Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 listopada 2014, 09:24

autor: Łukasz "chaostheory" Marek

Popularne FPS-y na gamingowych laptopach MSI

Przyszedł czas na kolejną rundę naszych testów gamingowych laptopów MSI. Tym razem sprawdziliśmy jak na tych maszynach radzą sobie popularne FPS-y, w tym Battlefield 4, Counter-Strike: Global Offensive, Titanfall oraz Wolfenstein: The New Order.

Gry FPS to produkcje, w które zagrywają się miliony osób dziennie. Często są to potyczki sieciowe, w których wydajność sprzętu może mieć kluczowe znaczenie na polu walki. Nikt nie lubi być sztucznie ograniczany przez nagłe spadki ilości klatek na sekundę w momencie kiedy precyzyjne ustawienie celownika na głowie przeciwnika powinno być najważniejsze. Właśnie dlatego sprawdzimy, jak na laptopach MSI działa pięć różnych gier FPS: Battlefield 4, Borderlands: The Pre-sequel, Counter-Strike: Global Offensive, Titanfall oraz Wolfenstein: The New Order.

Battlefield 4 – opis gry i wymagania

W ostatniej części Battlefielda wcielamy się w żołnierza jednostki specjalnej o nazwie Tombstone i oczywiście przyjdzie nam ocalić świat, a następnie w zasadzie w nieskończoność mierzyć się z graczami na ogromnych mapach w trybie wieloosobowym. Gra korzysta z silnika Frostbite, który wykorzystywany jest obecnie na szeroką skalę także w innych produkcjach EA.

Minimalne wymagania sprzętowe:

  1. Processor klasy AMD Athlon X2 2,8 GHz lub Intel Core 2 Duo 2,4 GHz,
  2. 4 GB RAM,
  3. karta graficzna klasy AMD Radeon HD 3870 lub Nvidia GeForce 8800 GT.

Minimalna konfiguracja potrzebna do uruchomienia gry to dość leciwe już konstrukcje procesorów, będące kilka procesów technologicznych i mikroarchitektur do tyłu względem dzisiejszych odpowiedników, 4 GB pamięci oraz karty graficzne sprzed kilku generacji. Jeśli wierzyć twórcom gry, to Battlefield 4 na minimalnych ustawieniach szczegółowości obrazu to kaszka z mleczkiem dla testowanych dzisiaj laptopów.

Rekomendowana konfiguracja sprzętowa:

  1. Procesor: 6-rdzeniowy AMD lub 4-rdzeniowy Intel,
  2. 8 GB RAM,
  3. karta graficzna klasy AMD Radeon HD 7870 lub Nvidia GeForce GTX 660.

Rekomendowany komputer do gry w najnowszą część Battlefielda to już znacznie aktualniejszy sprzęt. Deweloper wspomina o 6-rdzeniowych procesorach AMD lub 4-rdzeniowych jednostkach Intela. Przyda się również 8 GB pamięci operacyjnej oraz karta graficzna za około 600-700 zł.

Battlefield 4 – miejsce testowe i ustawienia

Wydajność w Battlefieldzie testujemy w czwartej misji kampanii dla pojedynczego gracza, w Singapurze. W tej części gry dopływamy motorówką do plaży i przedzieramy się w głąb lądu do celu, jakim jest lotnisko. Jest to jedna z najbardziej wymagających scen w grze, która wyciska poty nawet z nowych i szybkich komputerów. Poza natywną rozdzielczością laptopów, w szczególnych przypadkach sprawdzamy grę również w rozdzielczości 1366x768.

Ustawienia maksymalne - 2014-11-28
Ustawienia maksymalne
Ustawienia wysokie - 2014-11-28
Ustawienia wysokie
Ustawienia średnie - 2014-11-28
Ustawienia średnie
Ustawienia minimalne - 2014-11-28
Ustawienia minimalne
Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Wolfenstein: The New Order

Wolfenstein: The New Order

Battlefield 4

Battlefield 4

Borderlands: The Pre-Sequel!

Borderlands: The Pre-Sequel!

Titanfall

Titanfall