futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 4 września 2020, 12:03

Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Niejeden pecetowiec uważa płytę główną za element, na którym może przyoszczędzić. To po części prawda, ale nawet budżetowy model musi być dobrany z głową i pasować do reszty zestawu komputerowego. O czym należy pamiętać, wybierając płytę główną?

Spis treści

Procesor – jaki wybrać socket

Gniazdo (lub jak kto woli socket) procesora dostępne na płycie głównej MUSI pasować do złącza obecnego przy samym procesorze. Inaczej nie uda się go zainstalować, a próby umieszczenia CPU w niekompatybilnym gnieździe mogą skończyć się uszkodzeniem jednego lub drugiego. To, jaką podstawką dysponuje płyta główna, można sprawdzić w opisie modelu na stronie producenta. Jest to jedna z najbardziej podstawowych informacji, dlatego podają ją także sklepy. Znaczącym ułatwieniem, które powinno ograniczyć ryzyko pomyłki, jest zbieżne nazewnictwo socketu na płycie i złącza przy procesorze. Oznacza to, że do gniazda LGA1150 pasować będzie tylko i wyłącznie CPU o złączu LGA1150. Niestety, występują także kolejne generacje – zwane również rewizjami - tej samej podstawki (LGA 1151). Powoduje to, że cała sprawa mocno się komplikuje. Jak sobie z tym poradzić? Najprościej będzie odnaleźć w opisie konkretnego modelu listy kompatybilnych procesorów.

Najnowsza, 10. generacja procesorów Intel wymaga płyty głównej z socketem LGA1200. - Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu - dokument - 2020-09-09
Najnowsza, 10. generacja procesorów Intel wymaga płyty głównej z socketem LGA1200.

Czy jeden rodzaj podstawki może być długowieczny? Może, ale nie musi. Intel bardzo często decyduje się na opracowanie nowego złącza i w zasadzie każda kolejna generacja procesorów działa na odmiennym gnieździe. Wymiana procesora wiąże się więc z zakupem nowej płyty głównej. Inaczej wygląda to w przypadku AMD. Od kilku lat kolejne generacje procesorów Ryzen działają na sockecie AM4. Przesiadka z Ryzen 5 2600 na Ryzen 5 3600 wymagała ode mnie tylko aktualizacji BIOS-u. „Czerwoni” zapowiedzieli, że kolejna linia ich CPU (Ryzen 4000, Zen3) nie będzie wymagać innego gniazda. Jednak warto mieć na uwadze to, że w szczególności budżetowe mobo może nie obsłużyć nowszego procesora z tym samym złączem co poprzedni, pomimo aktualizacji BIOS-u. Lista płyt, które poradzą sobie z nową generacją na tej samej podstawce, jest udostępniana przez producenta. W moim prywatnym pececie siedzi Gigabyte B450 Aorus Elite i nie było z tym żadnego problemu. Zapewne dzięki przyzwoitej sekcji zasilania.

Jeśli chcemy cieszyć się pełną mocą procesora Intel Core i9-10900K, musimy zainwestować w płytę główną z socketem LGA 1200. I najlepiej chipsetem Z490. - Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu - dokument - 2020-09-09
Jeśli chcemy cieszyć się pełną mocą procesora Intel Core i9-10900K, musimy zainwestować w płytę główną z socketem LGA 1200. I najlepiej chipsetem Z490.

Czy płyta główna wpływa na FPS

Odpowiedzią nasuwającą się z automatu jest: nie. To jednak nieco bardziej złożony temat. Można uznać, że płyta główna bezpośrednio nie wpływa na ilość klatek na sekundę uzyskiwaną w grach, ale otwiera furtkę do tego, aby było ich więcej. Wybór zaawansowanego chipsetu i modelu z dobrą sekcją zasilania umożliwia efektywne podkręcenie procesora, a dodatkowa moc CPU może przełożyć się na zwiększenie wskaźnika FPS, szczególnie w procesorowych produkcjach. Tych jest jednak coraz mniej.

To samo dotyczy taktowania pamięci RAM. Skorzystanie z gotowych profili XMP lub manualne OC sprawi, że gra będzie działać z większą płynnością. Jest i druga strona medalu. Montując kartę graficzną w nieodpowiednie gniazdo PCIe x16 tj. o niskiej przepustowości, zahamuje się jej maksymalne możliwości.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Oszczędzasz na płycie głównej?

Nigdy, wszystko co najlepsze dla mojego komputera
10,7%
Kupuję zawsze najtańszą, więcej FPS i tak nie da
3,9%
Chcę stosować OC, ale nie kupuję najdroższych modeli
17,8%
Podkręcanie mnie nie interesuje, ale nie biorę taniego szmelcu
67,5%
Zobacz inne ankiety
Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze
Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze

Składanie swojego pierwszego komputera może być stresującym przeżyciem. Głównie z uwagi na strach wywołany wizją uszkodzenia sprzętu. Jego poziom można zmniejszyć, odpowiednio się przygotowując, chociażby poznając kolejność montażu podzespołów.

Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490
Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490

Wraz z najnowszymi procesorami Intela z linii Comet Lake-S na rynku pojawiły się także dedykowane im płyty główne. Najbardziej zaawansowanym z proponowanych chipsetów jest Z490. Jak nowa platforma wypada na tle swojej poprzedniczki?