Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 30 grudnia 2019, 08:22

autor: NeR1o

Monitor Full HD do gier | TOP 10

Monitor to jeden z najważniejszych elementów na wyposażeniu każdego gracza. To on wyświetla obraz generowany przez kartę graficzną. Dlatego postanowiłem wybrać 10 najlepszych monitorów o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli.

Chyba można już powiedzieć, że żyjemy w czasach wysokich rozdzielczości. Kupno telewizora 4K/Ultra HD nie jest niczym nadzwyczajnym. To już norma, a powoli na rynku debiutują modele 8K. Jednak tego samego nie można powiedzieć o monitorach. Tutaj nadal króluje rozdzielczość Full HD. Według statystyk Steama ponad 60 procent użytkowników nadal pracuje w 1920 x 1080.

Full HD to najpopularniejsza obecnie rozdzielczość wśród monitorów. - Monitor Full HD do gier TOP 10 - dokument - 2019-12-30
Full HD to najpopularniejsza obecnie rozdzielczość wśród monitorów.

Z czego to wynika? Odpowiedź jest bardzo prosta. Po pierwsze, kupno komputera, który poradzi sobie z tak wysokimi rozdzielczościami jest bardzo kosztowne. O ile WQHD nie powinno jeszcze stanowić problemu, tak 4K wciąż jest sporym wyzwaniem, nawet dla droższych kart graficznych. Poza tym sporo graczy pecetowych wyżej stawia wysoką płynność rozgrywki niż rozdzielczość. Wolimy grać w 60, 120 czy nawet 240 klatkach na sekundę (w zależności od gry) zamiast delektować się bardziej szczegółową grafiką. Dlatego wybrałem 10 ciekawych monitorów, które wyświetlają obraz z rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli.

Kryteria wyboru

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych modeli, należy się pewne wyjaśnienie co do kryteriów, którymi kierowałem się w trakcie wyboru. Przede wszystkim zdaję sobie sprawę, że wielu osobom może nie spodobać się, że na liście znajdują się jakiekolwiek modele z matrycą TN, nie mówiąc już o tym, że często są to konstrukcje stosunkowo drogie. Oczywiście nie najlepiej radzą sobie one z odwzorowaniem kolorów i to spora wada. Jednak musicie pamiętać, że wybieramy monitor dla gracza, a nie dla grafika. Tutaj ważniejsze są zdecydowanie inne aspekty, jak chociażby czas reakcji czy częstotliwość odświeżania. Owszem, na rynku są też szybkie monitory VA czy IPS, ale ceny są odpowiednio wyższe.

Granie w rozdzielczości Full HD ma jedną gigantyczną zaletę – nie wymaga potężnej karty graficznej. - Monitor Full HD do gier TOP 10 - dokument - 2019-12-30
Granie w rozdzielczości Full HD ma jedną gigantyczną zaletę – nie wymaga potężnej karty graficznej.

Pod uwagę brałem też ewentualną obecność technik synchronizacji obrazu, czyli Nvidia G-Sync lub AMD FreeSync, chociaż nie był to aspekt decydujący. Mógłbym też w zestawieniu dać same modele z odświeżaniem 240 Hz, ale nie ma to większego sensu – wiele osób zwyczajnie nie widzi różnicy między 120 a 240 Hz. Dlatego ograniczyłem się do 5 takich monitorów, a zestawienie uzupełniłem o modele 144 Hz. Całkowicie wyeliminowałem za to urządzenia z odświeżaniem 60 Hz, uznając jest za mało „gamingowe”.

Monitor do gier - na co zwracać uwagę podczas zakupu
Monitor do gier - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Przed zakupem gamingowego monitora dobrze będzie poświęcić nieco czasu na zorientowanie się w temacie. Poznanie różnic pomiędzy modelami jest niezbędne, aby wybrać ten odpowiedni dla siebie.

Najlepsze Monitory WQHD dla gracza | Top 10
Najlepsze Monitory WQHD dla gracza | Top 10

Jedne z najlepszych monitorów dla graczy obsługują rozdzielczość WQHD oraz mają odświeżanie ekranu na poziomie 144 Hz. Dzięki temu obraz w grach jest płynny i wyraźny. Sugerujemy 10 modeli, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9
Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9

Nieistotne, czy przy komputerze będziemy częściej relaksować się w ulubionej grze, czy też będziemy pracować – monitor ultrawide znacznie zwiększy nasz komfort w porównaniu z ekranem o proporcjach 16:9.