze lata mają już za sobą. To prawda, ale tylko po części. Sprzęt używany przez firmy potrafi zaskoczyć swoją wydajnością, a przede wszystkim żywotnością i nierzadko małym poborem prądu. To wszystko i wiele więcej w stosunkowo niskiej cenie.

Postawmy się na chwilę w roli właściciela firmy. Właśnie otwieramy nowe biuro i musimy zakupić kilkanaście pecetów. O co zadbać? Na pierwszym miejscu stoją względy ekonomiczne. Urządzenia powinny być więc w miarę tanie i charakteryzować się niskim poborem prądu. Najwięksi producenci procesorów, czyli Intel i AMD, mają w swoich ofertach specjalne linie produktów stworzone z myślą o jak największym zredukowaniu rachunków za energię elektryczną. Fakt, że jednostki te są energooszczędne, powoduje, iż nie grzeją się zbyt mocno podczas pracy i nie wymagają chłodzenia rozbudowanymi systemami. Bingo! Kolejne cięcie kosztów. To musi mieć jednak swoje rozsądne granice.

Jeśli interesuje Cię laptop do „pracy i internetu” to naszym zdaniem nie ma większego sensu inwestowanie w nowy sprzęt. - Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup - dokument - 2020-09-18
Jeśli interesuje Cię laptop do „pracy i internetu” to naszym zdaniem nie ma większego sensu inwestowanie w nowy sprzęt.

Co z tego, że zakupimy tanie laptopy, jak będą one działać zbyt wolno i się zawieszać. To spowolni pracę lub wręcz ją uniemożliwi, a przestoje to straty dla przedsiębiorstwa. Konfiguracja powinna być więc idealnie skrojona pod osiągnięcie wysokiej wydajności w konkretnym rodzaju pracy. Wiadomo, że profesjonalny grafik będzie potrzebował mocniejszego peceta niż pracownik, który korzysta wyłącznie z arkusza kalkulacyjnego i edytora tekstu. Rozsądny właściciel wybierze nie tylko odpowiednio szybkie w danych zastosowaniach komputery i laptopy. Zależeć mu będzie również na bezawaryjności przez wiele długich lat.

Do pracy wystarczy poleasingowy laptop

Większość laptopów używanych w firmach została zakupiona z myślą o podstawowych zadaniach tj. sprawnej obsłudze przeglądarki internetowej, edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego i innych prostych programów używanych w pracy biurowej. Dlatego szukanie w ich konfiguracji dedykowanej karty graficznej zazwyczaj jest bezcelowe. Jest tylko ta zintegrowana. I tak naprawdę innej nie potrzeba, gdy przenośny komputer ma służyć do tego typu pracy, a nie grania czy renderowania. Dzięki temu, poleasingowego laptopa można nabyć już za bardzo małe pieniądze. Oferty sprzedaży komputerów firmowych są najczęściej znacznie atrakcyjniejsze niż te wystawione przez osoby prywatne, chcące sprzedać swój używany sprzęt domowy. Jeśli laptop od nowości był przeznaczony do niewymagających mocarnych podzespołów zadań, nie należy drżeć o stopień jego zużycia. Niewielka wydajność to niska temperatura pracy, a ta z kolei przekłada się na długie życie urządzenia.

Zalety komputerów poleasingowych

  1. Przyzwoita wydajność w niskiej cenie
  2. Idealny do podstawowych zadań
  3. Oryginalny system operacyjny Windows
  4. Często energooszczędność, długa żywotność i ciche działanie
  5. Świetna baza pod upgrade do gamingowego peceta (niestety nie zawsze)
  6. Aktywna gwarancja producenta lub ta sklepowa
  7. Możliwość nieskrępowanego eksperymentowania
  8. Sprawdza się jako pierwszy komputer dla dziecka
  9. Można go wykorzystać do nauki np. serwisowania laptopów, składania pecetów
  10. Dobry jako urządzenie zapasowe (ważne dla osób pracujących zdalnie)

Przed zakupem należy dokładnie przypatrzeć się, w jakim stanie jest klawiatura. Już po 2-3 latach intensywnego, prawie codziennego użytkowania może ona pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli poza nią, nic nie budzi zastrzeżeń i konfiguracja jest oferowana w cenie nie do odrzucenia, warto zakupić taki sprzęt i wymienić blok z klawiszami.

