filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 19 sierpnia 2020, 11:37

autor: Karol Laska

Ile groszy dano Wiedźminowi? Poznajcie budżet serialu Netflixa

Pierwsze 8 odcinków Wiedźmina to większe finansowe przedsięwzięcie niż większość sezonów Gry o tron. Oto, jak prezentuje się budżet jednego z największych hitów Netflixa.

Ile groszy dano Wiedźminowi? Poznajcie budżet serialu Netflixa - ilustracja #1
Oj, Netflix potrząsnął sakiewką!

Kierownictwo Netflixa na pewno nie żałuje pieniędzy wyłożonych na pierwszy sezon Wiedźmina. Serial szybko podbił rankingi popularności zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. I choć wiadomo, że marka mówiła sama za siebie, tak nigdy nie można być w 100% pewnym kasowego sukcesu. Stał się on jednak faktem, a szefostwo spogląda tylko w przyszłość i na ten moment, oprócz drugiego sezonu, w planach są jeszcze film animowany pod tytułem The Witcher: Nightmare of the Wolf oraz spin-off The Witcher: Blood Origin.

Ile jednak trzeba było zainwestować w produkcję, aby ta znalazła się w tym miejscu, w którym jest teraz? Według serwisu ScreenRant było to w przybliżeniu od 70 do 80 milionów dolarów za cały pierwszy sezon. Daje to około 10 milionów dolarów na jeden odcinek, a więc dosyć sporo, ale musimy pamiętać, że oglądaliśmy tu sporo walk z komputerowo wygenerowanymi potworami, bogate scenografie, a gaża Henry’ego Cavilla wyniosła 3,2 mln dolarów (jedna z największych sum na aktora w historii telewizji).

Suma ta staje się jeszcze bardziej poważna, gdy porównamy ją z budżetem Gry o tron. Serial HBO dopiero w ósmym sezonie przebił „Wieśka”, z kwotą 15 milionów dolarów na epizod. Pierwsze kilkadziesiąt odcinków kosztowało o wiele mniej, bo od 6 do 8 milionów. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy jakościowa różnica jest w tym przypadku zauważalna, bowiem już pilot Gry o tron prezentował się imponująco od strony wizualnej i realizacyjnej.

Wiedźminowi udało się też przeskoczyć wysoko postawioną poprzeczkę na linii finanse-oczekiwania. Porażkę na tym gruncie odniosły chociażby takie produkcje Netflixa jak Marco Polo (90 milionów dolarów na 10 odcinków, anulowanie serialu po dwóch sezonach) czy Sense8 (108 milionów dolarów budżetu na 24 odcinki, anulowanie serialu po dwóch sezonach). Istnieją też tytuły pokroju Stranger Things, które podbiły świat z „zaledwie” 48-milionowym budżetem. A my przypominamy, że prace nad 2. sezonem The Witcher już ruszyły, ale nieznana jest jeszcze dokładna data premiery (mówi się o drugiej połowie 2021 roku).

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej