Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 9 czerwca 2020, 11:30

autor: Laty

Jak przyspieszyć PS4 - jeden prosty trick

Jesteś posiadaczem PS4, które zaczęło wolno działać? Dziś pokażemy, jak w prosty sposób odbudować bazę danych w swojej konsoli Sony. Dzięki temu odzyskasz dawną prędkość bez wymiany dysku lub kupowania jakichkolwiek dodatkowych akcesoriów.

Niedługo na rynku zadebiutuje konsola PS5, ale do tego momentu wszyscy fani Sony muszą zadowolić się PS4, która w tym roku będzie obchodziła już 7 urodziny. Tak, najstarszy model konsoli zadebiutował na europejskim rynku 29 listopada 2013 roku. To szmat czasu, a jeśli jesteście posiadaczami standardowej wersji konsoli (potocznie nazywanej Fat) i do tego momentu z jakiegoś powodu nie zainstalowaliście dysku SSD, to z pewnością na przestrzeni czasu zauważyliście spadki wydajności, dłuższe czasy ładowania systemu i gier, a nawet zwieszenia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż proces spowolniania urządzenia przebiega stopniowo i odpowiada za niego wiele czynników, m.in. instalowanie lub odinstalowywanie gier oraz zapisywanie nagrań i screenshotów. W tym czasie podstawowy dysk HDD konsoli gromadzi wiele niepotrzebnych plików oraz musi walczyć z odszukiwaniem danych, które rozrzucone są w różnych miejscach. Istnieje jednak prosty sposób, aby przywrócić dawną prędkość PS4.

Starsze modele PS4 mogą zauważalnie przyspieszyć po przeprowadzeniu odbudowy bazy danych. - Jak przyspieszyć PS4 - jeden prosty trick - dokument - 2020-06-09
Starsze modele PS4 mogą zauważalnie przyspieszyć po przeprowadzeniu odbudowy bazy danych.

Przyspieszanie PS4 - na czym polega ta metoda?

Można ją porównać do porządkowania plików na dysku. Na komputerze robi się to za pomocą defragmentacji. Czas, jaki potrzebuje konsola na odbudowę bazy danych, jest zróżnicowany. W zależności od tego, ile posiadamy plików i kiedy ostatnio wykonywaliśmy odbudowę bazy danych, czynność może trwać od kilku sekund do kilku godzin. Sam proces jest w 100% bezpieczny i nie powoduje on usunięcia żadnych danych. W niektórych przypadkach może jednak nieznacznie zmienić kolejność segregacji gier w bibliotece oraz wyświetlić zamknięte już wcześniej powiadomienia.

Pierwszy krok, który należy zrobić, to upewnienie się, że konsola jest wyłączona i podłączona do internetu. Następnie przytrzymaj przycisk zasilania do momentu, aż usłyszysz drugie „piknięcie” – trwa to około 6 sekund.

Konsola poprosi Cię, o podłączenie pada za pomocą przewodu USB. Gdy już to zrobisz, wciśnij przycisk PS.

PlayStation uruchomi się w trybie bezpiecznym, w którym to interesuje nas opcja kryjąca się pod numerem 5 – „Odbuduj bazę danych”.

Gdy klikniesz zaznaczoną przez nas opcję, rozpocznie się proces odbudowy bazy danych. Gdy procedura się zakończy, możesz natychmiast zacząć korzystać z PS4.

To wszystko. Zalecamy odbudowę bazy danych co kilka miesięcy, aby zachować optymalną wydajność konsoli. Im częściej to robisz, tym ten proces jest krótszy. Prędkość działania PS4 jest również zależna od ilości miejsca na dysku, więc postarajcie się wygospodarować trochę wolnej przestrzeni.

Zdajemy sobie sprawę, że duża część z Was od dawna zna opisywany ten sposób, ale z pewnością są osoby, które o tej sztuczce nigdy nie słyszały. Mamy również nadzieję, że po tej procedurze wydajność Waszej konsoli wzrośnie i będziecie mogli cieszyć się grami bez zbędnej irytacji. Zachęcamy również do przeczytania naszego poradnika o wymianie oryginalnego dysku, na szybszy dysk SSD.

Jeśli prezentowana przez nas metoda nie zadziała, polecamy wymianę dysku w PS4 na SSD – jest to znacznie droższe rozwiązanie, ale zwiększa komfort korzystania ze sprzętu Sony.
Jeśli prezentowana przez nas metoda nie zadziała, polecamy wymianę dysku w PS4 na SSD – jest to znacznie droższe rozwiązanie, ale zwiększa komfort korzystania ze sprzętu Sony.

Oliwer Laty Stanisławski