Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 marca 2020, 12:41

autor: moir

Biznesmen, inwestor, filantrop, deweloper, playboy i niespełniony progamer.

Najlepsze MMORPG dla jednego gracza w 2020 roku – gry dla samotnych wilków

Wydawać by się mogło, że sieciowe RPG-i przeznaczone są dla miłośników wspólnej zabawy z innymi graczami. Gildie, rajdy, teamspeak – to symbole MMORPG. Na szczęście dla miłośników grania samemu jest też kilka świetnych tytułów.

Secret World Legends

  1. Producent: FunCom
  2. Data premiery: 26 czerwca 2017

Opis: Restart marki The Secret World. Produkcja osadzona we współczesnym świecie pełnym potworów, magii i tajemnic. Tło przedstawionych wydarzeń stanowi konflikt pomiędzy przedstawicielami trzech sekretnych frakcji – iluminatów, templariuszy i smoków.

Najnowsza produkcja norweskiego studia FunCom kultywuje tradycje zapoczątkowane przez swoją poprzedniczkę, tj. The Secret World. Grę, oprócz nader interesującej warstwy fabularnej, cechuje przede wszystkim bardzo charakterystyczna mechanika rozgrywki nastawiona na zabawę w pojedynkę. Podróżując po mrocznym świecie tego tytułu, rzadko kiedy potrzebujemy współpracować z innymi. Znakomitą większość zadań oraz zagadek związanych z głównym wątkiem zaliczamy bez przeszkód samotnie. Podobnie wygląda sprawa z lwią częścią questów i aktywności pobocznych – szczerze mówiąc, wykonując je solo, wczuwamy się w świat Secret World Legends znacznie bardziej.

Produkcja pełna jest licznych odwołań do miejskich legend i innych ukrytych smaczków. Eksploracja sprawia naprawdę sporo frajdy, zwłaszcza gdy znajdziemy chwilę, by zatrzymać się i podziwiać kunszt projektantów. Nieraz zdarza się przerywać grę, by poczytać nieco na dany temat, poszukać podpowiedzi na stronach Wikipedii czy sprawdzić autentyczność napotkanej ciekawostki lub postaci. Prowadzenie rozgrywki w ten sposób rządzi się, niestety, swoimi prawami – każdy ma inne tempo „przetrawiania” podobnych treści i z doświadczenia wiem, że grając z kimś w parze lub grupie, traci się mnóstwo zabawy oraz smaczków.

Inni gracze „potrzebni” są dopiero do zaliczania kolejnych instancji (notabene jednych z najlepiej zaprojektowanych w branży). Tu jednak zawarte znajomości mają bardzo przelotny i niezobowiązujący charakter – członkowie drużyny rozchodzą się, każdy w swoją stronę, tuż po ukończeniu (niekoniecznie z sukcesem) danego zadania. Lepiej zorganizowane grupy wymagane są dopiero do dużo trudniejszych wyzwań (legowiska) – choć udział w nich jest kompletnie opcjonalny.

Główne cechy tytułu istotne z punktu widzenia pojedynczego gracza:

  1. rozbudowane i arcyciekawe zadania fabularne i poboczne;
  2. świetnie zaprojektowany, pełen tajemnic świat.

TWOIM ZDANIEM

Czy grywasz czasami samemu w MMORPG?

Tak
81,1%
Nie
18,9%
Zobacz inne ankiety
The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Black Desert Online

Black Desert Online

Guild Wars 2

Guild Wars 2

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

World of Warcraft

World of Warcraft

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie
Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie

Choć od lat w defensywie względem sieciowych wariantów rozgrywki, kanapowa kooperacja jeszcze nie umarła i miłośnicy wspólnej zabawy przed jednym ekranem wciąż mają do wyboru sporo świetnych tytułów.

15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później
15 ciekawych gier MMORPG, w które zagramy w 2020 roku lub później

MMORPG jeszcze nie umarły i wbrew wszelakim opiniom trzymają się całkiem nieźle. Przyglądamy się, jakie nowe produkcje powinniśmy otrzymać w okolicach 2020-2021 roku.