Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 28 czerwca 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Dziwne seriale o superbohaterach, które odleciały na orbitę

Mięśnie, peleryny, nadprzyrodzone moce. Jak to jest, że herosi o tak specyficznym zestawie cech zawładnęli całym światem? Nie wiem i dlatego dziś skupimy się na najbardziej zwariowanych serialach o superbohaterach. Aby udowodnić, że są oni… dziwni.

The Umbrella Academy

  1. Co to: osobliwy dramat rodzinny w netflixowym sosie
  2. Jak jest to dziwne: trudno o bardziej ekscentryczny motyw familijny
  3. Gdzie tego doświadczyć: Netflix

Netflix potrafi świetnie reklamować swoje seriale oryginalne. Działania marketingowe dostosowuje osobno do każdego kraju, aby przyciągnąć jak najszersze grono odbiorców. Nie inaczej było przy okazji The Umbrella Academy. Wykorzystano charakterystyczną stylistykę tego dzieła i jego względne podobieństwo do Akademii pana Kleksa – zmontowano specjalny zwiastun przedstawiający głównych bohaterów za pomocą wiersza. A czytał go nie kto inny, tylko Piotr Fronczewski.

Dlaczego o tym piszę? Bo już poprzez ten zabieg serial daje o sobie znać w sposób nietuzinkowy. Ciągle padający deszcz, estetyczna szarość i unoszący się w powietrzu zapach apokalipsy. A w centrum wydarzeń jedna z najdziwniejszych rodzinek, jakie widział świat – starzec w skórze dziecka, autodestrukcyjna dziewczyna kontrolująca fale dźwiękowe czy medium niestroniące od głośnych imprez. Niezwykle dziwne, ale i bardzo wiarygodnie przedstawione zestawienie.

Mocno niecodzienne są także więzy krwi łączące te postacie – urodziły się bowiem w tym samym dniu z łona niezapłodnionych kobiet. I po raz kolejny spoiwem ich wyboistej egzystencji staje się mentor, miliarder, symboliczna postać ojca (X-Men okazali się pod tym względem inspiracją dla wielu, wielu tytułów). Historia, mimo że oparta na komiksie, trzyma się sprawdzonego, netflixowego modelu atrakcyjności, stawiającego na różnorodność i wiele fabularnych wkrętek. Na nudę narzekać nie można, choć z pewnością nie każdy kupi tę szaloną konwencję.

TWOIM ZDANIEM

Jak bardzo poryte filmy i seriale oglądasz?

Bardzo! Im bardziej pogięte, tym lepiej!
45,8%
Czasem lubię zabrnąć w stronę filmowego szaleństwa...
33,6%
Ja tam oglądam filmy, żeby poczuć się dobrze.
12,4%
Czasem, przypadkiem, ale nie z przekonaniem.
8,2%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze seriale o superbohaterach - ranking redakcji
Najlepsze seriale o superbohaterach - ranking redakcji

Superbohaterowie w ciągu ostatniej dekady zdominowali świat. Telewizja zapoczątkowała trend ekranizowania komiksów o herosach ratujących ludzkość. I choć lista seriali jest dość długa, skompletowaliśmy zestawienie 10 najlepszych tytułów.

Batman czy Joker – najlepsze filmy o superbohaterach | Ranking redakcji
Batman czy Joker – najlepsze filmy o superbohaterach | Ranking redakcji

Poświęcone Harley Quinn Ptaki Nocy wylądowały w kinach. Film ukazał się po Avengers: Endgame od Marvela czy Jokerze od DC. Uznaliśmy w redakcji, że czas na wybranie najlepszych obrazów w nurcie superbohaterskim. Oto one.

Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami
Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami

Zainspirowani filmami i serialami Marvela chcielibyście sięgnąć po komiksy, ale boicie się wskoczyć w sam środek wielkiej historii, która odnosi się do pięciu innych? Nasz poradnik pomoże Wam znaleźć odpowiedni punkt zaczepienia.