Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 6 marca 2023, 13:10

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Najlepszy internet do 50 zł/mies.. Jaką ofertę na internet wybrać?

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

Najlepszy internet do 50 zł/mies.

Szybki i tani – taki według większości użytkowników powinien być najlepszy internet. Czy to jednak możliwe w rzeczywistości? To zależy, co uznamy za szybkie i tanie łącze. Najtańszy internet światłowodowy kosztuje już kilkadziesiąt złotych za miesiąc korzystania. Dla potrzeb naszego porównania przyjęliśmy, że najbardziej oszczędni abonenci są gotowi wydać do 50 zł/mies. za usługę dostępu do sieci.

Dla kogo tak, a dla kogo nie?

Za około 50 zł miesięcznie można liczyć na prędkość pobierania od 300 Mb/s do nawet 600 Mb/s. Powinna ona wystarczyć większości internautów. Prędkość mieszcząca się w tych widełkach zapewnia bezproblemowe przeglądanie stron internetowych, szybkie działanie poczty elektronicznej, możliwość oglądania materiałów wideo (YouTube, platformy VOD) w rozdzielczości 4K z HDR, przyzwoity czas pobierania dużych plików oraz komfortowe granie w trybie multiplayer, chociaż to ostatnie zależy bardziej od pingu, czyli czasu opóźnienia, a nie od prędkości internetu.

Sprawdzamy, czy za 50 zł miesięcznie można mieć w domu internet „po światłowodzie”. - Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023 - dokument - 2023-03-06
Sprawdzamy, czy za 50 zł miesięcznie można mieć w domu internet „po światłowodzie”.

Internet stacjonarny do 50 zł/mies. nada się do pracy i rozrywki. Mało tego, już prędkość na poziomie 100 Mb/s pozwoli na komfortowe korzystanie z sieci na kilku urządzeniach jednocześnie. Problemy mogą się jednak zacząć, gdy równocześnie ktoś będzie oglądać film w 4K, inny włączy pobieranie dużego pliku, a jeszcze kolejna osoba zechce pograć na konsoli. W takim przypadku lepszym pomysłem będzie zakup szybszego światłowodu.

Najtańszy internet (poza jednym przypadkiem) kompletnie nie sprawdzi się w przypadku streamerów, Youtuberów oraz osób, które bardzo często przesyłają do chmury duże ilości danych. Dzieje się tak z jednego prostego powodu, a jest nim prędkość wysyłania, czyli upload.

Kto zapewnia najlepszy internet „po światłowodzie” za cenę do 50 zł/mies.?

Nie zwlekamy już dłużej i przedstawiamy zestawienie ofert, których abonament nie przekracza 50 zł/mies. To jednak niejedyne kryterium. Skupiliśmy się na warunkach dla nowego klienta. Odrzuciliśmy promocje działające lokalnie np. „Światłowód dla Warszawy” od Orange. Biorąc to wszystko pod uwagę, udało się nam wyłonić oferty czterech, a tak naprawdę trzech operatorów (oferta UPC i Play to jedno i to samo). U tych, których zabrakło, najtańsze oferty zaczynają się od stawki przekraczającej umowną granicę 50 zł/mies.

 

Netia

UPC/Play

Plus

Prędkość pobierania (download)

do 300 Mb/s

do 600 Mb/s

do 300 Mb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 50 Mb/s

do 30 Mb/s

do 25 Mb/s

Cena

50 zł/mies.

50 zł/mies.

50 zł/mies.*

Jednorazowy koszt aktywacji

79 zł

0 zł

79 zł

Czas trwania umowy

24 miesiące

12 miesięcy

24 miesiące

Bonus

3 miesiące za 0 zł, dwa darmowe miesiące korzystania z pakietu ochronnego

34 kanały TV i UPC TV Go gratis, 1 zł za instalację, Eleven Sports Go i FILMKLUB 1 zł przez dwa miesiące, bezpłatny miesiąc pakietu bezpieczeństwa, -10 zł/mies. dla posiadaczy abonamentu Play, Netfliix 4 miesiące za darmo

5 GB internetu mobilnego, rabat za smartDOM, Disney+ bez opłat nawet przez 2 lata

Router Wi-Fi

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

* W cenie abonamentu Plus nie uwzględniliśmy obowiązkowej dodatkowej opłaty dla mieszkańców budynków jednorodzinnych.

Wybór najlepszej, taniej oferty nie stanowił żadnego problemu. Zdecydowanym zwycięzcą jest UPC/Play. Powodem jest oczywiście to, że jako jedyny dostawca w stawce oferuje w cenie do 50 zł/mies. łącze o prędkości pobierania 600 Mb/s. Świetnie prezentują się także bonusy, jakie operator dodaje do internetu. Dostęp do 34 kanałów TV i UPC TV Go w cenie abonamentu, dwa bezpłatne miesiące korzystania z pakietu bezpieczeństwa, Eleven Sports Go i FILMKLUB, 1 zł za instalację przy zamówieniu online, zniżka dla klientów Play oraz opcjonalna oferta z bezpłatnym Netflixem aż przez 4 miesiące – czy trzeba czegoś więcej?

Uwaga! Przy tworzeniu poprzednich wersji zestawienia na stronie Netia zawsze widniała informacja o tym, że firma pobiera dodatkową opłatę od mieszkańców budynków jednorodzinnych. Teraz jej nie ma. Uznaliśmy więc, że cennik dostępny na www obowiązuje również domki. Jesteśmy natomiast całkowicie pewni, że dodatkowa opłata za świadczenie usług do domków jednorodzinnych nie jest pobierana przez UPC/Play oraz Vectra. Potwierdziliśmy to podczas kontaktu z BOK.

Coraz więcej Polaków znajduje się w zasięgu światłowodów. - Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023 - dokument - 2023-03-06
Coraz więcej Polaków znajduje się w zasięgu światłowodów.
Jak światłowód zmienił moje życie?
Jak światłowód zmienił moje życie?

Superszybki internet światłowodowy dociera do coraz większej liczby domów i mieszkań. Co można zrobić z prędkościami rzędu kilkuset Mb/s?

Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok
Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.