Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 marca 2020, 12:41

autor: moir

Biznesmen, inwestor, filantrop, deweloper, playboy i niespełniony progamer.

Najlepsze MMORPG dla jednego gracza w 2020 roku – gry dla samotnych wilków

Wydawać by się mogło, że sieciowe RPG-i przeznaczone są dla miłośników wspólnej zabawy z innymi graczami. Gildie, rajdy, teamspeak – to symbole MMORPG. Na szczęście dla miłośników grania samemu jest też kilka świetnych tytułów.

The Elder Scrolls Online

  1. Producent: ZeniMax Online Studios
  2. Data premiery: 4 kwietnia 2014

Opis: Przeniesienie znanego cyklu gier, The Elder Scrolls, do świata MMO. Produkcja trafiła zarówno na PC, jak i konsole PlayStation oraz Xbox. Akcja tytułu toczy się tysiąc lat przed wydarzeniami znanymi ze Skyrima i skupia się na losach rodu Thern, który dąży do przywrócenia cesarstwu Tamriel dawnej potęgi.

Debiut serii The Elder Scrolls w sieci od początku był przedsięwzięciem wzbudzającym kontrowersje. Z jednej strony deweloperzy przygotowali naprawdę solidny produkt, ze świetnie zrealizowanym trybem PvP, rozbudowanym systemem rzemiosła i ogromnym, wypełnionym po brzegi zawartością światem, z drugiej zaś jakby zapomnieli, na czym powinna polegać rozgrywka wieloosobowa i jakimi prawami rządzą się tytuły MMORPG.

Pracownicy studia ZeniMax Online tak bardzo skupili się na warstwie fabularnej TESO, że ich finalne dzieło wydaje się być prawie całkowicie nastawione na rozgrywkę dla jednego gracza. Niemal każdemu zadaniu towarzyszy tak rozbudowana historia (i równie obszerne dialogi), że miejscami można odczuwać przesyt treścią. Jednocześnie rzucane nam wyzwania nie cechują się zbyt dużym stopniem trudności – z większością radzimy sobie bez specjalnych problemów, a w bardziej skomplikowanych sytuacjach gra sama podsuwa właściwie rozwiązanie.

Lwią część zawartości The Elder Scrolls Online jesteśmy w stanie zaliczyć w pojedynkę – zagłębiając się w świat tej pozycji, praktycznie zapominamy o tym, że po tych samych szlakach co my podróżują także inni gracze. Przypomnę słowa Heda z naszej recenzji (wystawiliśmy TESO 6,5, głównie za ową „singlowość” właśnie): „[...] podczas mojej przygody z trybem PvE jedynym sygnałem od świata, że żyje, były maile od... spamerów sprzedających złoto (dziennie przychodziły średnio dwa). Nikt nieznajomy nie zaprosił mnie do drużyny i ja sam też nie czułem, że powinienem to zrobić”.

Główne cechy tytułu istotne z punktu widzenia pojedynczego gracza:

  1. rozbudowane i bogato oprawione zadania fabularne;
  2. skalowalność przeciwników i wyzwań umożliwiająca pełną dowolność eksploracji;
  3. feeling rozgrywki rodem ze Skyrima.

TWOIM ZDANIEM

Czy grywasz czasami samemu w MMORPG?

Tak
81%
Nie
19%
Zobacz inne ankiety
Black Desert Online

Black Desert Online

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Guild Wars 2

Guild Wars 2

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

World of Warcraft

World of Warcraft

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie
Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie

Choć od lat w defensywie względem sieciowych wariantów rozgrywki, kanapowa kooperacja jeszcze nie umarła i miłośnicy wspólnej zabawy przed jednym ekranem wciąż mają do wyboru sporo świetnych tytułów.

15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później
15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później

MMORPG jeszcze nie umarły i wbrew wszelakim opiniom trzymają się całkiem nieźle. Przyglądamy się, jakie nowe produkcje powinniśmy otrzymać w okolicach 2020-2021 roku.