Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 marca 2020, 12:41

autor: moir

Biznesmen, inwestor, filantrop, deweloper, playboy i niespełniony progamer.

Najlepsze MMORPG dla jednego gracza w 2020 roku – gry dla samotnych wilków

Wydawać by się mogło, że sieciowe RPG-i przeznaczone są dla miłośników wspólnej zabawy z innymi graczami. Gildie, rajdy, teamspeak – to symbole MMORPG. Na szczęście dla miłośników grania samemu jest też kilka świetnych tytułów.

Black Desert Online

  1. Producent: Pearl Abyss
  2. Data premiery: 17 grudnia 2014 (PC), 4 marca 2019 (XONE), 22 sierpnia 2019 (PS4)

Opis: Debiutancka produkcja koreańskiego studia Pearl Abyss. Typowy reprezentant gatunku fantasy, którego znakiem firmowym jest przepiękna grafika i widowiskowe, pełne wodotrysków animacje umiejętności postaci. Gra oparta jest na modelu buy-to-play i dostępna m.in. na platformie Steam.

Black Desert Online to niewątpliwie jeden z najmocniejszych kandydatów do tytułu najpiękniejszego MMORPG na rynku. Od czasu debiutu pod koniec 2014 roku produkcja ta przeszła szereg doskonale zaplanowanych i bardzo przemyślanych zmian. W dobie powszechnego kryzysu w branży MMO deweloperom pozostały do wyboru dwie drogi – pakować walizki lub przekształcić swój produkt w bardziej przystępny dla casualowych graczy preferujących samotną rozgrywkę. Obecność BDO w naszym rankingu najlepiej odpowiada na pytanie, którą z dróg wybrała ekipa Pearl Abyss.

Koreańczycy skupili się przede wszystkim na tym, co w pierwotnej wersji wyszło im najlepiej, czyli na walce. Kolejne hordy przeciwników masakrujemy za pomocą widowiskowych combosów, których wykonanie nie jest łatwe – nie spotkamy tu tzw. „button mashingu” – system walki w Black Desert Online zawiera sporo elementów zręcznościowych, których opanowanie okazuje się bardzo satysfakcjonujące i błyskawicznie wchodzi w nawyk. Pospolity grind w pojedynkę sprawia tu tak wiele radości, że zdobywanie kolejnych poziomów doświadczenia to czysta formalność i niejako efekt uboczny.

Oczywiście pozycja ta nie została całkowicie pozbawiona elementów kooperacyjnych – świat gry pełen jest wyzwań i aktywności skierowanych do zespołów, choć jakoś niespecjalnie ma się ochotę z nich korzystać... w końcu tak przyjemnie się walczy... jeszcze tylko ta jedna grupka... i idę spać...

Główne cechy tytułu istotne z punktu widzenia pojedynczego gracza:

  1. szybki progres w początkowych etapach rozgrywki;
  2. brak bariery wejścia;
  3. niesamowicie wciągająca walka;
  4. warstwa fabularna, która wprowadza nas w świat gry i wiedzie przez kolejne etapy;
  5. mnogość klas i elementów świata sprawdzających się podczas samotnej eksploracji;
  6. mechanika pracy, rzemiosła, aktywności pobocznych.

TWOIM ZDANIEM

Czy grywasz czasami samemu w MMORPG?

Tak
81%
Nie
19%
Zobacz inne ankiety
Black Desert Online

Black Desert Online

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Guild Wars 2

Guild Wars 2

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

World of Warcraft

World of Warcraft

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie
Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie

Choć od lat w defensywie względem sieciowych wariantów rozgrywki, kanapowa kooperacja jeszcze nie umarła i miłośnicy wspólnej zabawy przed jednym ekranem wciąż mają do wyboru sporo świetnych tytułów.

15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później
15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później

MMORPG jeszcze nie umarły i wbrew wszelakim opiniom trzymają się całkiem nieźle. Przyglądamy się, jakie nowe produkcje powinniśmy otrzymać w okolicach 2020-2021 roku.