Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 7 grudnia 2016, 14:34

autor: Adrian Werner

Sony zapowiedziało 12 mobilnych projektów, w tym nowe odsłony Wild Arms, Arc the Lad oraz Disgaea

Firma Sony zapowiedziała dwanaście nowych projektów zmierzających na smartfony i tablety. Wśród nich znalazły się m.in. restarty serii jRPG Wild Arms i Arc the Lad, mobilne odsłony cykli Disgaea, Hot Shots Golf, PaRappa oraz No Heroes Allowed, jak również kilka świeżych marek.

Firma Sony coraz lepiej radzi sobie na rynku gier mobilnym, zwłaszcza w Japonii. Korporacja zamierza kuć żelazo póki gorące i podczas konferencji zapowiedziała aż dwanaście nowych produkcji zmierzających na smartfony i tablety. Co ciekawe, kilka z nich to nowe odsłony dużych konsolowych cykli.

Nowe Arc the Lad

Zacznijmy od Arc the Lad. Ostatnią odsłoną tej popularnej dawniej marki japońskich RPG-ów było Arc the Lad: End of Darkness, wydane w 2004 roku na PlayStation 2. Teraz seria powróci w nowej grze na urządzenia mobilne. Na razie niewiadomo wiele o tym projekcie, poza tym, że ma on być restartem cyklu i zaangażowanych jest w niego wielu weteranów wcześniejszych części, w tym producent Toshiro Tsuchida i projektant Norihiko Yonesaka, którzy pełnili te same role przy Arc the Lad i Arc the Lad II. Projekt powstaje w studiu AltPlus.

Nowe Wild Arms

Drugą klasyczną marką jRPG, która zaliczy restart za sprawą mobilnej odsłony będzie Wild Arms. Tutaj również w projekcie biorą udział scenarzyści i projektanci pierwowzoru. Nienazwana jeszcze gra ma uświetnić 20-lecie serii. Przypomnijmy, że ostatnią nową odsłoną było Wild Arms XF – wydane w 2007 roku na PlayStation Portable.

Hot Shots Golf

Doczekamy się także mobilnej odsłony zakręconego cyklu sportowego Hot Shots Golf. Produkcja ukaże wiosną przyszłego roku na iOS i Androida. Tytuł powstaje w studiu Drecom.

PaRappa, Doko Demo Issho i Boku no Natsuyasumi

Na rynek mobilny zmierzają również nowe odsłony marek PaRappa, Doko Demo Issho i Boku no Natsuyasumi. Na razie nie wiadomo o nich nic – konkrety oraz deweloperzy ujawnieni zostaną w późniejszym terminie.

Z tych trzech marek gracze zachodni kojarzą tylko gry muzyczne z cyklu ParaRappa. Z kolei Boku no Natsuyasumi to wydawana wyłącznie w Japonii seria o wakacjach młodego chłopca, a Doko Demo Issho stawia na mini-gierki z udziałem kota będącego maskotką Sony w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Disgaea i Yomawari

Szykowane są także mobilne odsłony serii turowych taktycznych RPG-ów Disgaea oraz horroru Yomawari od firmy Nippon Ichi. Na razie wiemy tylko tyle, że wydania na ekrany dotykowe opracuje studio ForWard Works, założone przez Sony specjalnie z myślą o tworzeniu gier na smartfony i tablety.

No Heroes Allowed! DASH!

Znacznie bardziej zaawansowane są prace nad No Heroes Allowed! DASH!, czyli mobilną odsłoną serii gier logicznych match-3 z elementami RPG do tej pory wydawanych na konsole przenośne. Projekt powierzono studiu SIE Japan i premiera zaplanowana została na lato przyszłego roku, w wersjach na iOS i Androida.

Sora to Umi no Aida

Sony ma w planach również nowe marki, opracowane specjalnie z myślą o rynku mobilnych. Jedną z nich będzie Sora to Umi no Aida. Pracuje nad nim studio Forward Works. Produkcja jest godna przede wszystkim z uwagi na osobę głównego projektanta, którym jest Oji Hiroi, czyli ojciec kultowego cyklu Sakura Wars. Niestety, tutaj również brak jakichkolwiek konkretów na temat fabuły czy mechanizmów rozgrywki.

Wspólny projekt ze Square Enix

Dowiedzieliśmy się również, że Forward Works pracuje nad wspólnym mobilnym projektem z firmą Square Enix. Ale na razie jest zbyt wcześnie, aby twórcy byli gotowi ujawnić jakiekolwiek konkrety.

Project Field

Na sam koniec ujawniono karciankę Project Field. Gra jest klasyczną stołową produkcją, z papierowymi taliami, ale do rozgrywki wykorzystywana będzie specjalna aplikacja mobilna. Produkcja ma otrzymywać karty oraz zawartość związane z popularnymi markami. Na pierwszy ogień pójdzie Yo-kai Watch.