Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 13 czerwca 2020, 11:19

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać

Mimo słusznych, zachodzących w kinie zmian, mocne, męskie filmy nigdzie sobie nie poszły. Dlatego prezentujemy dziś dziewięć obrazów, które warto zobaczyć na Netflixie.

Kino – podobnie jak gry wideo – staje się inkluzywną rozrywką. To, na jakim etapie osiągania inkluzywności się znajduje, zależy od tego, w jakim medium zapytamy. Bardzo dobrze, że zmiany te zachodzą, bo pozwalają wybrzmieć ludziom, którzy dotąd milczeli albo których głos nie rezonował tak mocno.

Dziś jednak będzie o kinie skierowanym w teorii do dużych chłopców, choć tak naprawdę to do wszystkich. To świetne filmy, klasyka, która zestarzała się bardzo godnie – albo wręcz wcale. Obrazy, które ukształtowały wyobraźnię kilku pokoleń widzów. Prezentowały bardzo różny przekrój klimatów – od mrocznych po baśnie udające naszą rzeczywistość. Tym, co je łączy, są odbywający podróż, więksi niż życie, bohaterowie – dobrzy, źli, to już zależy, jak na którego spojrzeć.

Tym razem, wybierając filmy do listy, braliśmy pod uwagę, czy są one dostępne na Netflixie, co dla bardzo wielu z nas oznacza, że są po prostu na wyciągnięcie ręki.

AKTUALIZACJA: CZERWIEC 2020

W życiu pewna jest śmierć, podatki i rotacja licencjonowanych filmów na Netflixie. Śpieszmy się oglądać te produkcje, tak szybko znikają ze wspomnianej platformy – dlatego robimy dość spore odświeżenie naszego zestawienia. Produkcje, które wyleciały z Netflixa, zostały zastąpione przez: Tyler Rake: Ocalenie, Johna Wicka, Donnie’go Brasco i Irlandczyka.

Chłopcy z ferajny

  1. Gatunek: dramat gangsterski, biograficzny
  2. Reżyseria: Martin Scorsese
  3. Rok premiery: 1990

Czasem można odnieść wrażenie, że filmy Martina Scorsese nęka to samo przekleństwo co Olivera Stone’a i jego Wall Street. Ten drugi reżyser pragnął nakręcić przestrogę przed drapieżnym kapitalizmem, a tymczasem dołożył cegiełkę do budowania stylu życia, którym gardził. Martin Scorsese nie wyrażał wprawdzie publicznie podobnego żalu, ale jego dzieła magnetyzowały z jeszcze większą siłą i kusiły dobrami, jakie oferują zepsute światy. Bo widzom zdarza się zapominać o zakończeniach.

Do wyjątków należy jeden z najlepszych filmów w karierze tego reżysera (fakt, czasem ma się wrażenie, że Scorsese za każdym razem robi ten sam film...) – Chłopcy z ferajny. Owszem, znów lądujemy wraz z głównym bohaterem i narratorem – Henrym Hillem (Ray Liotta) – w świecie złudnego braterstwa, wielkich pieniędzy i luksusów, po które wystarczy tylko sięgnąć. Tym razem jednak, choć scenariusz nie wartościuje poczynań dramatis personae, możemy sami łatwiej wysnuć wniosek, czym przyjdzie zapłacić, jeśli zabrniemy w takie meandry życia.

Poznajemy historię wspomnianego Hilla, który zaczyna jako młodociany uliczny złodziejaszek. Imponuje swojej „rodzinie” lojalnością, a potem przebiegłością – i zaczyna piąć się po szczeblach przestępczej kariery. Chłopcy z ferajny to nie tylko mocna historia, ale też popis aktorski Liotty oraz znakomitego Roberta De Niro, jednego z ulubionych aktorów reżysera. Bywa krwawo, zabawnie, przejmująco, błyskotliwie. Słowem to Scorsese w czystej postaci.

Chcesz obejrzeć ten film na Netflixie? Skorzystaj z doładowania.

TWOIM ZDANIEM

Jak korzystasz z Netflixa?

Mam stale opłacony abonament
47,1%
Dzielę konto ze znajomymi
26,2%
W ogóle nie korzystam
19,3%
Od czasu do czasu opłacam abonament
7,3%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze filmy akcji, które obejrzysz na Netflix w 2020 roku
Najlepsze filmy akcji, które obejrzysz na Netflix w 2020 roku

Te pościgi, te wybuchy! Każdy widz raz na jakiś czas lubi spędzić wieczór w towarzystwie porządnego filmu akcji. Dziś podsuniemy Wam najlepsze tytuły gatunku, które można znaleźć na Netflixie.

Najważniejsze filmy, których nie było
Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.