Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 31 stycznia 2020, 11:53

autor: AlicjaGórska

BLIK - co to jest i jak działa?

Stosunkowo nowa forma płatności zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dlatego spróbujemy powiedzieć czym jest BLIK, jak zrobić przelew BLIK, czy jest darmowy i kiedy pieniądze dochodzą od razu do odbiorcy.

Mamy szczęście żyć w czasach niezwykłych technologicznych zmian w obrębie życia codziennego. Nowe rozwiązania nie są dziś testowane wyłącznie przez wąskie grono specjalistów i wynalazców, ale stara się je możliwie szybko wprowadzić w życie. Wystarczy spojrzeć na kolejne transformacje w obrębie systemów płatności. Gotówkę i czeki (nie wspominając o takich wekslach) zastąpiły dziś nawet nie karty kredytowe, a telefony i zegarki – nierzadko z wbudowanymi specjalnymi systemami.

Oficjalny start BLIK-a nastąpił 9 lutego 2015 roku. Autorem tego systemu płatności mobilnych jest spółka Polski Standard Płatności. W jej skład wchodzą dziś w zasadzie wszystkie najpopularniejsze banki, jak: Alior Bank, Bank Millenium, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska, PKO BP, Getin Bank, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole, Bank Pekao SA oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Rozwiązanie obsługuje Krajowa Izba Rozliczeniowa.

BLIK jest coraz popularniejszą metodą płatności. - BLIK - co to jest i jak działa? - dokument - 2020-01-31
BLIK jest coraz popularniejszą metodą płatności.

Na czym w ogóle polega ta metoda płatności? Jej podstawę stanowią jednorazowe kody generowane w telefonie. Co ciekawe, BLIK nie wymaga instalowania żadnej aplikacji. Rozwiązanie wbudowane jest w oprogramowanie banków, które przystąpiły do tego projektu. Chociaż estetycznie aplikacje mogą się od siebie różnić, zasada działania BLIK-a jest taka sama – wystarczy jednym kliknięciem wygenerować kod z czasowym terminem ważności, by móc wykorzystać go w jednej z dostępnych funkcji:

  • płatności (zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci),
  • wypłaty z bankomatów oraz wpłaty do wpłatomatów,
  • przelewy telefoniczne,
  • czeki.
Tak wygląda kod BLIK w aplikacji PKO BP. Nie próbujcie go wykorzystywać, i tak dawno już nie działa. - BLIK - co to jest i jak działa? - dokument - 2020-01-31
Tak wygląda kod BLIK w aplikacji PKO BP. Nie próbujcie go wykorzystywać, i tak dawno już nie działa.
Gdzie bezpiecznie zapłacisz za gry i sprzęt BLIKIEM
Gdzie bezpiecznie zapłacisz za gry i sprzęt BLIKIEM

Szybkie płatności przez Internet nie są już niczym nadzwyczajnym. Błyskawicznie płacimy nie tylko za towary, ale również usługi. Wśród najpopularniejszych sposobów płatności bez wątpienia znajduje się BLIK. Ale czy zapłacimy nim wszędzie?

Bezpieczeństwo transakcji online - jak nie dać się oszukać?
Bezpieczeństwo transakcji online - jak nie dać się oszukać?

W dzisiejszych czasach zakupy online to nieodłączny element życia wielu osób. W sieci możemy korzystać z różnych metod płatności, warto przy tym zwrócić uwagę, że cały czas musimy uważać, bowiem oszustów nie brakuje.

Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?