Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry na świecie 9 maja 2018, 13:43

autor: Movis

Rumuński haker skazany za atak DDoS na World of Warcraft

Calin Mateias został skazany na rok więzienia i całkowity zwrot szkód za atak DDoS na serwery World of Warcraft przeprowadzony prawie 10 lat temu. Co ciekawe, przyczyną jego występku był inny użytkownik, który wyjątkowo zdenerwował rumuńskiego gracza.

Cyberprzestępstwa, a zwłaszcza ataki typu DDoS, często pozostają bezkarne, chyba że zadrze się z niewłaściwą firmą. Na własnej skórze przekonał się o tym rumuński gracz World of Warcraft, który właśnie szykuje się do odsiedzenia rocznego wyroku w zakładzie karnym w USA. Jak donosi serwis NBC, niejaki Calin Mateias w 2010 roku zaatakował operowane przez Blizzard Entertainment serwery popularnego MMO. Rozproszona odmowa usługi uniemożliwiła dostanie się do gry tysiącom użytkowników, a wedle obliczeń pokrzywdzonego koncernu całkowity koszt odparcia hakerskiego napadu opiewa na ok. 30 tysięcy dolarów.

Wojna Hordy z Przymierzem to jedno, ale by od razu uciekać się do brudnych sztuczek? - Rumuński haker skazany za atak DDoS na World of Warcraft - wiadomość - 2018-05-09
Wojna Hordy z Przymierzem to jedno, ale by od razu uciekać się do brudnych sztuczek?

Wyrok skazujący delikwenta za czyny popełnione prawie dekadę temu zapadł dopiero w tym tygodniu, ale po ekstradycji z rodzimego kraju Mateias spędził na terenie Stanów Zjednoczonych ok. 6 miesięcy w areszcie tymczasowym (mimo przyznania się do winy i współpracy z służbami). Jego obrońca nie był w stanie przekonać sędziego, że zapłacona w zeszłym miesiącu pełna kwota strat jest wystarczającą karą, w efekcie czego Rumun nie zobaczy ojczyzny jeszcze przez dłuższy czas.

Co mogło być powodem tej zgubnej w skutkach akcji gracza? No cóż… Wedle doniesień Mateias uczestniczył w zaciekłej rywalizacji z innym użytkownikiem i rozwścieczony przez pojedynczego przeciwnika postanowił eskalować konflikt o stopień wyżej. Skoro gracz pokonywał go w konkretnym tytule, zapewnie zrzednie mu mina, gdy nie będzie mógł się w ogóle do niego zalogować. Wedle memorandum obrony mężczyzna był „motywowany przez dziecinne zachcianki zwycięstwa w grze i tym, by inny w nią przegrali”. Czy ulotny internetowy triumf był jednak warty przymusowych „wakacji” na obczyźnie? Zgadujemy, że nie.

  1. Oficjalna strona gry World of Warcraft
Rumuński haker skazany za atak DDoS na World of Warcraft - ilustracja #2

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

World of Warcraft

World of Warcraft