futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 18 września 2020, 10:00

Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup

Poleasingowy komputer stacjonarny lub laptop dla części użytkowników może okazać się wszystkim, czego realnie potrzebują. Kiedy warto zastanowić się nad zakupem takich urządzeń i na co zwracać uwagę przeglądając oferty?

Spis treści

Poleasingowy komputer do gier?

O ile znalezienie poleasingowego laptopa i peceta do pracy jest dość łatwe, o tyle odszukanie komputera, który nadawałby się do grania, jest już znacznie trudniejsze i czasochłonne. Szczególnie jeśli myśli się o ogrywaniu stosunkowo nowych produkcji. Co jest największym problemem? Na pewno nie procesor. Pokazaliśmy, że nawet niektóre modele pierwszej generacji i7 od Intela nadają się do grania we w miarę współczesne tytuły, a jednostki z 2., 3. i wyższych radzą sobie w nowych grach bardzo dobrze. Szczegółowy spis sensownych, starych modeli dla graczy i benchmarki znajdziecie w tym miejscu.

Zdecydowana większość komputerów poleasingowych nie nadaje się do gier. Ale niektóre potrafią pokazać pazur, tym bardziej, że tytuły pokroju Valorant mają bardzo małe wymagania sprzętowe. - Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup - dokument - 2020-09-18
Zdecydowana większość komputerów poleasingowych nie nadaje się do gier. Ale niektóre potrafią pokazać pazur, tym bardziej, że tytuły pokroju Valorant mają bardzo małe wymagania sprzętowe.

Poleasingowy – co to znaczy?

Komputery poleasingowe to urządzenia odkupowane od firm, które nabyły je w ofercie leasingowej i chcą je po kilku latach sprzedać, bo np. wymieniają sprzęt na nowszy. Przedsiębiorstwa, które chcą pozbyć się starych, ale bardzo często nieprzestarzałych pecetów i laptopów, niekiedy bezpośrednio zajmują się sprzedażą używanego sprzętu, wystawiając go np. na Allegro. Bywa on także hurtowo skupowany przez sklepy, które następnie sprzedają go klientom indywidualnym.

Jeśli to nie przestarzałe CPU jest przeszkodą, to co nią jest? Często dużą, ale nie największą bywa zbyt mała ilość pamięci RAM. Z tym można sobie jednak szybko i dość tanio poradzić. Wystarczy dokupić kolejną, używaną kość. Gorzej, jeśli płyta główna jest ograniczona do przestarzałej generacji DDR3 i obsługuje tylko jej niskie taktowanie. Najgorszą i jednocześnie najczęstszą sytuacją, z jaką będzie się miało do czynienia podczas przeglądania ofert sprzedaży poleasingowych pecetów, jest ta, gdy w konfiguracji nie zawarto dedykowanej karty graficznej. Na tej zintegrowanej ciężko będzie pograć w cokolwiek. Nawet jeśli osobne GPU jest obecne, najczęściej oferuje ono niewielką wydajność. Dlaczego tak ciężko znaleźć używany w firmie komputer, który nadawałby się do gamingu? Odpowiedź wydaje się oczywista. Pecety zakupywane z myślą o wyposażeniu biura mają służyć do pracy, a nie grania. Nie należy jednak od razu się poddawać. Ponieważ…

Obco brzmiące napisy na klawiaturze sprowadzonego zza granicy laptopa można łatwo ukryć pod specjalnymi naklejkami. Niektórzy sprzedawcy dorzucają je w gratisie. - Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup - dokument - 2020-09-18
Obco brzmiące napisy na klawiaturze sprowadzonego zza granicy laptopa można łatwo ukryć pod specjalnymi naklejkami. Niektórzy sprzedawcy dorzucają je w gratisie.

Wady komputerów poleasingowych

  1. Często są wyposażone w mało wydajną i starą pamięć RAM
  2. Ograniczone możliwości rozbudowy
  3. Niektóre modele - brak dedykowanej karty graficznej
  4. Słabe zasilacze (np. 200 W) nie pozwalają na montaż gamingowej karty graficznej
  5. Laptopy sprowadzone zza granicy mają czasem nico inny układ klawiatury, do którego trzeba się przyzwyczaić

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kupiłeś kiedyś używany komputer lub laptopa?

Tak, ale żałuję
5,3%
Tak, to była świetna inwestycja
43,1%
Nie, nigdy tego nie zrobię
40,2%
Nie, ale kiedyś pewnie kupię
11,3%
Zobacz inne ankiety
Kupujesz używkę? Gwarancja to podstawa!
Kupujesz używkę? Gwarancja to podstawa!

Przed zakupem używanych podzespołów, laptopów i komputerów PC często powstrzymuje nas obawa o stan takiego sprzętu. Siłą przyciągającą jest natomiast niska cena i gwarancja. Co należy wiedzieć o tej drugiej?

Czy mi pójdzie? Valorant vs tani laptop
Czy mi pójdzie? Valorant vs tani laptop

Twórcy gry Valorant w zapowiedziach gry kładli duży nacisk na szeroko rozumianą dostępność tego tytułu. Chodziło im m.in. o niskie wymagania sprzętowe. Postanowiliśmy sprawdzić, czy Valorant pójdzie na naprawdę bardzo słabych komputerach.

Czy mi pójdzie - darmowe strzelanki vs komputer poleasingowy
Czy mi pójdzie - darmowe strzelanki vs komputer poleasingowy

Do grania w większość popularnych darmowych strzelanek i battle royale nie potrzeba specjalnie mocnego, gamingowego PC. Sprawdzamy, jak w Apex Legends, CS:GO, Fortnite i CoD: Warzone dają radę komputery poleasingowe.