Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 19 stycznia 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

10 świetnych seriali kryminalnych na długie wieczory

Zbrodnia ma różne oblicza. Kryminalne seriale prześcigają się w pokazywaniu ich w coraz bardziej wyrazisty i odważny sposób i jest ich tak wiele, że czasem ciężko się zdecydować, po co sięgnąć.

Historie o zbrodni i karze towarzyszą nam od zawsze. Kain i Abel. Balladyna. Sprawa Kuby Rozpruwacza. Dowolne wydanie Wiadomości. Elektryzuje nas to bardziej niż wieść o zbiórce charytatywnej czy kolejna afera korupcyjna. Dziś telewizje powoli zastępują platformy streamingowe, ale jedno się nie zmienia, seriale kryminalne wciąż oglądają miliony widzów. Wśród wielu premier co jakiś czas pojawia się perełka, która wnosi coś do gatunku, igra z naszymi oczekiwaniami czy daje się zapamiętać na lata. Właśnie takie seriale chcemy Wam polecić.

CZEGOŚ TU NIE MA?

Brakuje na naszej liście ważnego serialu? Napisz w komentarzu, co polecasz i dlaczego.

Hannibal

Przez wiele lat wizerunek Hannibala Lectera utożsamiany był z pogodnym przecież staruszkiem, sir Anthonym Hopkinsem, który na potrzeby roli psychiatry ludożercy wydobył z siebie pokłady demoniczności, jakich nikt się nie spodziewał. Milczenie owiec zawładnęło masową wyobraźnią na wiele lat i nikt nie potrafił wyobrazić sobie tego bohatera granego przez innego aktora. Dopiero serial stacji telewizyjnej AXN udowodnił, że słynny kanibal może mieć więcej niż jedną twarz.

Aktor, który tchnął nowe życie w postać Lectera, to Mads Mikkelsen (ochoczo typowany przez fanów do roli Geralta; ostatnio zaokrętował się na pokładzie Kojima Production i odgrywa jedną z postaci w Death Stranding). Jego zimna, niepokojąca aparycja idealnie pasowała do genialnego mordercy, który wciągnął agenta FBI Willa Grahama w swoją grę i pomagał wyłapywać innych psychopatów.

Hannibal czerpał z dwóch powieści Harrisa – Czerwonego smoka i Milczenia owiec. Zabierał widzów na dziką przejażdżkę, podczas której miks kryminału i thrillera szedł w parze z porządną porcją psychodelii i grozy. Tę mieszankę wspierały szalone momentami wizualia, zwłaszcza w trzecim, najbardziej odjechanym sezonie. Efektem końcowym był kultowy serial, trafiający zarówno do miłośników kryminału, jak i horroru. Tę zachwycającą układankę powołał do istnienia Brian Fuller, któremu jednak nie dane było zrealizować swojej wizji do końca. Serial po trzecim sezonie został skasowany. Twórcy od jakiegoś czasu mówią wprawdzie o powrocie, ale na razie nic nie jest pewne.

  1. Serial Hannibal w ofercie Netflixa

TWOIM ZDANIEM

Gdzie najczęściej oglądasz seriale?

Netflix
66,8%
Gdzie indziej
17,6%
HBO GO
11,5%
CDA Premium
1,2%
Amazon Video
0,9%
TVP VOD
0,6%
IPLA
0,5%
nc+ GO
0,5%
VOD.pl
0,4%
Zobacz inne ankiety
10 serialowych postaci, które naprawdę wkurzyły widzów
10 serialowych postaci, które naprawdę wkurzyły widzów

Serialowi złoczyńcy i antybohaterowie to w rękach twórców idealne narzędzie do antagonizowania widzów. Czasem jednak nawet bohaterowie robią coś, co rozgrzewa fanów do czerwoności.

W głębi lasu pokazuje, że polskie seriale Netflixa mają problem
W głębi lasu pokazuje, że polskie seriale Netflixa mają problem

12 czerwca na Netfliksie zadebiutuje drugi polski serial oryginalny w historii platformy, W głębi lasu. Zobaczyłem go przed premierą i nie jest tragicznie, ale seans zmusił mnie do poważnych przemyśleń nad kondycją rodzimych tytułów na VOD.

Najlepszy serial, którego nie oglądamy w Polsce
Najlepszy serial, którego nie oglądamy w Polsce

Żyjemy wspomnieniami o Breaking Bad i innych wielkich gangsterskich dramach. Tymczasem z cienia opowieści o Heisenbergu wyłoniło się coś lepszego – Better Call Saul, które wielu widzów olało. Zobaczcie, dlaczego warto go nadrobić.