Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 24 grudnia 2014, 14:00

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

Top 100 gier RPG wszech czasów - najlepsze RPG-i, które trzeba znać

Top 10, Top 20? Dzisiaj czas na top 100! Zapraszamy do przeglądu największego zestawienia w dziejach gry-online.pl, opracowanego na bazie głosów naszych autorów, redakcyjnych debat i średniej ocen użytkowników serwisu.

13. Wiedźmin

Domyślam się, co wielu z Was powie – że to tylko ten nasz niewyżyty patriotyzm, że Wiedźmin „obiektywnie” wcale nie zasługuje na tak wysoką lokatę. Owszem, patriotyzm też tu odegrał niemałą rolę - bo niech każdy sam się zastanowi, w ilu cRPG-ach mogliśmy cieszyć się tak wspaniałym słowiańskim klimatem? Po wieloletnich perypetiach CD Projekt RED w 2007 roku wypuścił jedną z pierwszych (obok chociażby Painkillera) nowożytnych gier, której nie tylko nie musieliśmy wstydzić się na Zachodzie, ale wręcz przeciwnie – którą mogliśmy chwalić się wszem i wobec i bić się w pierś, że to nasze, prosto znad Wisły. Ba, nawet Andrzej Sapkowski, który nie słynie ani z wyjątkowo sympatycznego usposobienia, ani ze szczodrości w sypaniu pochwałami, wydaje się zadowolony z jakości gry powstałej na podstawie jego prozy – no, a przynajmniej z tych jej kawałeczków, jakie zostały mu pokazane, bo „AS” polskiej fantastyki niestety nie przejawia wielkiego zainteresowania grami wideo (by nie rzec, iż ma je w poważaniu). Tak czy inaczej, Wiedźmin wielkim sukcesem jest i basta.

TWOIM ZDANIEM

Która z 20 najlepszych gier RPG podoba Ci się najbardziej?

Gothic
33,7%
The Elder Scrolls V: Skyrim
17,1%
Wiedźmin 2
9,1%
Gothic 2
8,5%
Baldur’s Gate II
5,3%
Fallout 2
4,4%
Wiedźmin
3,3%
Dragon Age: Początek
3,2%
Mass Effect 3
2,5%
Star Wars: Knights of the Old Republic
2,5%
Planescape: Torment
2,2%
Fallout: New Vegas
1,7%
Mass Effect 2
1,4%
Baldur’s Gate
1,2%
Fallout
0,9%
Vampire: The Masquerade – Bloodlines
0,9%
Chrono Trigger
0,7%
Divinity: Original Sin
0,5%
Betrayal at Krondor
0,5%
System Shock 2
0,5%
Zobacz inne ankiety
Gry RPG w 2020 roku – nie tylko Cyberpunk 2077 i Vampire
Gry RPG w 2020 roku – nie tylko Cyberpunk 2077 i Vampire

Czas na zapowiedź tego, co tygryski lubią najbardziej. RPG. Rok 2020 będzie obfitować w gry fabularne wszelkiego kształtu i rodzaju. Zresztą – wiemy, na co przede wszystkim czekacie. Tak, Cyberpunk 2077 też znajduje się na naszej liście.

Przegapione gry RPG AD 2019 – niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować
Przegapione gry RPG AD 2019 – niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować

Niezłych RPG debiutuje dzisiaj niemało. Niestety, wiele z nich nie zdobywa popularności, na jaką zasługuje. Dzisiaj aktualizujemy tekst poświęcony właśnie takim grom, które fani gatunku mogli przegapić – a nie powinni.

Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG
Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG

Tak jak jeden skrajny biegun gatunku RPG wyznaczają hack’n’slashe, tak drugi stanowią taktyczne gry role playing – kładące nacisk na złożone, iście strategiczne walki w turach. Przed Wami ranking 25 najlepszych pozycji tego typu według naszej redakcji.