Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 26 lutego 2020, 08:30

autor: Ramzes

Komputer do gier czy konsola PS4 lub Xbox One?

Nie masz na czym grać? Zastanawiasz się: lepiej kupić PS4/Xbox One czy PC? Postanowiłem rozważyć wady i zalety wszystkich platform, aby odpowiedzieć, kto powinien skusić się na konsolę, a kto na komputer do gier.

Odwieczna batalia graczy trwa w najlepsze. Konsole Xbox One oraz PlayStation 4, po ponad sześciu latach funkcjonowania w świecie gier wideo, są u schyłku swoich możliwości technologicznych. Jakościowo nie przebijają komputera osobistego sprzed 5 lat, ale mają natomiast to, czego próżno szukać w pecetach – niska cena. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytania nurtujące już średniowiecznych myślicieli – lepiej kupić PS4/Xbox One czy peceta do gier? Lepiej kupić teraz, czy poczekać na konsole nowej generacji?

Oczywiście zdanie ze średniowiecznymi myślicielami było zmyślone - pytania te bowiem po raz pierwszy nie zadał Tomasz z Akwinu, tylko już Sokrates, na długo przed narodzinami tego pierwszego. W trakcie długotrwałych debat greccy filozofowie spierali się o to, czy lepsza do gier będzie konsola, czy pecet, czasem usypiając w trakcie rozmów, by na drugi dzień powrócić do tego samego, nurtującego ich tematu.

Pytanie niemal tak stare, jak „być czy nie być?”. - Komputer do gier, czy konsola PS4 lub Xbox One? - dokument - 2020-02-26
Pytanie niemal tak stare, jak „być czy nie być?”.

Tak naprawdę to zagrywałem się jakiś czas temu w Assassin’s Creed: Odyssey, a trzymając pada w ręku, w domu mojego dobrego znajomego, z politowaniem patrzyłem jak pudełko pod telewizorem z trudem radzi sobie z renderowaniem scen w grze. Wszystko było jakby w zwolnionym tempie, a na dużym ekranie obraz był jakiś taki nijaki - niskiej rozdzielczości, z obciętymi efektami. W większości przypadków również czekałem aż wczytają się same dane – nawet po kilkadziesiąt sekund loadingów, co skutecznie psuło już i tak nadszarpniętą immersję.

Gra mi się jednak spodobała, dlatego po powrocie do domu, odpaliłem Uplaya, ściągnąłem na swojego peceta najnowszego Assassyna i rozpocząłem rozgrywkę od nowa. Wszystkie problemy nagle zniknęły. Obraz był czysty jak łza i ostry jak wyciągnięty z opakowania nóż ceramiczny, sterowanie niespowolnione, a loadingi widziałem tylko podczas uruchamiania samej gry. To wszystko możesz uzyskać za jedynie trzykrotność ceny Xboxa One. Dodatkowo możesz otrzymać też świetne gadżety – na przykład naklejkę producenta procesora, czy kości RAM.

O autorze

Osobiście jestem zatwardziałym pecetowcem. Od małego trzymałem w ręku myszkę i klawiaturę (nie licząc „dżojstików” Commodore 64 oraz padów Pegazusa z bazaru), ale tak jak ze wszystkimi tematami na świecie – podchodzę do spraw obiektywnie. Staram się rozważać za i przeciw - temat konsol oraz komputerów osobistych nie jest tu wyjątkiem. W artykule znajdziesz wady i zalety obu tych rozwiązań, ale decyzję o kupnie będziesz musiał podjąć samemu.

TWOIM ZDANIEM

Lepiej grać na komputerze czy konsoli?

69,7%
PC
30,3%
Konsola
Zobacz inne ankiety
PS4 czy Xbox One? A może Switch? Jaką konsolę kupić w 2020 roku
PS4 czy Xbox One? A może Switch? Jaką konsolę kupić w 2020 roku

Pomagamy w wyborze odpowiedniej konsoli - która jest najlepsza na ten moment? Czy czekając na PS5 i Xbox Scarlett jest w ogóle sens kupowania PS4 czy Xbox One?

Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Styczeń 2020
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Styczeń 2020

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer za 2000, 2500, 3000 i 4000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

Komputer do gier vs konsola – co lepiej kupić w 2019 roku
Komputer do gier vs konsola – co lepiej kupić w 2019 roku

Lepiej kupić PC czy PS4 lub Xbox One? Rok za rokiem nie milkną dyskusje związane z odwieczną niemalże wojną - konsole vs komputery. Podejdziemy do sprawy jak najbardziej obiektywnie i zastanowimy się, na czym najlepiej grać w 2019 roku?