futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 3 grudnia 2020, 14:21

Nie tylko PS5 ma dysk SSD. Czy Xbox Series S jest lepszy od Xbox One X?

Xbox Series S wzbudza wiele emocji - konsola tańsza od Xbox One X ma oferować nową jakość? Na pierwszy rzut oka nie wydaje się „next-genowa”, a internauci zastanawiają się, czy w ogóle będzie mocniejsza od Xbox One X, czyli konsoli ubiegłej generacji.

Nie tylko PS5 ma dysk SSD

W przypadku dysków obu konsol nie ma co w ogóle porównywać Xboksa One X i jego zabytkowego z dzisiejszej perspektywy dysku HDD o prędkości 5400 obr./min. do NVMe SSD zastosowanego w Series X. Nie mając dokładnych danych od Microsoftu możemy przyjąć, że ten pierwszy „rozpędza się” do około 50 MB/s, a dla porównania nowoczesna jednostka tańszej konsoli ma osiągać prędkości ok. 2,4 GB/s w plikach nieskompresowanych i nawet 4,8 GB/s przy plikach skompresowanych.

Oznacza to wielokrotny wzrost szybkości wczytywania gier oraz praktycznie wyeliminowanie ekranów ładowania czy „doładowywania” tekstur w trakcie eksploracji świata. Najbardziej widoczne zmiany powinny być przy grach takich jak np. Wiedźmin 3, które dostaną uaktualnienie do wersji na konsole nowej generacji i skorzystają z dobrodziejstw piekielnie szybkich dysków SSD.

Szczególnie Sony lubi chwalić się prędkością nowego dysku SSD, ale nas martwi trochę jego pojemność. Zapewne czeka nas kolejna generacja, w której dobrym zakupem będzie dodatkowy nośnik pamięci. - Czy Xbox Series S jest lepszy od Xbox One X? - dokument - 2020-12-03
Szczególnie Sony lubi chwalić się prędkością nowego dysku SSD, ale nas martwi trochę jego pojemność. Zapewne czeka nas kolejna generacja, w której dobrym zakupem będzie dodatkowy nośnik pamięci.

Myślę, że na koniec warto przytoczyć słowa Gavina Stevensa, dewelopera studia Team Blur, który na forum resetera mówił, że parametry techniczne Xbox Series S nadają się idealnie do grania w 1080p lub 1440p, stąd mniejsza ilość RAMu nie stanowi żadnego problemu. Jego zdaniem tak samo GPU powinno w tych rozdzielczościach radzić sobie „lepiej niż dobrze”. Jeśli dodamy do tego praktycznie ten sam procesor co w Xbox Series X i PS5, to całość prezentuje się według niego „absurdalnie dobrze”. Dziwi go fakt, że ludzie w ogóle zastanawiają się, czy Xbox Series S będzie mocniejszy od Xboxa One X. Nowy model ma być o „całą generację do przodu” względem poprzednika. Choć nie zgadzam się z każdym punktem jego wypowiedzi, to uważam, że Xbox Series S w połączeniu z abonamentem Xbox Game Pass może być naprawdę fantastyczną i bardzo tanią opcją na wejście do świata nowych gier.

„Xbox Series S nie obsłuży ulepszonych pod Xbox One X gier z poprzedniej generacji, gry z Xbox One i Xbox 360 uruchomi za to w wersji z Xbox One S” – powodzenia w tłumaczeniu tego laikom. | Źródło: https://twitter.com/IGN
„Xbox Series S nie obsłuży ulepszonych pod Xbox One X gier z poprzedniej generacji, gry z Xbox One i Xbox 360 uruchomi za to w wersji z Xbox One S” – powodzenia w tłumaczeniu tego laikom. | Źródło: https://twitter.com/IGN

Oczywiście nie będzie to sprzęt dla każdego, bo entuzjaści 4K czy fanatycy ustawień ultra sięgną z pewnością po wersję „X”, ale dla całej reszty graczy – czy to mniej zasobnych, czy po prostu okazjonalnych – 1349 zł nie jest wygórowaną ceną za możliwość gry we wszystkie nadchodzące premiery.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

W GRYOnline.pl pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce, a także redagować oraz nadzorować działanie newsroomu technologicznego. Obecnie jest redaktorem naczelnym serwisu Futurebeat.pl. Wcześniej swoimi przemyśleniami na temat gier wideo dzielił się m.in. na różnych grupach tematycznych. Z wykształcenia prawnik. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową część serii FIFA i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Który Xbox będzie Twoim zdaniem lepszy/

Xbox Series S
62,6%
Xbox One X
37,4%
Zobacz inne ankiety
Abonament na gry? Co musisz wiedzieć o Xbox Game Pass
Abonament na gry? Co musisz wiedzieć o Xbox Game Pass

Kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych miesięcznie, aby mieć dostęp do wielu najnowszych gier? Brzmi całkiem nieźle. Tym właśnie jest Xbox Games Pass, którego postaramy się Wam przybliżyć. Co musicie wiedzieć o usłudze Microsoftu?

Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą
Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą

Jaki jest nowy Xbox? Część z nas wyrobiła sobie zdanie już na podstawie zapowiedzi, ale nawet po kilku godzinach z konsolą nie chcieliśmy bawić się w definitywne wyroki. Parę dni z Series X dało nam pełniejszy obraz sytuacji.

PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole
PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole

Xbox Series X i PS5 będą miały swoją premierę pod koniec roku. Dlaczego warto rozważyć migrację na nową generację? Oto sześć najważniejszych powodów.