futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 3 sierpnia 2018, 15:00

autor: Amadeusz Cyganek

Jak oszczędzać, to na karcie graficznej. Laptop do gier za 2000 zł nie istnieje

Nowy laptop do gier za 1799 złotych! Wspaniała oferta, myślimy, a potem patrzymy na specyfikację i odkrywamy dwurdzeniowy procesor i kartę graficzną, która w trzyletnim już Wiedźminie 3 wyciąga 18 FPS-ów na poziomie low w rozdzielczości HD.

Jak oszczędzać, to na karcie graficznej

Z takiego założenia wychodzą producenci laptopów, którzy oszczędzają nie na procesorze, ilości pamięci RAM czy matrycy, ale właśnie na dedykowanych układach graficznych. Owszem, na urządzeniu ze zintegrowanym układem graficznym jak najbardziej da się grać. Możemy jednak liczyć na płynne działanie jedynie w prostych graficznie produkcjach indie, przygodówkach czy innych dwuwymiarowych tytułach. Trzeba też pamiętać, że zdarzają się gry pozornie niewymagające, które jednak nie ruszą na słabszym sprzęcie, choćby ze względu na kiepską optymalizację. Zintegrowana karta graficzna oznacza, że będziemy grać w to, co „pójdzie” na naszym lapku, a nie w to, na co mamy ochotę.

Grzechy główne tanich laptopów – czego unikać jak ognia?

Tanie laptopy często zawierają w sobie mnóstwo nietrafionych rozwiązań, nie brak więc w nich elementów, na których możemy się solidnie naciąć.

W przypadku procesorów w półce cenowej poniżej 2000 zł warto unikać procesorów z rodziny Celeron i Pentium – to najbardziej podstawowe jednostki, które są zdolne do obsługi tylko najbardziej podstawowych zadań. Oczywiście w cenie do 1500 złotych trudno będzie znaleźć przedstawicieli rodziny Intel Core, ale jeżeli tego typu CPU znajdziecie w wyższej kwocie, to koniecznie zrezygnujcie z zakupu.

4 GB pamięci RAM to zwyczajnie zbyt mało, jak na dzisiejsze standardy – szukajcie sprzętu, który oferuje dwa razy więcej pamięci operacyjnej. Warto także sprawdzić taktowanie RAM-u – choć w tym segmencie cenowym próżno szukać laptopów wyposażonych w DDR4, to jednak kości powinny oferować przyzwoitą przepustowość wynoszącą 1866 lub 2000 MHz.

Choć laptopy z nośnikami eMMC należą już do rzadkości, to zdecydowanie należy wystrzegać się sprzętów z tymi dyskami. To bardzo wolne i mało pojemne banki danych, które na co dzień zwyczajnie nie dają rady w starciu z nowymi systemami operacyjnymi czy programami biurowymi.

Warto także zwrócić uwagę na rozdzielczość matrycy – HD to już niestety przeżytek, zwłaszcza jeżeli macie ochotę oglądać na laptopie filmy czy seriale. 1366x768 to już wymysł minionej epoki, więc jeżeli szukać sprzętu, to tylko z ekranem Full HD (czyli 1080p).

Nvidia MX150 to bardzo popularny układ graficzny w laptopach. Jego wydajność w dużej mierze zależy jednak od tego, czy zainstalujemy go w laptopie za 2 tysiące złotych, czy za ponad 3. - 2018-08-03
Nvidia MX150 to bardzo popularny układ graficzny w laptopach. Jego wydajność w dużej mierze zależy jednak od tego, czy zainstalujemy go w laptopie za 2 tysiące złotych, czy za ponad 3.

Oczywiście nie twierdzę, że w przedziale cenowym do 2–2,5 tysiąca złotych nie znajdziemy laptopów, które mają dedykowane układy graficzne – takich maszyn jest zaskakująco dużo. Szkopuł w tym, że są to starsze i mało wydajne modele, które oferują niewielki wzrost wydajności względem rozwiązań zintegrowanych.

Jednym z najpopularniejszych GPU w tym segmencie jest GeForce MX150, a więc układ stworzony specjalnie do tanich notebooków. To propozycja, która pozwoli pograć w niektóre nowe tytuły, choć z pewnością w bardzo niskiej rozdzielczości i z niezbyt dużą ilością detali. Pamiętajcie jednak, że karta ta występuje w dwóch wersjach, a jedna jest znacznie słabsza od drugiej – więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

MX150 Nvidii nie jest złym podzespołem. Na urządzeniu z taką kartą da się zagrać nawet w Assassin’s Creed Origins, o ile oczywiście będziemy zadowoleni z niskich ustawień, rozdzielczości 720p i 40 klatek na sekundę. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy tę kartę graficzną połączymy z procesorem i5-8250U i 8 GB RAM-u – taki sprzęt kosztuje ok. 3400 złotych, czy raczej z i3-6006U i 4 GB RAM-u – bo to już tylko 2300 złotych. W tym drugim przypadku wyniki w grach będą zauważalnie słabsze.

