Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 14 lutego 2020, 08:39

autor: Serek

Facebook Messenger vs. WhatsApp – komunikatory nie tylko na Walentynki

Użytkownicy smartfonów mają do wyboru całe mnóstwo różnego rodzaju komunikatorów. Do najpopularniejszych z nich należą Messenger oraz WhatsApp. Który z nich jest lepszy? A może nasz wybór nie ma większego znaczenia?

Messenger czy WhatsApp? Który jest bezpieczny?

Jedną z największych zalet WhatsAppa jest jego dostępność niemalże w każdym miejscu na świecie, w przeciwieństwie do Facebooka (a co za tym idzie Messengera), który jest w niektórych krajach zabroniony. Dodatkowo możemy użyć go na innym telefonie, do którego włożymy kartę z danego kraju. Przykład: lecimy do Dubaju (gdzie internet jest abstrakcyjnie drogi), organizujemy sobie kartę emiracką i używamy na niej WhatsAppa z polskim numerem. Dzięki temu, aplikacja wyrosła na podstawę biznesu z egzotycznymi z naszej perspektywy rynkami.

Prowadzenie rozmów biznesowych/zawodowych za pośrednictwem Messengera nie należy do popularnych działań. Dzieje się tak zapewne z kilku powodów. Zacznijmy od tego, że korporacje lub duże firmy używają do komunikacji zupełnie innych aplikacji, jak na przykład Slack (wtręt insajderski: nasza redakcja go używa), czy Signal. Jeśli już ktoś decyduje się na korzystanie z popularnego komunikatora do celów zawodowych, to powinien raczej wybrać WhatsApp. Ten jest programem szyfrowanym, który całkowicie chroni wysyłane treści. Dodatkowo do utworzenia konta wymaga weryfikacji numeru telefonu, stąd częściowa przynajmniej pewność, że nie rozmawiamy z „fejkowym” tworem.

WhatsApp to moim zdaniem lepszy wybór jeśli chodzi o kwestie „służbowe”. - Facebook Messenger vs. WhatsApp – komunikatory nie tylko na Walentynki - dokument - 2020-02-17
WhatsApp to moim zdaniem lepszy wybór jeśli chodzi o kwestie „służbowe”.

Wysyłanie plików

Przechodzimy do jednej z najchętniej wymienianych przez użytkowników różnic. Mianowicie do możliwości oraz efektywności wysyłania różnego rodzaju plików. Messenger nie pozwala wysyłać dokumentów oraz muzyki (z poziomu aplikacji*), nie posiada galerii obrazów (wszystkich, nie z konkretnej konwersacji), a przede wszystkim wyraźnie obniża jakość przesyłanych zdjęć. Dla jasności: WhatsApp ma wszystkie te funkcje, a ingerencja w jakość przesyłanych fotek jest zauważalnie mniejsza. Dodatkowo zużywa zdecydowanie mniej danych i sprawniej działa. Ten komunikator dużo lepiej sprawdzi się, jeśli macie do przesłania dużą liczbę różnych plików (dodajmy do tego wspomniane bezpieczeństwo).

*Co ciekawe, o ile standardowa wersja Messengera nie posiada dedykowanej opcji do wysyłania plików tekstowych, to wersja Lite ją ma. Czemu tak jest? To pozostanie słodką tajemnicą Facebooka.

Alternatywy?

Przejdźmy do alternatywnych rozwiązań, bo świat komunikatorów na Messengerze i WhatsAppie się nie kończy. Obie nasze aplikacje oferują zarówno wysyłanie wiadomości, jak i rozmowy głosowe. Ale kiedy mówimy o tym drugim, pierwsze nasze skojarzenie to często nadal Skype. Aplikacja od Microsoftu od lat gości na komputerach i smartfonach, oferując m.in. nagrywanie rozmów, rozmycie tła czy pocztę głosową. Nie zapominajmy również o trzecim z kolei najpopularniejszym komunikatorze, czyli o Viberze. Ten charakteryzuje się bardzo intuicyjnym interfejsem oraz oferuje niemalże identyczne funkcje co WhatsApp.

Graczom możemy polecić Discorda lub TeamSpeaka – ale to materiał na osobny artykuł... - Facebook Messenger vs. WhatsApp – komunikatory nie tylko na Walentynki - dokument - 2020-02-17
Graczom możemy polecić Discorda lub TeamSpeaka – ale to materiał na osobny artykuł...

KOMUNIKATOR DLA GRACZY

Jak moglibyśmy zapomnieć o graczach? Osoby, które na co dzień wiele czasu spędzają na rozgrywkach online zapewne dobrze kojarzą TeamSpeaka, czyli bazujący na architekturze klient-serwer komunikator głosowy. Oferuje czaty grupowe, nadawanie uprawnień, wysyłanie wiadomości oraz plików, czy bogate opcje personalizacji. Jego główną zaletą jest oczywiście minimalne „przeszkadzanie” podczas grania.

