Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 23 marca 2020, 14:50

autor: Osti

Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer

Minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe gry Doom Eternal mogą sugerować, że do naprawdę płynnej oraz dobrze wyglądającej rozgrywki potrzebować będziemy dość mocnego komputera. Czy tak jest naprawdę? Sprawdzamy, jak gra radzi sobie na tanim PC.

2020 rok póki co nie rozpieszcza nas, jeśli chodzi o naprawdę duże premiery gier. Prawdę powiedziawszy, Doom Eternal jest pierwszym tytułem wydanym w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy, który faktycznie wzbudził moje zainteresowanie - podejrzewam, że nie jestem w tym względzie osamotniony. Jeśli czekaliście na kontynuację bardzo udanego shootera z 2016 roku, ale nie jesteście pewni, czy Wasze komputery podołają zadaniu, ten artykuł może pomóc.

Wymagania sprzętowe nowej produkcji id Software mogły stanowić zimny prysznic dla posiadaczy starszych maszyn. Niektórzy pewnie zastanawiają się, czy dla tej gry warto kupić nowy komputer (w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie prawdopodobnie pomoże nasza recenzja, do lektury której gorąco zachęcam). Fani oldschoolowych strzelanek pewnie już mają wyrobione zdanie na ten temat.

Doom Eternal wygląda nieźle nawet na słabszym komputerze. - Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer - dokument - 2020-03-23
Doom Eternal wygląda nieźle nawet na słabszym komputerze.

Osobiście raczej nie zasugeruję Wam, żebyście rzucili wszystko i ruszyli kupować nowe karty graficzne i kości RAM. Pierwszy kwartał 2020 roku to zwyczajnie zły moment na takie inwestycje. Zapowiadane na grudzień premiery PS5 i Xbox Series X sprawiają, że nabyte dzisiaj podzespoły (szczególnie te z niższych półek cenowych) mogą szybko okazać się przestarzałe. Jakby tego było mało, szalejąca na świecie pandemia koronawirusa ma niebagatelny wpływ na ceny i dostępność niektórych produktów.

Wielu forumowych speców chętnie podpowie Wam, jak „inwestować” w sprzęt i kupować tak, aby mieć mocy obliczeniowej „na zapas”, niestety czas przejściowy między generacjami konsol to niebezpieczny okres na takie gry. Tym bardziej, jeśli macie mocno ograniczony budżet - wtedy warto przemyśleć daleko idące oszczędności. Szczególnie, że za niewielkie pieniądze można sprawić sobie sprzęt idealnie nadający się „na teraz”.

Doom Eternal to świetna strzelanka, ale czy warto kupować dla niej nowy komputer? - Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer - dokument - 2020-03-23
Doom Eternal to świetna strzelanka, ale czy warto kupować dla niej nowy komputer?

O jakiej cenie mówimy? W odpowiedzi na pytanie, jak niewiele trzeba wydać, aby zagrać w Doom Eternal, pomogła nam firma AMSO, która dostarczyła nam do testów 3 zestawy komputerów poleasingowych. Najtańszy z nich kosztuje raptem 1300 zł i wyposażony jest w procesor Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM oraz kartę GeForce GTX 1050 Ti. Za najdroższy będziecie musieli wyłożyć prawie jeszcze raz tyle, ale może przydać się Wam do czegoś więcej niż tylko grania - Intel Xeon E5 w połączeniu z GeForce GTX 1650 i aż 32 GB RAM może robić wrażenie (szczególnie za taką kasę). Dokładną konfigurację każdego z zestawów znajdziecie na kolejnych stronach.

Komputer używany? Czy nas pogięło?

Choć wielu z nas (autor również!) wzbrania się przed zakupem używanego sprzętu, ceny na rynku wtórnym bywają na tyle kuszące, że warto rozważyć tutaj wszystkie za i przeciw. Szczególnie, że zamiast szukać ofert użytkowników indywidualnych, można też skierować wzrok na urządzenia poleasingowe, z których wcześniej korzystały firmy. Znacznie więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu - choć opublikowaliśmy go rok temu, nadal nie stracił (mocno) na aktualności! Wady i zalety kupowania komputerów poleasingowych zaprezentuje też szerzej omawiając osiągane przez nie wyniki w grach.

Jeden z bohaterów w akcji. - Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer - dokument - 2020-03-23
Jeden z bohaterów w akcji.

Doom Eternal - Wymagania rekomendowane

1080p, 60 klatek na sekundę, ustawienia wysokie

System operacyjny:

64-bitowy Windows 10

Procesor:

Intel Core i7-6700K lub lepszy, AMD Ryzen 7 1800X lub lepszy

Pamięć RAM:

8 GB

Karta graficzna:

NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB), NVIDIA GeForce 970 (4GB; wymagane ustawienie jakości tekstur na średnie), AMD RX 480 (8GB)

Wolne miejsce na dysku:

50 GB

Doom Eternal - Wymagania minimalne

1080p, 60 klatek na sekundę, ustawienia niskie

System operacyjny:

64-bitowy Windows 7 lub 10

Procesor:

Intel Core i5 3.3 GHz lub lepszy, AMD Ryzen 3 3.1 GHz lub lepszy

Pamięć RAM:

8 GB

Karta graficzna:

NVIDIA GeForce 1050Ti (4GB), GTX 1060 (3GB), GTX 1650 (4GB) lub AMD Radeon R9 280 (3GB), AMD Radeon R9 290 (4GB) or RX 470 (4GB)

Wolne miejsce na dysku:

50 GB

ZASTRZEŻENIE

Egzemplarz gry Doom Eternal do testów otrzymaliśmy bezpłatnie od polskiego dystrybutora, firmy Cenega.