filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 13 czerwca 2020, 11:19

Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać

Mimo słusznych, zachodzących w kinie zmian, mocne, męskie filmy nigdzie sobie nie poszły. Dlatego prezentujemy dziś dziewięć obrazów, które warto zobaczyć na Netflixie.

Kino – podobnie jak gry wideo – staje się inkluzywną rozrywką. To, na jakim etapie osiągania inkluzywności się znajduje, zależy od tego, w jakim medium zapytamy. Bardzo dobrze, że zmiany te zachodzą, bo pozwalają wybrzmieć ludziom, którzy dotąd milczeli albo których głos nie rezonował tak mocno.

Dziś jednak będzie o kinie skierowanym w teorii do dużych chłopców, choć tak naprawdę to do wszystkich. To świetne filmy, klasyka, która zestarzała się bardzo godnie – albo wręcz wcale. Obrazy, które ukształtowały wyobraźnię kilku pokoleń widzów. Prezentowały bardzo różny przekrój klimatów – od mrocznych po baśnie udające naszą rzeczywistość. Tym, co je łączy, są odbywający podróż, więksi niż życie, bohaterowie – dobrzy, źli, to już zależy, jak na którego spojrzeć.

Tym razem, wybierając filmy do listy, braliśmy pod uwagę, czy są one dostępne na Netflixie, co dla bardzo wielu z nas oznacza, że są po prostu na wyciągnięcie ręki.

AKTUALIZACJA: CZERWIEC 2020

W życiu pewna jest śmierć, podatki i rotacja licencjonowanych filmów na Netflixie. Śpieszmy się oglądać te produkcje, tak szybko znikają ze wspomnianej platformy – dlatego robimy dość spore odświeżenie naszego zestawienia. Produkcje, które wyleciały z Netflixa, zostały zastąpione przez: Tyler Rake: Ocalenie, Johna Wicka, Donnie’go Brasco i Irlandczyka.

Chłopcy z ferajny

  1. Gatunek: dramat gangsterski, biograficzny
  2. Reżyseria: Martin Scorsese
  3. Rok premiery: 1990

Czasem można odnieść wrażenie, że filmy Martina Scorsese nęka to samo przekleństwo co Olivera Stone’a i jego Wall Street. Ten drugi reżyser pragnął nakręcić przestrogę przed drapieżnym kapitalizmem, a tymczasem dołożył cegiełkę do budowania stylu życia, którym gardził. Martin Scorsese nie wyrażał wprawdzie publicznie podobnego żalu, ale jego dzieła magnetyzowały z jeszcze większą siłą i kusiły dobrami, jakie oferują zepsute światy. Bo widzom zdarza się zapominać o zakończeniach.

Do wyjątków należy jeden z najlepszych filmów w karierze tego reżysera (fakt, czasem ma się wrażenie, że Scorsese za każdym razem robi ten sam film...) – Chłopcy z ferajny. Owszem, znów lądujemy wraz z głównym bohaterem i narratorem – Henrym Hillem (Ray Liotta) – w świecie złudnego braterstwa, wielkich pieniędzy i luksusów, po które wystarczy tylko sięgnąć. Tym razem jednak, choć scenariusz nie wartościuje poczynań dramatis personae, możemy sami łatwiej wysnuć wniosek, czym przyjdzie zapłacić, jeśli zabrniemy w takie meandry życia.

Poznajemy historię wspomnianego Hilla, który zaczyna jako młodociany uliczny złodziejaszek. Imponuje swojej „rodzinie” lojalnością, a potem przebiegłością – i zaczyna piąć się po szczeblach przestępczej kariery. Chłopcy z ferajny to nie tylko mocna historia, ale też popis aktorski Liotty oraz znakomitego Roberta De Niro, jednego z ulubionych aktorów reżysera. Bywa krwawo, zabawnie, przejmująco, błyskotliwie. Słowem to Scorsese w czystej postaci.

Chcesz obejrzeć ten film na Netflixie? Skorzystaj z doładowania.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak korzystasz z Netflixa?

Mam stale opłacony abonament
47%
Od czasu do czasu opłacam abonament
7,3%
W ogóle nie korzystam
19,4%
Dzielę konto ze znajomymi
26,3%
Zobacz inne ankiety