Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 12 stycznia 2020, 10:04

autor: rassi

Internet światłowód - porównanie ofert styczeń 2020

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

Najlepszy Internet do 50 zł/mies.

Szybki i tani – taki według większości użytkowników powinien być najlepszy Internet. Czy to jednak możliwe w rzeczywistości? To zależy, co uznamy za szybkie i tanie łącze. Najtańszy Internet światłowodowy kosztuje już od kilkudziesięciu zł za miesiąc korzystania. Dla potrzeb naszego porównania przyjęliśmy, że najbardziej oszczędni abonenci są gotowi wydać do 50 zł/mies. za usługę dostępu do sieci.

Dla kogo tak, a dla kogo nie?

Za około 50 zł miesięcznie można liczyć na prędkość pobierania od 100 do 150 Mb/s. Powinna ona wystarczyć większości internautów. Prędkość mieszcząca się w tych widełkach zapewnia bezproblemowe przeglądanie stron internetowych, szybkie działanie poczty elektronicznej, możliwość oglądania materiałów wideo (YouTube, platformy VOD) w rozdzielczości 4K z HDR, przyzwoity czas pobierania dużych plików oraz komfortowe granie w trybie multiplayer, chociaż to ostatnie zależy bardziej od pingu, czyli czasu opóźnienia, a nie od prędkości Internetu.

Sprawdzamy, czy za 50 zł miesięcznie można mieć w domu internet „po światłowodzie”. - Internet światłowód - porównanie ofert wrzesień 2019 - dokument - 2020-01-10
Sprawdzamy, czy za 50 zł miesięcznie można mieć w domu internet „po światłowodzie”.

Internet stacjonarny do 50 zł/mies. nada się do pracy i rozrywki. Mało tego, już prędkość na poziomie 100 Mb/s pozwoli na komfortowe korzystanie z sieci na kilku urządzeniach jednocześnie. Problemy mogą się jednak zacząć, gdy równocześnie ktoś będzie oglądać film w 4K, inny włączy pobieranie dużego pliku, a jeszcze kolejna osoba zechce pograć na konsoli. W takim przypadku lepszym pomysłem będzie dołożenie do abonamentu i zakup szybszego światłowodu.

Najtańszy Internet kompletnie nie sprawdzi się w przypadku streamerów, Youtuberów oraz osób, które bardzo często przesyłają do chmury duże ilości danych. Dzieje się tak z jednego prostego powodu, a jest nim prędkość wysyłania, czyli upload.

Kto zapewnia najlepszy Internet „po światłowodzie” za cenę do 50 zł/mies.?

Nie zwlekamy już dłużej i przedstawiamy zestawienie ofert, których abonament nie przekracza 50 zł/mies. To jednak niejedyne kryterium. Skupiliśmy się na 24-miesięcznym okresie zobowiązania i warunkach dla nowego klienta. Biorąc to wszystko pod uwagę, udało się bam wyłonić oferty pięciu operatorów. U tych, których zabrakło, najtańsze oferty zaczynają się od stawki przekraczającej umowną granicę 50 zł.

 

Netia

Vectra

Multimedia

TOYA

Prędkość pobierania (download)

do 300 Mb/s

do 300 Mb/s

do 300 Mb/s

do 100 Mb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 50 Mb/s

do 20 Mb/s

do 30 Mb/s

do 20 Mb/s

Cena

50 zł/mies.*

44,99 zł/mies.

49 zł/mies.

49,90 zł/mies.**

Jednorazowy koszt aktywacji

49 zł

1 zł

19 zł

9,90 zł

Bonus

3 miesiące za 0 zł

brak

6 miesięcy abonamentu za 0 zł, 6 miesięcy HBO GO gratis, bezpłatny dostęp do doradcy informatycznego

2 miesiące „Bezpiecznego Internetu” za 0 zł

Router Wi-Fi

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

* W cenie abonamentu Netia nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty za dodatkową usługę „Bezpieczny Internet”.

** W cenie abonamentu TOYA nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty dla mieszkańców budynków jednorodzinnych i opłaty za dodatkową usługę „Bezpieczny Internet”.

Nie potrzeba wiele czasu, aby zauważyć, że najkorzystniejsze warunki oferuje Vectra. Operator pozamiatał konkurencję swoją „Noworoczną wyprzedażą”, która jednak kończy się już 17 stycznia! Internet o prędkości pobierania do 300 Mb/s od Vectry jest najtańszy i w jednym przypadku nawet trzykrotnie szybszy niż ten oferowany przez konkurencję! Dodajmy do tego symboliczna opłatę aktywacyjną i otrzymamy niemal idealną ofertę. Czego zabrakło do pełni szczęścia? Jedynym powodem do narzekania jest bardzo niski upload.

Warto zauważyć, że wszyscy dostawcy zapewniają router z Wi-Fi w cenie abonamentu. To się chwali!

Najsłabiej do 50 zł/mies. prezentuje się oferta TOYA. Najmniejsza prędkość pobierania, brak darmowych miesięcy na abonament internetowy, przeciętny upload i obowiązkowa dopłata dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych tak naprawdę wyrzucają operatora poza stawkę dostawców, na których warto zwracać uwagę, mając mocno ograniczony budżet.

Coraz więcej Polaków znajduje się w zasięgu światłowodów. - Internet światłowód - porównanie ofert wrzesień 2019 - dokument - 2020-01-10
Coraz więcej Polaków znajduje się w zasięgu światłowodów.
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2020 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2020 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.