Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 31 stycznia 2020, 11:53

autor: AlicjaGórska

BLIK - co to jest i jak działa?

Stosunkowo nowa forma płatności zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dlatego spróbujemy powiedzieć czym jest BLIK, jak zrobić przelew BLIK, czy jest darmowy i kiedy pieniądze dochodzą od razu do odbiorcy.

Mamy szczęście żyć w czasach niezwykłych technologicznych zmian w obrębie życia codziennego. Nowe rozwiązania nie są dziś testowane wyłącznie przez wąskie grono specjalistów i wynalazców, ale stara się je możliwie szybko wprowadzić w życie. Wystarczy spojrzeć na kolejne transformacje w obrębie systemów płatności. Gotówkę i czeki (nie wspominając o takich wekslach) zastąpiły dziś nawet nie karty kredytowe, a telefony i zegarki – nierzadko z wbudowanymi specjalnymi systemami.

Oficjalny start BLIK-a nastąpił 9 lutego 2015 roku. Autorem tego systemu płatności mobilnych jest spółka Polski Standard Płatności. W jej skład wchodzą dziś w zasadzie wszystkie najpopularniejsze banki, jak: Alior Bank, Bank Millenium, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska, PKO BP, Getin Bank, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole, Bank Pekao SA oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Rozwiązanie obsługuje Krajowa Izba Rozliczeniowa.

BLIK jest coraz popularniejszą metodą płatności. - BLIK - co to jest i jak działa? - dokument - 2020-01-31
BLIK jest coraz popularniejszą metodą płatności.

Na czym w ogóle polega ta metoda płatności? Jej podstawę stanowią jednorazowe kody generowane w telefonie. Co ciekawe, BLIK nie wymaga instalowania żadnej aplikacji. Rozwiązanie wbudowane jest w oprogramowanie banków, które przystąpiły do tego projektu. Chociaż estetycznie aplikacje mogą się od siebie różnić, zasada działania BLIK-a jest taka sama – wystarczy jednym kliknięciem wygenerować kod z czasowym terminem ważności, by móc wykorzystać go w jednej z dostępnych funkcji:

  • płatności (zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci),
  • wypłaty z bankomatów oraz wpłaty do wpłatomatów,
  • przelewy telefoniczne,
  • czeki.
Tak wygląda kod BLIK w aplikacji PKO BP. Nie próbujcie go wykorzystywać, i tak dawno już nie działa. - BLIK - co to jest i jak działa? - dokument - 2020-01-31
Tak wygląda kod BLIK w aplikacji PKO BP. Nie próbujcie go wykorzystywać, i tak dawno już nie działa.
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?

Czego lepiej nie publikować na Facebooku?
Czego lepiej nie publikować na Facebooku?

Dlaczego korzystając z Facebooka warto zachować umiar i zdrowy rozsądek? Jak robić to z głową? Podpowiadamy, czego lepiej nie publikować i jakich informacji nie udostępniać.

Jak nie dać się oszukać – bezpieczeństwo mobilnych graczy
Jak nie dać się oszukać – bezpieczeństwo mobilnych graczy

Jak grać, aby nie dać się rozegrać? Przy dzisiejszej powszechności mobilnego grania, a zarazem niefrasobliwości wielu graczy, nie jest trudno znaleźć ofiary naciągaczy. Przygotowaliśmy zestaw porad, które pomogą uniknąć takiego losu.