Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

The Elder Scrolls: Legends Przed premierą

Przed premierą 12 lipca 2016, 14:38

autor: Przemysław Zamęcki

Nadciąga gra The Elder Scrolls: Legends - poważny konkurent dla Gwinta

Kolekcjonerskie gry karciane stanowią coraz poważniejszą gałąź wirtualnego rynku. W ślad za Hearthstone’em: Heroes of Warcraft rusza The Elder Scrolls: Legends. Wkrótce doczekamy się także premiery polskiego Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianej.

THE ELDER SCROLLS LEGENDS W SKRÓCIE:
  1. kolekcjonerska karcianka korzysta z zawartości wszystkich gier i książek wchodzących w skład cyklu The Elder Scrolls;
  2. zadaniem kampanii dla jednego gracza jest zapoznanie nas z zasadami rozgrywki;
  3. talia składa się minimalnie z trzydziestu, a maksymalnie z pięćdziesięciu kart;
  4. występują ograniczenia dotyczące liczby danych kart w talii;
  5. każdej tali przypisywana jest jedna z dziesięciu klas na podstawie wyboru dwóch spośród pięciu atrybutów;
  6. premiera gry najprawdopodobniej nastąpi tej jesieni.

Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Richard Garfield pracował nad prototypem nowatorskiej gry karcianej zatytułowanej wtedy Mana Flash, chyba mało kto przypuszczał, że rynek kolekcjonerskich karcianek tak szybko rozwinie się do niebagatelnych rozmiarów. Na Zachodzie dominowały papierowe RPG, w których mistrz gry prowadził kilkuosobową drużynę do walki ze złem, w tak popularnych systemach jak Advanced Dungeons & Dragons 2ed, Pendragon, Ars Magica czy w końcu Warhammer. W Polsce, najpierw za sprawą gier paragrafowych typu Wojownik autostrady, a później dzięki czasopismu Magia i Miecz, nowe, dla niektórych zwariowane hobby także trafiło na podatny grunt. W tym właśnie okresie niszy na rynku RPG szukała także nowo powstała firma Wizard of the Coast, która wkrótce weszła w układ z Garfieldem, wydając Magic: The Gathering – pierwszą i do dzisiaj chyba najpopularniejszą kolekcjonerską grę karcianą, w której dwóch magów walczy ze sobą za pomocą najróżniejszych zaklęć oraz stworów należących do pięciu dominiów. Tytuł bardzo szybko opanował część rynku, przyciągając nowych graczy nie tylko klarownymi zasadami, ale także pięknymi ilustracjami na kartach, niemal hazardowym aspektem przysłowiowego kupowania kota w worku poprzez nabywanie kolejnych boosterów – czyli zestawów kilkunastu losowo pakowanych kart – oraz perspektywą wymiany kart z innymi użytkownikami. W ten sposób nisza wkrótce zdominowała część rynku, a wydawcy prześcigali się w ofercie, próbując uszczknąć dla siebie jak najwięcej. W sklepach pojawiły się nowe tytuły, takie jak Star Wars, oparty na uniwersum firmy White Wolf Rage czy w końcu Doomtrooper – pierwsza gra tego typu z pełną polską lokalizacją. Z czasem część branży zamieniła kartoniki na ich wersje wirtualne lub po prostu dołączyła do nich takowe, dzięki czemu pojedynki można było rozgrywać także w sieci. W ostatnich latach jesteśmy też świadkami boomu na zupełnie nowe tego typu produkcje, przygotowywane od podstaw w postaci elektronicznej, w które chętnie gra coraz więcej osób.

Nie wszyscy wydawcy oczywiście odnoszą na tym polu sukcesy. Triumfy święci Hearthstone: Heroes of WarCraft Blizzarda. Słabiej radzi sobie Might & Magic: Duel of Champions, również udostępniane w formie gry free-to-play. Oddanych graczy znalazło także wiele innych systemów, a aktualnie szczególnie głośno jest o nadchodzących dwóch zupełnie nowych tytułach, odwołujących się do popularnych światów RPG. Pierwszy z nich to nasz rodzimy Gwint, rozwinięcie minigierki będącej jedną z wielkich atrakcji Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu, drugi to The Elder Scrolls: Legends.

O Legends po raz pierwszy usłyszeliśmy na ubiegłorocznej konferencji Bethesdy, poprzedzającej targi E3 w Los Angeles. Gra sięgnie do pokaźnej zawartości wszystkich tytułów wchodzących w skład cyklu, od prawie zapomnianej Areny aż po najnowsze, przeznaczone do zabawy w multiplayerze, The Elder Scrolls: Online. Tamriel, czyli kontynent, na którym toczy się akcja serii, jest ogromną, zróżnicowaną i dość dobrze opisaną krainą, z przebogatą historią i tzw. „lore”, z którego czerpią twórcy karcianki. Nie bez powodu jedną z pierwszych atrakcji, dostępnych po rozpoczęciu zabawy, będzie jednoosobowa kampania, pozwalająca zapoznać się nie tylko z bogactwem przedstawionego świata, ale przede wszystkim z regułami tworzenia talii i podstawowymi taktykami. Dire Wolf Digital, studio będące producentem Legends, nie chce bowiem kierować swego nowego dzieła ani tylko do laików, ani do starych wyjadaczy. Autorzy pragną pogodzić obie te grupy, tworząc grę, przy której dobrze bawić się będą zarówno osoby, dla których pojedynki stanowią tylko chwilowe oderwanie się od innych zajęć, bez konieczności zgłębiania wielu taktyk, jak i te lubiące przysiąść i podumać nad skutecznym sposobem eliminowania wrogów.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest
Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest

Przed premierą

W niszy, która powstała po porzuceniu przez Ubisoft serii Heroes of Might and Magic sukcesy odnosić mogą mniejsi twórcy, tacy jak Lavapotion. Ich Songs of Conquest może być najlepszą grą w stylu „hirołsów” od czasów kultowej trójki.

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4
Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4

Przed premierą

Największy rywal Diablo obrał kurs kolizyjny i planuje pokrzyżować plany Blizzarda. Path of Exile 2 to w zasadzie całkiem nowa gra i wygląda na to, że na rynku gier hack’n’slash dojdzie do pojedynku samców alfa o przewodnictwo w stadzie.