Choć benchmarki dostępne w sieci pokazują nawet dwukrotny wzrost wydajności MX150 względem Intel UHD Graphics 620, a więc układu graficznego dostępnego w popularnych procesorach Intel Kaby Lake Refresh, to warto wskazać kilka elementów wpływających na te wyniki. To przede wszystkim wykorzystanie do testów zdecydowanie mocniejszych CPU od tych, które są dostępne w tańszych konstrukcjach, a także większej ilości pamięci RAM – w omawianym przez nas segmencie cenowym 8 GB to absolutne maksimum.

W praktyce więc okazuje się, że na MX150 można zagrać w niektóre świeże tytuły, ale wyłącznie w rozdzielczości HD, na dodatek przy niezbyt wysokiej jakości oprawy wizualnej. Sytuacji nie zmienia zastosowanie spotykanego w tej cenie Radeona 535 czy także popularnego GeForce MX130 – obydwa te układy są jeszcze słabsze od modelu MX150, a więc oferują niższą wydajność.

Radeon 535 osiąga szalone 24 klatki w Need for Speed Payback przy niskich ustawieniach i w rozdzielczości 720p. Szału nie ma.

Osobną kwestią jest fakt, że w laptopach zazwyczaj montuje się procesory, które cechują się bardzo niskim parametrem TDP, a więc zapotrzebowaniem na prąd. Jeden z najpopularniejszych układów Intela w tanich notebookach, Core i5-8250U, posiada ten współczynnik na poziomie 10 W, podczas gdy średniej klasy CPU do zastosowań desktopowych – Core i5-7500 – potrzebuje 65 W mocy.

W obudowie komputera stacjonarnego jest znacznie więcej miejsca niż w laptopie, więc można zamontować większe wentylatory i radiatory. Bardziej wydajne systemy chłodzenia oznaczają z kolei, że można zamontować bardziej wydajne procesory i karty graficzne. - 2018-08-03
W obudowie komputera stacjonarnego jest znacznie więcej miejsca niż w laptopie, więc można zamontować większe wentylatory i radiatory. Bardziej wydajne systemy chłodzenia oznaczają z kolei, że można zamontować bardziej wydajne procesory i karty graficzne.

Różnica nieprzypadkowo jest znaczna – procesory montowane w klasycznych pecetach zazwyczaj lepiej radzą sobie z obsługą trudnych zadań (a do takich należy płynna praca przy odpalonej grze), a także rzadziej padają ofiarą throttlingu. To drugie zjawisko jest też pochodną mało wydajnego systemu chłodzenia, co w tańszych laptopach stanowi, niestety, normę.

TWOIM ZDANIEM

Ile kosztował Twój laptop?

Nie posiadam laptopa
36%
Do 1000 zł
3,3%
Do 2000 zł
7,3%
Do 3000 zł
12,3%
Powyżej 3000 zł
41,1%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Battlefield 1

Battlefield 1

Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą

Producenci laptopów obiecują nam wydajność stacjonarnych pecetów zamkniętą w lekkiej i smukłej obudowie. Często są to jedynie pobożne życzenia, jednak niektóre notebooki zapewniają wystarczająco dużo mocy, aby odpalić nawet najnowsze tytuły.

Jak walczyć z lagami przy słabym internecie? Mobilny i radiowy internet można poprawić
Jak walczyć z lagami przy słabym internecie? Mobilny i radiowy internet można poprawić

Lagi to rzecz, która śni się po nocach wszystkim miłośnikom sieciowej rozgrywki. Podpowiadamy co zrobić, by były one jak najmniej uciążliwe, lub też możliwe stało się ich całkowite wyeliminowanie.

Porównanie procesorów Intel Core i5 8600K, i5 8400, i7 8700K oraz Ryzen 5 2600X
Porównanie procesorów Intel Core i5 8600K, i5 8400, i7 8700K oraz Ryzen 5 2600X

Sześciordzeniowy Intel i5 8600K zachęca znacznie wyższym taktowaniem od popularnego i5 8400 – czy to jednak wystarczające usprawiedliwienie dla różnicy cen pomiędzy nimi?