Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 21 stycznia 2018, 11:30

autor: Radosław Wasik

Miłośnik gier wszelakich. Często ich nie kończy, bo ciągle instaluje modyfikacje.

Najlepsze mody do gry Gothic 2 – Noc Kruka na bogato

Ratunek przed wybuchem wulkanu, wyprawa do sekretnej twierdzy, a może piracka przygoda na Karaibach? Gothic II doczekał się wielu interesujących modyfikacji - przedstawiamy najlepsze z nich.

Seria Gothic (a właściwie jej dwie pierwsze części wraz z dodatkiem Noc Kruka) to jedne z tych gier, do których powstało najwięcej modów. W jakości tworzonych modyfikacji przodują Niemcy, Rosjanie, ale również Polacy – nasi utalentowani rodacy mają na koncie mnóstwo ciekawych projektów (i szykują się kolejne, o czym wspominamy w tekście). Mimo że temat był już poruszany dwukrotnie – w ramach artykułu o najlepszych modyfikacjach do pierwszej odsłony cyklu oraz drugiej z oficjalnym rozszerzeniem – nie udało się nam go wyczerpać. Seria ta nadal jest chętnie ulepszana, a nawet przerabiana na inne gatunki gier.

W poprzednim tekście o najlepszych modach do Gothica II: Nocy Kruka omówiliśmy znaczną część najciekawszych propozycji. Tym razem przyjrzymy się mniejszym modyfikacjom (choć znajdzie się tu również miejsce dla tych obszerniejszych), które dostarczają rozrywki na jedno lub dwa wieczorne posiedzenia. Fabuła liczona w dziesiątkach godzin nie zawsze okazuje się gwarancją dobrej zabawy – wszak krótka, ale wciągająca historia zapewnia większą dawkę emocji od rozwlekłych opowieści z przesadną ilością eksploracji. Zapraszamy zatem na kolejną dawkę przeróbek – przed Wami 10 świetnych modyfikacji do gry Gothic II: Noc Kruka.

JAK INSTALOWAĆ MODYFIKACJE?

Najważniejszym krokiem jest zainstalowanie narzędzia Player Kit – jest to wygodny program do zarządzania modami. Należy zainstalować go w głównym folderze gry. Od teraz w katalogu z danym tytułem (a konkretnie w folderze System) znajdziecie plik GothicStarter.exe. Po jego uruchomieniu będziecie mogli wybrać oryginalną grę lub wgrane wcześniej mody.

Modyfikacje wymienione w tekście instaluje się bardzo łatwo. Większość z nich posiada własny instalator – jako ścieżkę trzeba wskazać główny folder gry (tak samo jak przy instalacji narzędzia Player Kit). Jeżeli mod jest udostępniony w formie archiwum, należy go wypakować do głównego katalogu. Teraz wystarczy uruchomić GothicStarter.exe i wybrać pożądaną przeróbkę.

Bitwa królów 3 – gothicowe tower defense

Bitwa królów 3:
  1. rozgrywka w stylu tower defense;
  2. dwie drużyny zasypujące się żołnierzami i ulepszające swoje bazy;
  3. polski dubbing.

Modyfikacja Bitwa królów 3 to kolejny przykład tego, że Gothica można przerobić na grę z innego gatunku – były wyścigi, zmagania na boisku piłkarskim czy nawet bitwy z hordami zombie, jak w serii Left 4 Dead. Tym razem proponujemy rozgrywkę przypominającą tower defense – wybieramy drużynę (jest ich cztery, a każda wyróżnia się unikatową cechą) i staramy się zasypać przeciwnika naszymi żołnierzami. Całość odbywa się na specjalnych, tunelowych mapach. Na ich krańcach znajdują się dwie siedziby, z których automatycznie wysyłani są wojacy – zabójstwo wrogiego króla oznacza zwycięstwo. Jako przywódca nie mamy możliwości złapania za miecz i rzucenia się w wir walki, gdyż naszą rolą jest odpowiednie zarządzanie finansami.

Wokół bazy stacjonuje kilka postaci oferujących możliwość wybudowania nowych budynków – kuźni produkującej broń i wybijającej monety, kopalni złota oraz placówki magów służącej do rekrutowania czarodziei. Naszych żołnierzy możemy ulepszać za pomocą zdobytych funduszy oraz wspomnianego wyposażenia wytwarzanego przez kowala. Oprócz tego możemy zatrudnić bohatera, który odznacza się lepszymi zdolnościami bojowymi i potrafi zapewnić nam przewagę na polu bitwy. Mod Bitwa królów 3 otrzymał pełne spolszczenie – autorzy zadbali nawet o dubbing, choć kwestii dialogowych jest tutaj niewiele.

  1. Pobierz modyfikację Bitwa królów 3
TWOIM ZDANIEM

Która gra z cyklu Gothic jest Twoim zdaniem najlepsza?

Gothic II
71,7%
Gothic
21,5%
Gothic 3
6,8%
Zobacz inne ankiety
Gothic II: Noc Kruka

Gothic II: Noc Kruka

Gothic II

Gothic II

Z miłości do Gothica – mod Kroniki Myrtany będzie godnym następcą Gothica II?
Z miłości do Gothica – mod Kroniki Myrtany będzie godnym następcą Gothica II?

Mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami ekipy moderskiej SoulFire, tworzącej modyfikację Kroniki Myrtany do gry Gothic II. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda i z jakimi trudnościami wiąże się przerabianie kilkunastoletniej gry.

Mody graficzne do nowych gier – przepiękne Kingdom Come i GTA5
Mody graficzne do nowych gier – przepiękne Kingdom Come i GTA5

Nie tylko starsze gry można ulepszyć graficznie - również nowości po zaaplikowaniu odpowiednich modów mogą zaprezentować się od znacznie ładniejszej strony.

Mody do Kingdom Come – łatwy save, lepsza grafika
Mody do Kingdom Come – łatwy save, lepsza grafika

Choć głośna produkcja studia Warhorse na rynku zadebiutowała niedawno, zdążyła doczekać się kilku interesujących modyfikacji - w tym najważniejszej dla wielu graczy zmiany sposobu zapisywania gry.