Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 kwietnia 2014, 14:57

autor: Jerzy Bartoszewicz

Zostań Legolasem, czyli gry MMO w popularnych uniwersach - Fallout, StarCraft, Gwiezdne wojny

Dla fanów różnorakich fikcyjnych światów możliwość zwiedzenia ich dogłębnie w grach z gatunku MMO jest bardzo kusząca, o czym wiedzą ich producenci. Nie zawsze jednak wystarcza to by odnieść sukces.

Spis treści

DC Universe Online

Chociaż w Polsce spod znaku komiksów marki DC kojarzymy głównie Batmana i Supermana, warto wiedzieć, że stworzone przez firmę uniwersum jest bardzo bogate i możemy w nim spotkać bohaterów takich jak Wonder Woman, Green Lantern, Flash, Aquaman, Hawkman, czy Green Arrow oraz ich równie interesujących antagonistów. Korzenie popularnych bohaterów DC (wówczas Detective Comics, Inc.) sięgają 1938 roku, gdy pojawiła się pierwsza historia obrazkowa przedstawiająca perypetie Supermana. Batman pojawił się rok później, w maju 1939 roku. To właśnie wtedy pojawiło się także określenie superbohater (ang. superhero) używane do dziś wobec fikcyjnych pozytywnych postaci, charakteryzujących się nadprzyrodzonymi zdolnościami.

Heros, od którego wszystko się zaczęło, jest obecny w DC Universe Online.

Co ciekawe, w swoim komiksowym debiucie w ramach serii Action Comics #1 Superman nie walczył z żadnym ze znanych nam arcyłotrów, lecz z lobbystą Emilem Greenem, próbującym skorumpować amerykański senat. Podobnie wyglądało to w kolejnym odcinku jego przygód, gdy zmierzył się z producentem broni Emilem Norvellem oraz wspierającymi go zagranicznymi szpiegami, próbującymi wspólnie sprowokować USA do wojny z San Monte, niewielkim państwem w Ameryce Południowej. Co więcej, superbohater nie tylko przeciwstawił się zapędom Norvella, lecz dołączył także do armii San Monte, a sam wątek mocno kojarzył się z przewrotem w Hiszpanii dokonanym przez generała Franco. W późniejszych komiksach pojawiały się także pewne aluzje do Japonii i Hitlerowskich Niemiec, jednak zasadniczo DC Comics unikało jawnego nawiązywania do tematyki II Wojny Światowej, w przeciwieństwie do Marvela, który umieszczał niektórych swoich superbohaterów u boku amerykańskich żołnierzy.

Gotham stoi przed nami otworem.

Informacyjne zamieszanie wśród fanów komiksu wokół rzekomego zaangażowania Supermana w tematykę walki z Hitlerem wynika natomiast z faktu, że w latach początku zeszytów o superbohaterach na porządku dziennym było tworzenie okładek mających niewiele wspólnego z zawartością. Ponieważ Stany Zjednoczone brały wówczas udział w wojnie, by zwiększyć sprzedaż stworzono m.in. okładkę z przerażoną załogą niemieckiego U-Boota, obserwującą przez peryskop płynącego im na spotkanie Supermana. DC nie zamierzało jednak bombardować swoich czytelników wojenną propagandą, zaś same historie o superbohaterach walczących z arcyłotrami miały stanowić uniwersalną odskocznię od ponurej, wojennej rzeczywistości, toteż chętnie były czytane na froncie przez amerykańskich żołnierzy.

Przez lata bohaterowie DC dorobiło się wielu historii i różnorakich przeciwników, toteż tak bogate uniwersum stanowiło odpowiednią bazę do gry MMO. Tak narodziło się DC Universe Online – ciekawa produkcja ze zręcznościowym modelem walki. Początkowo oparta była na płaceniu abonamentu, jednak zaledwie po kilku miesiącach przeszła na model free-to-play, co stanowi swoisty rekord w branży gier wideo. Nie wyszło jej to jednak na złe, bowiem twórcy zanotowali ponad 700% wzrost przychodów dzięki mikropłatnościom w stosunku do tego, co zyskiwali z abonamentu. Miłośnicy uniwersum DC powinni zainteresować się tym tytułem, zwłaszcza że pozwala on na stworzenie własnego superbohatera lub superłotra, co samo w sobie stanowi nie lada gratkę dla każdego fana komiksu.