Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 14 września 2020, 11:46

autor: mikos

Czy Xbox Series S będzie lepszy od Xbox One X?

Xbox Series S wzbudza wiele emocji - konsola tańsza od Xbox One X ma oferować nową jakość? Na pierwszy rzut oka nie wydaje się „next-genowa”, a internauci zastanawiają się, czy w ogóle będzie mocniejsza od Xbox One X, czyli konsoli ubiegłej generacji.

Nie tylko PS5 ma dysk SSD

W przypadku dysków obu konsol nie ma co w ogóle porównywać Xboxa One X i jego zabytkowego z dzisiejszej perspektywy dysku HDD o prędkości 5400 obr./min. do NVMe SSD zastosowanego w Series X. Nie mając dokładnych danych od Microsoftu możemy przyjąć, że ten pierwszy „rozpędza się” do około 50 MB/s, a dla porównania nowoczesna jednostka tańszej konsoli ma osiągać prędkości ok. 2,4 GB/s w plikach nieskompresowanych i nawet 4,8 GB/s przy plikach skompresowanych.

Oznacza to wielokrotny wzrost szybkości wczytywania gier oraz praktycznie wyeliminowanie ekranów ładowania czy „doładowywania” tekstur w trakcie eksploracji świata. Najbardziej widoczne zmiany powinny być przy grach takich jak np. Wiedźmin 3, które dostaną uaktualnienie do wersji na konsole nowej generacji i skorzystają z dobrodziejstw piekielnie szybkich dysków SSD.

Szczególnie Sony lubi chwalić się prędkością nowego dysku SSD, ale nas martwi trochę jego pojemność. Zapewne czeka nas kolejna generacja, w której dobrym zakupem będzie dodatkowy nośnik pamięci. - Czy Xbox Series S będzie lepszy od Xbox One X? - dokument - 2020-09-14
Szczególnie Sony lubi chwalić się prędkością nowego dysku SSD, ale nas martwi trochę jego pojemność. Zapewne czeka nas kolejna generacja, w której dobrym zakupem będzie dodatkowy nośnik pamięci.

Myślę, że na koniec warto przytoczyć słowa Gavina Stevensa, dewelopera studia Team Blur, który na forum resetera mówił, że parametry techniczne Xboxa Series S nadają się idealnie do grania w 1080p lub 1440p, stąd mniejsza ilość RAMu nie stanowi żadnego problemu. Jego zdaniem tak samo GPU powinno w tych rozdzielczościach radzić sobie „lepiej niż dobrze”. Jeśli dodamy do tego praktycznie ten sam procesor co w Xboxie Series X i PS5, to całość prezentuje się według niego „absurdalnie dobrze”. Dziwi go fakt, że ludzie w ogóle zastanawiają się, czy Xbox Series S będzie mocniejszy od Xboxa One X. Nowy model ma być o „całą generację do przodu” względem poprzednika. Choć nie zgadzam się z każdym punktem jego wypowiedzi, to uważam, że Xbox Series S w połączeniu z abonamentem Xbox Game Pass może być naprawdę fantastyczną i bardzo tanią opcją na wejście do świata nowych gier.

„Xbox Series S nie obsłuży ulepszonych pod Xbox One X gier z poprzedniej generacji, gry z Xbox One i Xbox 360 uruchomi za to w wersji z Xbox One S” – powodzenia w tłumaczeniu tego laikom. | Źródło: https://twitter.com/IGN
„Xbox Series S nie obsłuży ulepszonych pod Xbox One X gier z poprzedniej generacji, gry z Xbox One i Xbox 360 uruchomi za to w wersji z Xbox One S” – powodzenia w tłumaczeniu tego laikom. | Źródło: https://twitter.com/IGN

Oczywiście nie będzie to sprzęt dla każdego, bo entuzjaści 4K czy fanatycy ustawień ultra sięgną z pewnością po wersję „X”, ale dla całej reszty graczy – czy to mniej zasobnych, czy po prostu okazjonalnych – 1349 zł nie będzie wygórowaną ceną za możliwość gry we wszystkie nadchodzące premiery.

Z odpowiednią strategią marketingową Microsoft może zgarnąć dla siebie naprawdę spory kawałek tortu zwanego udziałem w rynku, bo nie zanosi się na to, żeby mieli w tej półce cenowej konkurencję ze strony Sony. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że często po konsolę sięgają ludzie nie znający się na specyfikacji technicznej, a szukający tylko prezentu dla dziecka czy przysłowiowej „maszynki do FIFY”, a w te kryteria sprzęt za 1349 zł wpisuje się idealnie.

Narzekając na potencjalnie słabe możliwości Xbox Series S należy pamiętać, że jest to konsola dla bardzo specyficznego odbiorcy, który nie ma wygórowanych oczekiwań odnośnie posiadanego sprzętu do grania. - Czy Xbox Series S będzie lepszy od Xbox One X? - dokument - 2020-09-14
Narzekając na potencjalnie słabe możliwości Xbox Series S należy pamiętać, że jest to konsola dla bardzo specyficznego odbiorcy, który nie ma wygórowanych oczekiwań odnośnie posiadanego sprzętu do grania.

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-14

Mikołaj mikos Łaszkiewicz

TWOIM ZDANIEM

Który Xbox będzie Twoim zdaniem lepszy/

Xbox Series S
65,6%
Xbox One X
34,4%
Zobacz inne ankiety
PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole
PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole

Xbox Series X i PS5 będą miały swoją premierę pod koniec roku. Dlaczego warto rozważyć migrację na nową generację? Oto sześć najważniejszych powodów.

PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski
PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski

W końcu znamy specyfikację PS5 i Xbox Series X. Która z nich wypada lepiej? Czyżbyśmy byli świadkami nowej konsolowej wojny, której odsłona rozpocznie się pod koniec tego roku? A może Sony i Microsoft najlepsze zostawiają na później?