O czym jeszcze warto wiedzieć przed wydaniem pieniędzy? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że poleasingowy laptop nigdy nie był czyszczony i wewnątrz obudowy zalega spora ilość kurzu. Ocenienie tego na podstawie zdjęć wydaje się niemożliwe. Warto się zabezpieczyć i do dodatkowych wydatków dopisać usługę czyszczenia lub zabrać się za to samemu (tylko doświadczeni użytkownicy!). To drugie odradzamy, gdy używany laptop jest wciąż objęty gwarancją producenta. Ta w momencie zdjęcia obudowy, a tym samym uszkodzenia plomb, przepada. Wyjściem z sytuacji jest wizyta w autoryzowanym serwisie.

Na rynku znajduje się cała masa poleasingowych komputerów o różnych rozmiarach i konfiguracjach – prawie każdy znajdzie coś dla siebie. - Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup - dokument - 2020-09-18
Na rynku znajduje się cała masa poleasingowych komputerów o różnych rozmiarach i konfiguracjach – prawie każdy znajdzie coś dla siebie.

Dobrze będzie sprawdzić także rodzaj dysku, jaki siedzi wewnątrz. Najlepiej celować w urządzenia z nośnikami SSD, a przynajmniej w te posiadające odpowiednie złącze umożliwiające użycie tego typu dysku. Można go zakupić osobno lub przełożyć z innego, posiadanego już peceta/laptopa.

Poleasingowy laptop ma wiele zalet - bardzo niska cena, odpowiednia wydajność przy niskim poborze prądu i wysokiej kulturze pracy oraz często ochrona w postaci trwającego jeszcze okresu gwarancyjnego. W porównaniu do wszystkich plusów możliwe niedogodności, których tanio można się pozbyć, nie mają większego znaczenia. Najważniejsze, żeby nie kupować pierwszego lepszego modelu, jaki wpadnie w oko, tylko poszukać chwile dłużej. W ten sposób można trafić na nie lada okazję.

TWOIM ZDANIEM

Kupiłeś kiedyś używany komputer lub laptopa?

Nie, nigdy tego nie zrobię
42,5%
Tak, to była świetna inwestycja
41,7%
Nie, ale kiedyś pewnie kupię
11,4%
Tak, ale żałuję
4,4%
Zobacz inne ankiety
Kupujesz używkę? Gwarancja to podstawa!
Kupujesz używkę? Gwarancja to podstawa!

Przed zakupem używanych podzespołów, laptopów i komputerów PC często powstrzymuje nas obawa o stan takiego sprzętu. Siłą przyciągającą jest natomiast niska cena i gwarancja. Co należy wiedzieć o tej drugiej?

Czy mi pójdzie? Valorant vs tani laptop
Czy mi pójdzie? Valorant vs tani laptop

Twórcy gry Valorant w zapowiedziach gry kładli duży nacisk na szeroko rozumianą dostępność tego tytułu. Chodziło im m.in. o niskie wymagania sprzętowe. Postanowiliśmy sprawdzić, czy Valorant pójdzie na naprawdę bardzo słabych komputerach.

Czy mi pójdzie - darmowe strzelanki vs komputer poleasingowy
Czy mi pójdzie - darmowe strzelanki vs komputer poleasingowy

Do grania w większość popularnych darmowych strzelanek i battle royale nie potrzeba specjalnie mocnego, gamingowego PC. Sprawdzamy, jak w Apex Legends, CS:GO, Fortnite i CoD: Warzone dają radę komputery poleasingowe.