Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 marca 2020, 12:41

autor: moir

Biznesmen, inwestor, filantrop, deweloper, playboy i niespełniony progamer.

Najlepsze MMORPG dla jednego gracza w 2020 roku – gry dla samotnych wilków

Wydawać by się mogło, że sieciowe RPG-i przeznaczone są dla miłośników wspólnej zabawy z innymi graczami. Gildie, rajdy, teamspeak – to symbole MMORPG. Na szczęście dla miłośników grania samemu jest też kilka świetnych tytułów.

Guild Wars 2

  1. Producent: ArenaNet
  2. Data premiery: 28 sierpnia 2012

Opis: Kontynuacja popularnej gry studia ArenaNet. Produkcja całkowicie niemal rozdziela tryby PvP i PvE, oferując z jednej strony zbalansowaną i równą (tj. pozbawioną przewagi sprzętowej) walkę z innymi graczami, a z drugiej harmonijne i spokojne zwiedzanie świata przedstawionego (Tyria), po brzegi wypełnionego zadaniami i sekretami.

Numerem jeden w naszym zestawieniu jest dzieło studia ArenaNet. Guild Wars 2 od samego początku prowadzi nas za rękę – stawiając pierwsze kroki w świecie Tyrii, jesteśmy od razu witani kompleksowym samouczkiem, który towarzyszy nam w kolejnych etapach rozgrywki, na bieżąco wyjaśniając wszelkie nowinki i podpowiadając właściwie sposoby pokonywania napotykanych przeszkód.

Grę, przez wielu uważaną za najbardziej casualową produkcję na rynku, można od samego początku do końca przejść niemal w pojedynkę. Główny wątek fabularny wiedzie nas przez kolejne krainy, gdzie spokojnie zaliczamy pojawiające się zadania, których rozpoczęcie nie wymaga nawet rozmowy z NPC. Jak to wygląda w praktyce? Biegamy od serduszka do serduszka, a gdy tylko znajdziemy się w obrębie któregoś z nich, po prostu podejmujemy się określonych aktywności – zbierania kwiatków, podlewania upraw, oczyszczania wskazanego obszaru z przeciwników itp. – wraz z naszym progresem serduszko stopniowo się zapełnia, a gdy jest już pełne, otrzymujemy stosowną nagrodę i doświadczenie – voila!

Niekiedy w trakcie naszych podróży natykamy się na generowane czasowo wydarzenia specjalne, najczęściej polegające na pokonaniu jakiegoś silniejszego (i większego) przeciwnika. Nierzadko są to całe łańcuszki zadań – zaczynamy w punkcie A, wykonując jedno zadanie za drugim, by finalnie dotrzeć do punktu B, gdzie czeka nas potyczka z tematycznym bossem. Rzecz jasna nie jesteśmy w stanie podołać takiemu wyzwaniu solo, wypadałoby więc sprzymierzyć się z innymi osobami. Tu z pomocą przychodzi mechanika gry – nie musimy oficjalnie łączyć się w żadne grupy czy rajdy, by zaliczyć zadanie, wystarczy po prostu być w pobliżu i walczyć ramię w ramię z innymi – i tyle. Nieważne, czy jest nas 5, czy 50 (przy większych wydarzeniach) – wszyscy zostaniemy docenieni za nasz udział.

Analogicznie wygląda sytuacja z zamkniętymi instancjami – wystarczy kliknąć przycisk, by gra sama znalazła nam drużynę i przeniosła w określone miejsce. My musimy już tylko podążać za resztą i robić swoje, tj. eliminować kolejnych przeciwników. Choć momentami pojawiają się bardziej skomplikowane mechanizmy, wymagające minimum współpracy pomiędzy graczami, to jednak znakomitą większość Guild Wars 2 można zaliczyć, nie zamieniając nawet jednego słowa z innymi uczestnikami zabawy.

Główne cechy tytułu istotne z punktu widzenia pojedynczego gracza:

  1. szybki progres w początkowych etapach rozgrywki;
  2. brak bariery wejścia;
  3. wyraźny podział trybów PvP i PvE;
  4. łatwe znajdowanie grupy do aktywności wieloosobowych;
  5. świetnie zaprojektowany świat, który aż chce się eksplorować;
  6. rozbudowana warstwa fabularna, pełna zwrotów akcji i alternatywnych wyborów;
  7. mnogość zadań i aktywności pobocznych;
  8. współpraca z innymi graczami przy większych wydarzeniach nie wymaga dodatkowej interakcji typu zaproszenie do drużyny itp.

TWOIM ZDANIEM

Czy grywasz czasami samemu w MMORPG?

Tak
81%
Nie
19%
Zobacz inne ankiety
Black Desert Online

Black Desert Online

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Guild Wars 2

Guild Wars 2

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

World of Warcraft

World of Warcraft

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie
Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie

Choć od lat w defensywie względem sieciowych wariantów rozgrywki, kanapowa kooperacja jeszcze nie umarła i miłośnicy wspólnej zabawy przed jednym ekranem wciąż mają do wyboru sporo świetnych tytułów.

15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później
15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później

MMORPG jeszcze nie umarły i wbrew wszelakim opiniom trzymają się całkiem nieźle. Przyglądamy się, jakie nowe produkcje powinniśmy otrzymać w okolicach 2020-2021 roku.