Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 11 stycznia 2021, 10:20

autor: rassi

Internet światłowód - porównanie ofert | Styczeń 2021

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

Najlepszy Internet do 50 zł/mies.

Szybki i tani – taki według większości użytkowników powinien być najlepszy Internet. Czy to jednak możliwe w rzeczywistości? To zależy, co uznamy za szybkie i tanie łącze. Najtańszy Internet światłowodowy kosztuje już od kilkudziesięciu zł za miesiąc korzystania. Dla potrzeb naszego porównania przyjęliśmy, że najbardziej oszczędni abonenci są gotowi wydać do 50 zł/mies. za usługę dostępu do sieci.

Dla kogo tak, a dla kogo nie?

Za około 50 zł miesięcznie można liczyć na prędkość pobierania od 100 do 150 Mb/s. Powinna ona wystarczyć większości internautów. Prędkość mieszcząca się w tych widełkach zapewnia bezproblemowe przeglądanie stron internetowych, szybkie działanie poczty elektronicznej, możliwość oglądania materiałów wideo (YouTube, platformy VOD) w rozdzielczości 4K z HDR, przyzwoity czas pobierania dużych plików oraz komfortowe granie w trybie multiplayer, chociaż to ostatnie zależy bardziej od pingu, czyli czasu opóźnienia, a nie od prędkości Internetu.

Sprawdzamy, czy za 50 zł miesięcznie można mieć w domu Internet „po światłowodzie”. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2021-01-11
Sprawdzamy, czy za 50 zł miesięcznie można mieć w domu Internet „po światłowodzie”.

Internet stacjonarny do 50 zł/mies. nada się do pracy i rozrywki. Mało tego, już prędkość na poziomie 100 Mb/s pozwoli na komfortowe korzystanie z sieci na kilku urządzeniach jednocześnie. Problemy mogą się jednak zacząć, gdy równocześnie ktoś będzie oglądać film w 4K, inny włączy pobieranie dużego pliku, a jeszcze kolejna osoba zechce pograć na konsoli. W takim przypadku lepszym pomysłem będzie dołożenie do abonamentu i zakup szybszego światłowodu.

Najtańszy Internet kompletnie nie sprawdzi się w przypadku streamerów, Youtuberów oraz osób, które bardzo często przesyłają do chmury duże ilości danych. Dzieje się tak z jednego prostego powodu, a jest nim prędkość wysyłania, czyli upload.

Kto zapewnia najlepszy Internet „po światłowodzie” za cenę do 50 zł/mies.?

Nie zwlekamy już dłużej i przedstawiamy zestawienie ofert, których abonament nie przekracza 50 zł/mies. To jednak niejedyne kryterium. Skupiliśmy się na 24-miesięcznym i nieokreślonym okresie zobowiązania oraz warunkach dla nowego klienta. Odrzuciliśmy promocje działające lokalnie np. „Światłowód dla Warszawy” od Orange. Biorąc to wszystko pod uwagę, udało się bam wyłonić oferty pięciu operatorów. U tych, których zabrakło, najtańsze oferty zaczynają się od stawki przekraczającej umowną granicę 50 zł.

 

Netia

UPC

Vectra*

Multimedia

TOYA

Prędkość pobierania (download)

do 300 Mb/s

do 300 Mb/s

do 300 Mb/s

do 150 Mb/s

do 100 Mb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 50 Mb/s

do 20 Mb/s

do 40 Mb/s

do 10 Mb/s

do 20 Mb/s

Cena

50 zł/mies.

49,99 zł/mies.

44,99 zł/mies.

44,99 zł/mies.

49,90 zł/mies.**

Jednorazowy koszt aktywacji

59 zł

1 zł

1 zł

1 zł

19,90 zł

Bonus

3 miesiące za 0 zł, dwa darmowe miesiące korzystania z pakietu ochronnego

instalacja za 1 zł przy zamówieniu online, pakiet „Telewizja Start” w cenie abonamentu, abonament komórkowy Start w cenie abonamentu, Polsat Sport Premium GO + Eleven Sports GO za 1 zł przez 2 miesiące, HBO GO za 1 zł przez 2 miesiące

brak

miesiąc za 1 zł, bezpłatna Prasa Online przez 2 tygodnie

2 miesiące „Bezpiecznego Internetu” za 0 zł

Router Wi-Fi

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

* Umowa na czas nieokreślony.

** W cenie abonamentu TOYA nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty dla mieszkańców budynków jednorodzinnych i opłaty za dodatkową usługę „Bezpieczny Internet”.

Nie potrzeba wiele czasu, aby zauważyć, że najkorzystniejsze warunki oferuje Vectra. Operator pozamiatał konkurencję umową na czas nieokreślony, którą można zerwać w dowolnym momencie. Internet o prędkości pobierania do 300 Mb/s od Vectry jest najtańszy i w jednym przypadku nawet trzykrotnie szybszy niż ten oferowany przez konkurencję! Dodajmy do tego symboliczna opłatę aktywacyjną i otrzymamy niemal idealną ofertę. Czego zabrakło do pełni szczęścia? Dodatkowych prezentów i większego uploadu.

Warto zauważyć, że wszyscy dostawcy zapewniają router z Wi-Fi w cenie abonamentu. To się chwali!

Najsłabiej do 50 zł/mies. prezentuje się oferta TOYA. Niska prędkość pobierania, brak darmowych miesięcy na abonament internetowy i obowiązkowa dopłata dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych tak naprawdę wyrzucają operatora poza stawkę dostawców, na których warto zwracać uwagę, mając mocno ograniczony budżet.

Coraz więcej Polaków znajduje się w zasięgu światłowodów. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2021-01-11
Coraz więcej Polaków znajduje się w zasięgu światłowodów.
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.

Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020
Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020

Internet mobilny dociera do większej liczby domów niż światłowód. Dotyczy to nie tylko mniejszych miejscowości, ale także miast. Domowy Internet LTE może być więc dobrą alternatywą, a czasem jedyną opcją. Który operator oferuje najlepsze warunki?