Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 6 kwietnia 2021, 07:27

autor: NeR1o

OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha?

Kariera streamera kusi możliwością grania i zarabiania na tym pieniędzy, nawet jeśli jest to zajęcie zarezerwowane tylko dla nielicznych. Jak zacząć podbój Twitcha i co powinien wiedzieć początkujący streamer, aby stać się drugim Izakiem lub Ninją?

TOP 3 - darmowe programy do streamowania

Jeśli nasz komputer ma odpowiednią moc, a łącze internetowe zapewnia zadowalające transfery danych, kolejną kwestią będzie wybór odpowiedniego software’u. Ta decyzja w dużej mierze zdefiniuje, na co będziemy mogli sobie pozwolić i jak będzie prezentować się nasza transmisja. Wbrew pozorom nie jest to tak łatwy wybór. Możliwości mamy sporo już wśród darmowych rozwiązań.

OBS Studio

Wśród darmowych rozwiązań zdecydowanie najpopularniejszy jest OBS Studio, czyli Open Broadcaster Software Studio. To oprogramowanie typu open-source, które już w podstawowej wersji daje nam spore możliwość, a dodatkowo mamy dostęp do licznych dodatków i rozszerzeń, które jeszcze poszerzają funkcjonalność OBS-a. To zdecydowany ulubieniec wśród streamerów na Twitchu. Program jest w pełni darmowy. Ale czy to najlepszy wybór? Prawdopodobnie tak, ale na pewno nie jedyny.

OBS Studio daje ogromne możliwości konfiguracji widoku – możemy zmieniać zarówno miejsce, jak i położenie wielu elementów. - OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha? - dokument - 2021-04-06
OBS Studio daje ogromne możliwości konfiguracji widoku – możemy zmieniać zarówno miejsce, jak i położenie wielu elementów.

Zestaw mikrofonowy Mozos za 169 zł (cena z kodem "WIOSNA21")

Inne warte uwagi darmowe programy do streamowania to:

Streamlabs OBS

Lekko zmodyfikowana wersja zwykłego OBS-a, opracowana przez serwis Streamlabs. Charakteryzuje się prostszym interfejsem, ale też mniejszymi możliwościami. Zaletą jest integracja z usługami Streamlabs, a także dostępna aplikacja mobilna, zarówno do streamowania, jak i kontroli transmisji. Do minusów należałoby zaliczyć mniejsze możliwości ustawień oraz wspomniana integracja z usługami Streamlabs, jeśli nie zamierzamy z nich korzystać – sporo opcji i przycisków będzie wówczas niepotrzebnych. Streamlabs OBS wykorzystuje wielu popularnych streamerów, np. Ninja oraz Summit1G. Program jest darmowy.

Streamlabs OBS oferuje przyjemniejszy interfejs i niemal identyczną konfigurację co OBS Studio. - OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha? - dokument - 2021-04-06
Streamlabs OBS oferuje przyjemniejszy interfejs i niemal identyczną konfigurację co OBS Studio.

Nvidia Share

Dostęp do tego oprogramowania ma każdy posiadacz karty graficznej Nvidia GeForce, który zainstalował na swoim komputerze Nvidia GeForce Experience. Program potrafi efektywnie wykorzystywać możliwości GPU, dzięki czemu ma mniejszy wpływ na płynność gier w trakcie transmisji. Szkoda, że jest ograniczony, jeśli chodzi o liczbę funkcji. W przypadku Nvidia Share można zapomnieć o zaawansowanych, graficznych usprawnieniach (da się ustawić tzw. overlay) i powiadomieniach w trakcie streamingu.

Nvidia Share ma postać nakładki, co nie każdemu może przypaść do gustu. - OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha? - dokument - 2021-04-06
Nvidia Share ma postać nakładki, co nie każdemu może przypaść do gustu.

Dobre programy do streamingu (płatne alternatywy)

Lightstream - warty uwagi ze względu na nietypowy sposób działania program. Wszystko dzieje się w chmurze, gdzie wysyłamy obraz z kamerki czy udostępniany ekran, a obraz jest kodowany na zewnętrznym serwerze. Może się to okazać świetnym rozwiązaniem, gdy mamy szybkie i stabilne łącze internetowe, ale nieco słabszy sprzęt, który chcielibyśmy odciążyć. Ma mnóstwo przydatnych funkcji, jak chociażby natywne wsparcie dla Streamlabs, możliwość zmieniania scen z poziomu urządzenia mobilnego, czy też zapisywanie wszystkich scen i projektów w chmurze. Wersja konsolowa (PlayStation i Xbox) kosztuje od 7 dolarów miesięcznie, wersja na PC jest dużo droższa – miesięczny abonament wynosi od 20 (720p, 30 kl./s.) do 40 dolarów (1080p, 30 kl./s.). Można przetestować wszystkie funkcje w czasie 7-dniowego okresu próbnego.

Płatne narzędzia dają nieco większe możliwości, ale zwykle nie są potrzebne początkującym streamerom. - OBS i programy do streamingu - jak zacząć podbój Twitcha? - dokument - 2021-04-06
Płatne narzędzia dają nieco większe możliwości, ale zwykle nie są potrzebne początkującym streamerom.

Xsplit Gamecaster – bardzo zaawansowany program o ogromnych możliwościach. Jednak streamowanie w rozdzielczości HD 720p lub wyższej „obarczone” jest znakiem wodnym, który można usunąć, opłacając abonament lub kupując dożywotnią licencję za 199 dolarów. Ceny zaczynają się od kilku dolarów za miesiąc.

Wirecast – dostępny w wersji Studio oraz Pro. To bardzo zaawansowane narzędzie z mnóstwem funkcji i możliwości. Wadą jest fakt, że kosztuje małą fortunę - aż 599 dolarów za wydanie Studio i 799 dolarów za wersję Pro.

vMix – kolejny program z mnóstwem zaawansowanych funkcji, których często nie znajdziemy w darmowych aplikacjach. Do tego ma bardzo dobre wsparcie ze strony twórców. Możemy go przetestować bez opłat, jednak rozdzielczość transmisji będzie ograniczona do 768x576 pikseli. Wada? Ceny od 60 do nawet 1200 dolarów w zależności od wybranej wersji.

Czy warto płacić aż tyle za kilka dodatkowych funkcji? Na to pytanie musicie sobie odpowiedzieć sami. Ale chyba nie bez powodu nawet najpopularniejsi streamerzy korzystają z darmowych rozwiązań.

Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos
Jak wybrać mikrofon i nagrywać swój głos

Chcesz nagrać swój głos, ale nie wiesz jak? Może planujesz karierę youtubera lub streamera? W takim wypadku koniecznie zwróć uwagę na odpowiedni mikrofon!

Kamera, mikrofon i komputer do streamowania - od czego zacząć?
Kamera, mikrofon i komputer do streamowania - od czego zacząć?

Wiele osób myśli o rozpoczęciu kariery streamera. Czy wiąże się ona z wieloma dodatkowymi kosztami na start? Niekoniecznie – już komputer niewiele lepszy od przeciętnego i parę dodatkowych gadżetów mogą umożliwić nam wejście w świat streamingu.

Najgłupsze rzeczy, które zrobili streamerzy na wizji
Najgłupsze rzeczy, które zrobili streamerzy na wizji

Czego nie robi się dla sławy? W zasadzie streamerzy udowadniają, że nie ma żadnych ograniczeń i jeśli tylko jest zainteresowanie, to można zrobić wszystko. Nawet, jeśli regulamin platformy wyraźnie tego zabrania.