Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 17 lipca 2020, 15:31

autor: rassi

Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

Jeśli macie możliwość skorzystania z usług kilku dostawców światłowodu, dobrze będzie porównać ich warunki i wybrać te najkorzystniejsze. Priorytety i potrzeby są różne – dla jednych najważniejsza będzie jak najwyższa prędkość pobierania (download), dla innych niska cena, usługi dodatkowe, czas umowy, upload (prędkość wysyłania). Doskonale to rozumiemy. Dlatego też porównamy aktualne oferty wszystkich, najpopularniejszych dostawców Internetu światłowodowego w Polsce.

Nazwa Internetu światłowodowego nie jest przypadkowa - kable składają się bardzo cienkich szklanych włókien, które przewodzą właśnie impulsy światła. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2020-07-20
Nazwa Internetu światłowodowego nie jest przypadkowa - kable składają się bardzo cienkich szklanych włókien, które przewodzą właśnie impulsy światła.

Na początku przedstawiamy wszystkie oferty podstawowe wraz z dostępnymi promocjami, urządzeniami niezbędnymi do korzystania z Internetu w technologii światłowodowej oraz dodatkowymi opłatami bardzo często ukrytymi w skomplikowanych regulaminach. W dalszej części artykułu wybieramy najkorzystniejsze warunki, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Wszystko po to, aby każdy znalazł coś dla siebie.

AKTUALIZACJA

Od stycznia bieżącego roku niewiele zmieniło się na rynku Internetu światłowodowego. Tak naprawdę dużego odświeżenia wymagała oferta operatora Multimedia, INEA i Vectra. Z dobrych wiadomości warto wspomnieć o zwiększeniu prędkości wysyłania w kilku przypadkach (największy postęp u T-Mobile) i zwiększeniu liczby promocji na usługi dodatkowe. Niestety, są i złe informacje. Część operatorów zwiększyła stawkę abonamentu i opłatę za aktywację usługi. Da się zauważyć także, że promocje typu „3 miesiące za 0 zł” są wypierane przez „Internet tańszy o połowę przez 4 miesiące”. Zmiana ta jest niekorzystna dla klientów z ekonomicznego punktu widzenia. Czy zmienili się zwycięzcy w najważniejszych kategoriach, czyli najlepszego Internetu do 50 zł, do 80 zł i oferty z największym uploadem? Sprawdźcie sami. Przypominamy, że ostatnio byli to odpowiednio Vectra, INEA, INEA.

Jeszcze kilka słów na koniec. Podczas pracy nad aktualizacją miałem wrażenie, że dotarcie do istotnych zapisów było trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Szczegółowe regulaminy i cenniki stały się jeszcze bardziej skomplikowane i rozbudowane, a warunki opisane zawilej. U jednego operatora (przez grzeczność nie wymienię go z nazwy) było one na tyle niezrozumiałe, że musiałem skontaktować się z biurem obsługi klienta, aby móc rzetelnie przedstawić Wam warunki konkretnej promocji.

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2020 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2020 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020
Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020

Internet mobilny dociera do większej liczby domów niż światłowód. Dotyczy to nie tylko mniejszych miejscowości, ale także miast. Domowy Internet LTE może być więc dobrą alternatywą, a czasem jedyną opcją. Który operator oferuje najlepsze warunki?