Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 12 maja 2021, 09:56

autor: rassi

Internet światłowód - porównanie ofert | Maj 2021

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

Jeśli macie możliwość skorzystania z usług kilku dostawców światłowodu, dobrze będzie porównać ich warunki i wybrać te najkorzystniejsze. Priorytety i potrzeby są różne – dla jednych najważniejsza będzie jak najwyższa prędkość pobierania (download), dla innych niska cena, usługi dodatkowe, czas umowy, upload (prędkość wysyłania). Doskonale to rozumiemy. Dlatego też porównamy aktualne oferty wszystkich, najpopularniejszych dostawców Internetu światłowodowego w Polsce.

Nazwa Internetu światłowodowego nie jest przypadkowa - kable składają się bardzo cienkich szklanych włókien, które przewodzą właśnie impulsy światła. - Internet światłowód - porównanie ofert | Maj 2021 - dokument - 2021-07-15
Nazwa Internetu światłowodowego nie jest przypadkowa - kable składają się bardzo cienkich szklanych włókien, które przewodzą właśnie impulsy światła.

Na początku przedstawiamy wszystkie oferty podstawowe wraz z dostępnymi promocjami, urządzeniami niezbędnymi do korzystania z Internetu w technologii światłowodowej oraz dodatkowymi opłatami bardzo często ukrytymi w skomplikowanych regulaminach. W dalszej części artykułu wybieramy najkorzystniejsze warunki, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Wszystko po to, aby każdy znalazł coś dla siebie.

AKTUALIZACJA

Od czasu ostatniej aktualizacji na rynku usług światłowodowego dostępu do Internetu można zauważyć dość istotne zmiany, choć nie objęły one wszystkich ofert. Praktycznie takie same lub tylko nieznacznie zmodyfikowane warunki, jak niespełna pół roku temu, znajdziemy u Orange, UPC, INEA i TOYA. Wśród dostawców Internetu, którzy wprowadzili do swojej oferty nowości, można wyróżnić:

  1. Vectra – usuniecie taryfy 150 Mb/s, dodanie 450 Mb/s,
  2. T-Mobile – wprowadzenie promocji pół roku Internetu za darmo,
  3. Netia i Plus – obaj operatorzy działający na tej samej infrastrukturze podmienili taryfę 500 Mb/s na 600 Mb/s oraz co ważniejsze dodali atrakcyjną promocję, która obniża abonament. Jest ona ograniczona czasowo. Więcej szczegółów zawarliśmy na kolejnych stronach. Teraz zdradzimy tylko, że mocno zamieszała ona w wynikach rankingu najlepszego Internetu do 50 zł/mies. i 80 zł/mies.

Zmiany doczekała się też sama lista operatorów branych przez nas pod lupę. Z zestawienia postanowiliśmy usunąć Multimedia. Firma od czasu, gdy należy do grupy Vectra, ma praktycznie identyczne warunki, co właśnie Vectra. Po raz pierwszy w rankingu pojawiła się oferta Play. Firma co prawda korzysta z „kabli” Vectry, ale sprzedaje inne warianty prędkości po innych cenach.

Niezawodny i tani router? Znaleźliśmy dla Ciebie model Tenda AC19 za 169 zł

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.

Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020
Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020

Internet mobilny dociera do większej liczby domów niż światłowód. Dotyczy to nie tylko mniejszych miejscowości, ale także miast. Domowy Internet LTE może być więc dobrą alternatywą, a czasem jedyną opcją. Który operator oferuje najlepsze warunki?