Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 21 października 2019, 09:24

autor: Jacek Pindel

Tania pamięć RAM do gier - co wybrać? 8, 16, czy 32 GB?

Ceny pamięci RAM i dysków SSD osiągnęły poziomy najniższe od lat – dlatego to idealny moment na rozbudowę komputera do gier pod tym kątem. Ile kości pamięci najlepiej kupić? Próbujemy sprawdzić, czy bardziej opłaca się 8, 16 czy 32 GB RAM.

W ostatnim kwartale 2019 roku ceny dysków SSD oraz pamięci RAM zaliczyły ogromne spadki, co sprawiło, że jest to obecnie najlepszy moment od kilku lat na wymianę tych właśnie podzespołów. W tekście skupimy się na tych drugich, czyli pamięciach RAM. Jakie znaczenie dla nas graczy mają takie cechy jak taktowanie, opóźnienia, a także ilość modułów? Na te inne pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

RAM nie będzie już tańszy, kup teraz?

Wiele wskazuje na to, że ceny pamięci RAM ustabilizowały się i w najbliższym czasie nie będą już tanieć. Raporty specjalistów sugerują, że kości o pojemności 8 GB będą trzymały równy i stały poziom cen przez całą końcówkę 2019 roku. Możliwe nawet, że w połowie przyszłego roku za RAM przyjdzie nam zapłacić nieco więcej.

Pamięci typu DDR4 mogą wyglądać bardzo różnie, ponieważ w dobie obudów z oknami, zaczęto dodawać wymyślne radiatory, które przy okazji odbierania ciepła urozmaicają wygląd naszych podzespołów. Oczywiście nadal dostępne są pamięci bez zbędnych bajerów, ale jest ich na rynku stosunkowo mało. - Tania pamięć RAM do gier - co wybrać? 8, 16, czy 32 GB? - dokument - 2019-10-21
Pamięci typu DDR4 mogą wyglądać bardzo różnie, ponieważ w dobie obudów z oknami, zaczęto dodawać wymyślne radiatory, które przy okazji odbierania ciepła urozmaicają wygląd naszych podzespołów. Oczywiście nadal dostępne są pamięci bez zbędnych bajerów, ale jest ich na rynku stosunkowo mało.

Pamięci RAM pełnią w naszych komputerach całkowicie pasywną funkcję przechowywania danych programów (w tym również systemu operacyjnego). Więcej na temat ich działania dowiecie się z niebieskiej ramki poniżej. Co zatem jest ważne przy wyborze pamięci RAM podczas kupna i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do właściwej części artykułu chciałbym wyjaśnić czym jest pamięć RAM dla naszego komputera oraz przedstawić Wam skróconą historię zastosowania jej jako pamięci operacyjnej naszych komputerów (tak właśnie pamięć RAM (z ang. Random-access memory) jest stosowana JAKO pamięć operacyjna. często te dwa terminy są używane naprzemiennie, co jest zasadniczym błędem ponieważ pamięć operacyjna nie jest w żadnym przypadku synonimem pamięci RAM). Pamięci typu RAM, oprócz pełnienia funkcji pamięci operacyjnej naszych komputerów, są także stosowane jako na przykład pamięć podręczna procesorów, pamięć kart graficznych i dźwiękowych, lub jako pamięć danych dla sterowników mikroprocesorowych.

Na przestrzeni lat mieliśmy do czynienia z aż 10 rodzajami pamięci RAM przeznaczonych dla komputerów osobistych. Na zdjęciu widzimy wszystkie generacje pamięci w formacie typu DIMM (od lewej: DIMM SDRAM, DIMM DDR, DIMM DDR2, DIMM DDR3 oraz obecna generacja DIMM DDR4). - Tania pamięć RAM do gier - co wybrać? 8, 16, czy 32 GB? - dokument - 2019-10-21
Na przestrzeni lat mieliśmy do czynienia z aż 10 rodzajami pamięci RAM przeznaczonych dla komputerów osobistych. Na zdjęciu widzimy wszystkie generacje pamięci w formacie typu DIMM (od lewej: DIMM SDRAM, DIMM DDR, DIMM DDR2, DIMM DDR3 oraz obecna generacja DIMM DDR4).

Skupimy się na funkcji pamięci operacyjnej w naszych komputerach, czyli najbardziej rozpowszechnionego wykorzystania pamięci RAM. Pamięć RAM w komputerach osobistych odpowiada za przechowywanie danych programów w trakcie ich pracy oraz bieżące przetwarzanie tych danych. Każdorazowo podczas wyłączenia naszego komputera dane z pamięci operacyjnej zostają „usunięte” (w cudzysłowie ponieważ bardziej odpowiednim terminem byłoby czyszczenie). Do pamięci operacyjnej „bezpośredni” dostęp ma procesor (jest jeszcze jeden mały pośrednik w postaci kontrolera pamięci) naszego komputera, który niejako zaciąga te dane i wykonuje instrukcje w nich zawarte.

TWOIM ZDANIEM

Ile pamięci RAM posiada twój PC?

16 GB RAM
50,4%
8 GB RAM
29,7%
32 GB RAM
12,9%
4 GB RAM
4,4%
64 GB RAM
2,7%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 3000, 4000, 5000 i 6000 zł oraz maszynę do grania w 4K.