Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 4 września 2020, 12:03

autor: rassi

Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Niejeden pecetowiec uważa płytę główną za element, na którym może przyoszczędzić. To po części prawda, ale nawet budżetowy model musi być dobrany z głową i pasować do reszty zestawu komputerowego. O czym należy pamiętać, wybierając płytę główną?

Poradnik powstał z myślą o początkujących użytkownikach peceta, którzy po raz pierwszy zdecydowali się stworzyć swoją własną konfigurację. W takim przypadku bardzo często zaczyna się od wyboru procesora i karty graficznej, a motherboard (to po angielsku płyta główna, w skrócie mobo) jest zostawiany na koniec, jako element rzekomo mało istotny i taki, na którym warto zaoszczędzić. W niektórych przypadkach takie podejście może skończyć się sporym rozczarowaniem. A to dysk SSD nie będzie działać z pełną prędkością, a to okaże się, że procesor nie podkręci się tak dobrze, jak powinien (albo wcale). W skrajnych przypadkach mogą pojawić się jeszcze większe kłopoty. Warto tego wszystkiego uniknąć. Mamy nadzieję, że nasze porady, oparte głównie o praktykę (czytaj: własne błędy), pomogą wystrzec się większości, a na pewno największych, potencjalnych problemów.

Co to jest płyta główna i jaką pełni funkcję

Motherboard to podstawa każdego komputera i trzeba traktować to dosłownie. To na nim instaluje się wszystkie pozostałe podzespoły. W ostatnim czasie, także dyski SSD z interfejsem M.2. Wcześniejsze nośniki półprzewodnikowe SATA III oraz tradycyjne dyski talerzowe spoczywały w specjalnie wydzielonych miejscach w obudowie, montowane na tzw. sankach. Cała reszta, czyli procesor, pamięć RAM, karty rozszerzeń (np. dźwiękowa, sieciowa) i karta graficzna, od zawsze była wciskana, przykręcana, wsuwana właśnie do złącz na płycie głównej.

Płyta główna to podstawa, na której opierają się wszystkie podzespoły komputera. Jej kluczowym punktem jest gniazdo procesora. - Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu - dokument - 2020-09-09
Płyta główna to podstawa, na której opierają się wszystkie podzespoły komputera. Jej kluczowym punktem jest gniazdo procesora.

To jednak niejedyna jej funkcja. Mobo umożliwia także komunikację pomiędzy wszystkimi częściami składowymi komputera stacjonarnego. Odbywa się to za pomocą wielu interfejsów. Przykładem są wspomniane wcześniej SATA i PCIe. Płyta główna jest również jedynym źródłem zasilania dla części komponentów (sama jest zasilana potężną, 24-pinową wtyczką z zasilacza). Przykładem są wentylatory i ich oświetlenie RGB. Nie można także zapominać, że peryferia w postaci gamepadów, klawiatur, myszek, kierownic itp. podłączamy właśnie do wyjść znajdujących się na panelu tylnym płyty głównej. To samo dotyczy monitora i/lub sprzętu audio, jeśli korzystamy z zintegrowanej karty graficznej i/lub dźwiękowej.

Płyta główna – czym się kierować przy wyborze

Najkrótsza możliwa odpowiedź brzmi: kompatybilnością z pozostałymi podzespołami, w tym procesorem, pamięcią RAM, dyskami SSD i kartami rozszerzeń. Wszystko nie tylko musi fizycznie pasować do płyty, ale także działać z pełną prędkością. Mamy tu na myśli głównie RAM, GPU oraz nośnik półprzewodnikowy. Same mobo musi zmieścić się też w obudowie PC.

  1. Format (kompatybilność z obudową)
  2. Socket CPU
  3. Chipset / Sekcja zasilania
  4. Taktowanie pamięci RAM
  5. Złącza dysków SSD, gniazda PCIe

Jak widać, rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu, nie brakuje. Część, tak jak np. zbieżność gniazda CPU ze złączem procesora, to absolutna konieczność. Nie wszystko należy jednak traktować aż tak poważnie. Liczbę złączy USB zawsze da się powiększyć, dokupując specjalnego HUB-a. Jeśli komuś nie uda się przewidzieć, że za jakiś czas będzie potrzebować więcej slotów do kart rozszerzeń, świat też się nie skończy. Coraz większa liczba urządzeń, którą wcześniej instalowało się wewnątrz obudowy i/lub na płycie głównej, jest dostępna w wersji do zewnętrznego podłączenia. Przykład pierwszy z brzegu to karta dźwiękowa i napęd płyt.

Obecność interesujących nas portów oraz np. łączność bezprzewodowa nie są najważniejsze przy wyborze płyty głównej, ale warto zwrócić na nie uwagę, aby oszczędzić sobie kłopotów w przyszłości. - Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu - dokument - 2020-09-09
Obecność interesujących nas portów oraz np. łączność bezprzewodowa nie są najważniejsze przy wyborze płyty głównej, ale warto zwrócić na nie uwagę, aby oszczędzić sobie kłopotów w przyszłości.

Pragniemy zwrócić Waszą uwagę na to, że kolejność na liście powyżej nie jest przypadkowa. Została pomyślana tak, aby możliwe było przechodzenie przez każdy z punktów przy jednoczesnym podejmowaniu decyzji „na żywo” w sprawie konkretnego aspektu. Wyszukanie płyty z wybranym chipsetem i gniazdem CPU tylko po to, aby na końcu dowiedzieć się, że nie zmieści się do obudowy, mogłoby zirytować.

TWOIM ZDANIEM

Oszczędzasz na płycie głównej?

Podkręcanie mnie nie interesuje, ale nie biorę taniego szmelcu
68,8%
Chcę stosować OC, ale nie kupuję najdroższych modeli
16,9%
Nigdy, wszystko co najlepsze dla mojego komputera
10,7%
Kupuję zawsze najtańszą, więcej FPS i tak nie da
3,7%
Zobacz inne ankiety
Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze
Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze

Składanie swojego pierwszego komputera może być stresującym przeżyciem. Głównie z uwagi na strach wywołany wizją uszkodzenia sprzętu. Jego poziom można zmniejszyć, odpowiednio się przygotowując, chociażby poznając kolejność montażu podzespołów.

Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490
Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490

Wraz z najnowszymi procesorami Intela z linii Comet Lake-S na rynku pojawiły się także dedykowane im płyty główne. Najbardziej zaawansowanym z proponowanych chipsetów jest Z490. Jak nowa platforma wypada na tle swojej poprzedniczki?