Jeśli wspomnieliśmy TeamSpeaka, należy również wymienić jego głównego konkurenta, czyli Discord. Ten jest całkowicie darmowy (w przeciwieństwie do TeamSpeaka, w którym za niektóre bajery trzeba płacić) i… bardzo do TeamSpeaka podobny. Do tego dochodzi integracja komunikatora z serwisami typu Twitch czy YouTube. Zdecydowanie najciekawsza obecnie propozycja dla graczy.

Warto również wspomnieć o Google Hangouts, który miał być domyślnym komunikatorem na systemie Android. Ostatecznie użytkownicy i tak wybrali zewnętrzne aplikacje, ale Hangouts pozostaje jednym z istotnych graczy na rynku. Pozwala na rozmowę z maksymalnie 10 osobami i synchronizuje kontakty z Gmailem. Oczywiście alternatyw jest zatrzęsienie, ale wymieniłem te najpopularniejsze – po co świetny komunikator, jeśli nie będziemy mieli z kim rozmawiać.

Werdykt

No dobrze, to która aplikacja jest lepsza, WhatsApp czy Messenger? Jak pewnie możecie się domyślić, najprościej byłoby napisać, że to zależy. Ale nie pójdziemy na łatwiznę. Jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem i prowadzisz własny biznes (szczególnie prowadząc rozmowy i odwiedzając inne kraje), to najlepszy będzie WhatsApp. Otrzymasz większą gwarancję bezpieczeństwa i bezproblemowo skontaktujesz się z kontrahentami z i na całym świecie. Jeśli komunikator mobilny ma służyć wyłącznie do kontaktów towarzyskich, wysyłania memów czy śmiesznych filmów, to raczej polecam skłonić się w stronę Messengera. Pozwala on na przesyłanie treści bezpośrednio z Facebooka, być na bieżąco z relacjami znajomych, a także umożliwia bardzo prosty kontakt ze stronami na wspomnianym „fejsiku”.

Messengera docenią wszystkie osoby z dużą ilością znajomych na FB. - Facebook Messenger vs. WhatsApp – komunikatory nie tylko na Walentynki - dokument - 2020-02-17
Messengera docenią wszystkie osoby z dużą ilością znajomych na FB.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć zainstalowane dwie aplikacje jednocześnie. Biznes, duże fotki i dokumenty wysyłamy i odbieramy WhatsAppem, a reszta idzie Messengerem. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia tego, którą aplikację posiada nasz rozmówca, a w Polsce raczej będzie to Messenger. Osobiście zdecydowanie polecam korzystanie z WhatsAppa, nie tylko dlatego, że często dzwonię za granicę, ale przede wszystkim przez lepszą jakość zdjęć i możliwość wysyłania dokumentów bezpośrednio z poziomu aplikacji. Ale nie obraziłbym się, gdyby pojawiła się opcja dymków czatu. A którego z komunikatorów Wy używacie i dlaczego? Podzielcie się opinią w komentarzach.

MESSENGER

Zalety:

 1. Integracja z Facebookiem i Instagramem
 2. Tryb ciemny
 3. Ciekawy design
 4. Popularność (mała szansa, że ktoś nie ma)
 5. Dymki czatu (Android)

Wady:

 1. Tendencja do zacinania się na słabszych telefonach
 2. Brak szyfrowania wszystkich wiadomości
 3. Wysoki pobór danych
 4. Brak opcji wysyłania dokumentów i obcinanie jakości zdjęć

WHATSAPP

Zalety:

 1. Szyfrowanie wiadomości, bezpieczeństwo
 2. Możliwość wysyłania dokumentów, muzyki i brak ingerencji w jakość plików
 3. Świetny do prowadzeniu biznesu poza granicami kraju
 4. Stosunkowo niski pobór danych
 5. Szybkość działania oraz niezawodność

Wady:

 1. Konieczność podpięcia pod numer telefonu
 2. Niezbyt ładny interfejs

Konrad Serek Serafiński

TWOIM ZDANIEM

Messenger czy WhatsApp - który lepszy?

67,1%
WhatsApp
32,9%
Messenger
Zobacz inne ankiety
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?

Czego lepiej nie publikować na Facebooku?
Czego lepiej nie publikować na Facebooku?

Dlaczego korzystając z Facebooka warto zachować umiar i zdrowy rozsądek? Jak robić to z głową? Podpowiadamy, czego lepiej nie publikować i jakich informacji nie udostępniać.