Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 4 lipca 2019, 12:54

autor: Lazlo

AMD Radeon RX 5700 – cena i wydajność kontra GeForce RTX SUPER

Nvidia dość skutecznie przyćmiła odświeżonymi kartami GeForce RTX SUPER zbliżającą się premierę układów AMD Navi. Czy warto w ogóle czekać na nowe Radeony RX 5700? Porównujemy cenę i wydajność kart graficznych AMD i Nvidii.

Radeony serii 5000 to może być ciekawa propozycja od AMD. - 2019-07-04
Radeony serii 5000 to może być ciekawa propozycja od AMD.

Jestem zwolennikiem konkurencji na rynku, jednak wciąż nie czuję, by AMD zapowiedzią kolejnych Radeonów skradło moje serce. Miałem pewne wątpliwości już po pokazie AMD Next Horizon Gaming w ramach targów E3 2019, gdzie nowe karty graficzne – Radeon RX 5700 i RX 5700 XT – ukazane zostały jako pogromcy GeForce RTX 2060 oraz RTX 2070 od Nvidii. Wydawało mi się, że nie są do końca gotowe na odparcie ataku ze strony zapowiedzianych układów RTX w wersji SUPER. Nadal nie jestem co do tego przekonany. Mam wrażenie, że na dłuższą metę status quo na rynku kart graficznych zostanie zachowane.

Oczywiście nieco inaczej sprawy się mają w kwestii procesorów, gdzie AMD ze swoimi Ryzenami serii 3000 ma wreszcie realne szanse na wyprzedzenie Intela. Skupmy się jednak na GPU...

AMD Navi – co to jest?

Navi to nazwa rodziny kart graficznych od AMD, która ma zastąpić serię Vega. Czy nowe Radeony są w ogóle potrzebne? Bez wątpienia - spośród obecnych na rynku modeli „czerwonych” jedynie Radeon 7 (oparty na układzie Vega 20) jest w tej chwili zdolny zbliżyć się wydajnością do topowych kart Geforce RTX. GPU z rodziny Navi wytwarzane są w 7 nanometrowym procesie produkcyjnym oraz oparte na nowej architekturze zwanej RDNA (Radeon DNA), która została zaprojektowana od podstaw, by stworzyć bardziej wydajne i mocniejsze układy.

AMD z przytupem wznawia walkę o nasze portfele. - 2019-07-04
AMD z przytupem wznawia walkę o nasze portfele.

Wygląda na to, że RDNA to duży krok naprzód względem poprzedniej architektury - GCN. Wprowadzone zmiany, takie jak nowa konstrukcja jednostek obliczeniowych czy usprawniony proces generowania grafiki, sprawiają, że nowe układy są w stanie zaoferować lepszą wydajność przy mniejszym poborze prądu. Jak twierdzi AMD, wydajność kart Navi jest w przeliczeniu na wat o 50% wyższa niż tych z serii Vega. Na tym polu firma zwykle odstawała od konkurencji – jestem ciekaw, czy w końcu doczekamy się Radeonów, które są ciche, chłodne i energooszczędne.

Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon | Styczeń 2021
Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon | Styczeń 2021

GeForce RTX 3080 czy RTX 3070 kosztują sporo, więc może lepiej szukać tańszych alternatyw? Modele AMD: Radeon 5700 i 5700 XT to bardzo ciekawe propozycje. Zapraszamy do lektury przeglądu kart graficznych dostępnych w 2021 roku.

Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080
Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080

Jakie karty graficzne Polacy kupują najchętniej? Czy Nvidia nadal rządzi na salonach, a może skutecznie wygryza ją AMD? Postanowiliśmy sprawdzić, czy nad Wisłą chętniej sięgamy po GeForce, czy po Radeon.