Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 marca 2020, 12:41

autor: moir

Biznesmen, inwestor, filantrop, deweloper, playboy i niespełniony progamer.

Najlepsze MMORPG dla jednego gracza w 2020 roku – gry dla samotnych wilków

Wydawać by się mogło, że sieciowe RPG-i przeznaczone są dla miłośników wspólnej zabawy z innymi graczami. Gildie, rajdy, teamspeak – to symbole MMORPG. Na szczęście dla miłośników grania samemu jest też kilka świetnych tytułów.

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

  1. Producent: Square Enix
  2. Data premiery: 27 sierpnia 2013 (PC, PS3), 14 kwietnia 2014 (PS4)

Opis: Czternasta odsłona legendarnej serii – tym razem w formie MMORPG. Jest to drugie podejście japońskiego studia do Final Fantasy XIV – pierwotna wersja z 2010 roku nie cieszyła się zbytnim powodzeniem wśród fanów marki, więc twórcy wyciągnęli wnioski.

Sporo zmieniło się w tej japońskiej produkcji od czasu jej premiery – wracający po latach gracze z pewnością dostaną zawrotu głowy od ogromu dodatkowej zawartości i nowych opcji. Na szczęście nowicjusze poradzą sobie bez problemu – Final Fantasy XIV: A Realm Reborn posiada bowiem jeden z najbardziej rozwiniętych samouczków na rynku. Warto na chwilę zatrzymać się w tym miejscu i pochwalić twórców – wprowadzenie do gry to prawdziwy majstersztyk. Akcja na początku rozwija się powoli, stopniowo zaznajamiając nas z kolejnymi mechanikami i systemami. Świetne uzupełnienie stanowi także dostępna na stronie tytułu sekcja przewodników – te dwa źródła razem całkowicie wyczerpują temat i odpowiadają na wszystkie mogące pojawić się pytania.

Pod względem rozgrywki FFXIV to klasyczny reprezentant nowożytnych MMORPG. Przez lwią cześć zabawy możemy grać w pojedynkę – tymczasowe sojusze zawiążemy jedynie na czas zaliczania wymaganych fabularnie lochów, tu jednak z pomocą przyjdzie nam wbudowana w tytuł wyszukiwarka drużyny. W praktyce możemy ograniczyć nasze interakcje z innymi do minimum – w większości przypadków nie musimy nawet zamienić z nikim ani jednego słowa.

Jeśli odpowiada Wam klimat typowy dla gatunku jRPG, Final Fantasy XIV będzie świetnym wyborem. Gra oferuje bowiem ciekawą fabułę, przyjemne mechaniki i mnóstwo cutscenek – czego chcieć więcej?

Główne cechy tytułu istotne z punktu widzenia pojedynczego gracza:

  1. brak bariery wejścia;
  2. ciekawa fabuła, rozwijana przez kolejne rozszerzenia;
  3. sporo samouczków oraz przewodników;
  4. mnóstwo zawartości dodatkowej i aktywności pobocznych;
  5. rzemiosło, zbieractwo, system domostw.

Michał moir Marian

TWOIM ZDANIEM

Czy grywasz czasami samemu w MMORPG?

Tak
81%
Nie
19%
Zobacz inne ankiety
Black Desert Online

Black Desert Online

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Guild Wars 2

Guild Wars 2

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

World of Warcraft

World of Warcraft

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie
Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie

Choć od lat w defensywie względem sieciowych wariantów rozgrywki, kanapowa kooperacja jeszcze nie umarła i miłośnicy wspólnej zabawy przed jednym ekranem wciąż mają do wyboru sporo świetnych tytułów.

15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później
15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później

MMORPG jeszcze nie umarły i wbrew wszelakim opiniom trzymają się całkiem nieźle. Przyglądamy się, jakie nowe produkcje powinniśmy otrzymać w okolicach 2020-2021 roku.