Wiadomość gramynawynos.pl 3 sierpnia 2016, 11:23

autor: Adrian Werner

Klasyki, pokemony i klocki, czyli najlepsze gry mobilne lipca

Omawiamy najlepsze gry mobilne lipca. Wśród polecanych pozycji znalazły się m.in. Pokemon GO, Final Fantasy VII, ReRunners: Race for the World, Day of the Tentacle: Remastered, Guild of Dungeoneering, Crush Your Enemies!, klocki i Arcane Quest 3.

Witajcie w kolejnym przeglądzie najlepszych mobilnych gier minionego miesiąca. Nasze zestawienie obejmuje produkcje wydane zarówno na iOS-a, jak i Androida, te na modelu free-to-play, jak i premium, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Pokemon GO

Pokemon GO Wstań i ruszaj!

Pokemon GO Wstań i ruszaj! [1:55]

Zwiastun Pokemon GO, wydanej na urządzenia mobilne nietypowej gry RPG. Projekt robi użytek z technologii Augumented Reality: za pomocą kamery rejestruje otaczający gracza świat, a następnie nakłada na niego trójwymiarowe obiekty i postacie.

Największą premierą lipca było oczywiście Pokemon GO. Cały świat kompletnie oszalał na punkcie tej gry, pobite zostały więc różne rekordy dotyczące ilości pobrań aplikacji mobilnych. Sama produkcja jest w sumie dosyć prosta, ale połączenie eksploracji świata rzeczywistego z łapaniem stworków autentycznie wciąga, a projekt ma do tego wielki potencjał rozwojowy. Obecnie Pokemon GO to już prawdziwy kulturowy fenomen, dlatego warto zagrać w niego teraz. Prędzej czy później zainteresowanie zapewne osłabnie, więc okazji do tak częstych interakcji z obcymi graczami w przyszłości może już nie być, a teraz mamy szansę wziąć udział w czymś, co może zmienić historię rynku mobilnego.

Pokemon GO w App Store (za darmo)

Pokemon GO w Google Play (za darmo)

ReRunners: Race for the World

Warto także zwrócić uwagę na ReRunners: Race for the World. Jest to wyśmienita platformówka, która jednocześnie stanowi grę wyścigową. Połączenie tych dwóch gatunków dało prawdziwy przebój. Konieczność rywalizacji z innymi zawodnikami nadaje typowemu biegowi przez dwuwymiarowe plansze dynamiki, a jednocześnie czyni rozgrywkę bardziej emocjonującą. Ponadto, przeciwnicy nie są kontrolowani przez SI. Zamiast tego stanowią zapisy dokonań innych graczy, więc pokonanie ich wyników jest trudniejsze i tym samym zapewnia większą satysfakcję.

ReRunners: Race for the World w App Store (za darmo)

ReRunners: Race for the World w Google Play (za darmo)

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII Remake trailer

Final Fantasy VII Remake trailer [0:58]

Zwiastun remake'a kultowej produkcji firmy Square-Enix - Final Fantasy VII.

W lipcu na urządzenia mobilne trafiła również konwersja Final Fantasy VII, czyli chyba najważniejszego jRPG-a w historii gatunku. Pierwowzór był jednym z tytułów, które zapewniły pierwszemu PlayStation zwycięstwo rynkowe. Dzisiaj grafika mocno się już zestarzała, ale gra wciąż zachwyca koncepcją świata oraz fabułą i osobowościami bohaterów. Wciąż posiada dopracowany system walki i ekscytującą oraz bardzo obszerną kampanię. Do tego konwersja wyszła całkiem sprawnie. Oparto ją o wydanie pecetowe, więc w porównaniu z oryginałem otrzymujemy ulepszoną grafikę.

Final Fantasy VII w App Store (70 PLN)

Final Fantasy VII w Google Play (70 PLN)

Day of the Tentacle: Remastered

Day of the Tentacle: Remastered PSX 2015 - trailer

Day of the Tentacle: Remastered PSX 2015 - trailer [1:10]

Zwiastun opublikowany podczas konferencji PlayStation Experience 2015.

Lipiec był również miesiącem premiery Day of the Tentacle: Remastered, czyli odświeżonej wersji legendarnej przygodówki studia LucasArts. Akcję napędza przezabawny scenariusz opowiadający o podróżach w czasie w celu powstrzymania planów złej fioletowej macki. Fabuła jest kompletnie absurdalna, ale jednocześnie jest to jedna z najśmieszniejszych gier w historii. Do tego dochodzą wyśmienite zagadki. Są one znacznie trudniejsze niż to, co oferuje większość współczesnych przygodówek, ale ich rozwiązywanie daje dużo satysfakcji.

Day of the Tentacle: Remastered w App Store (22 PLN)

Guild of Dungeoneering

Doczekaliśmy się także premiery mobilnej wersji Guild of Dungeoneering. Produkcja łączy elementy RPG-a, karcianki i strategii, w której wcielamy się w mistrza gry prowadzącego sesję stołowej gry fabularnej dla grupy graczy. Nie kontrolujemy więc bezpośrednio drużyny bohaterów – zamiast tego konstruujemy lochy, które herosi muszą eksplorować. Nie robimy tego jednak, aby ich zabić. Wprost przeciwnie. Musimy tak dobrać poziom wyzwań, aby postać przetrwała, a jednocześnie rozwinęła się do tego poziomu, aby poradzić sobie z bossami. Ten nietypowy pomysł został przekuty w świeżą i bardzo miodną produkcją.

Guild of Dungeoneering w App Store (18 PLN)

Guild of Dungeoneering w Google Play (20 PLN)

Crush Your Enemies!

Crush Your Enemies zwiastun na premierę

Crush Your Enemies zwiastun na premierę [3:30]

Zwiastun Crush Your Enemies, wydanego na PC oraz urządzenia z systemem iOS i Android komediowego RTS-a w stylu retro. Gracz obejmuje dowództwo nad hordami złych barbarzyńców, którzy rozpoczynają inwazję na mlekiem i miodem płynącą krainę fantasy.

Warto także zainteresować się polskim RTS-em Crush Your Enemies!. Jest to idealna odtrutka dla graczy, którzy mają po dziurki w nosie klonów Clash of Clans. Tutaj autorzy wzięli klasyczne rozwiązania strategii czasu rzeczywistego, lekko uprościli mechanikę, potwornie podkręcili tempo rozgrywki, a do tego wszystko to oprawili wyśmienitym humorem. Rezultat to prawdziwa perełka, w którą powinien zagrać każdy mobilny fan strategii czasu rzeczywistego. 

Grę można pobrać za darmo w formie dema. Potem resztę zawartości odblokowujemy jednorazową opłatą. Innych mikropłatności nie przewidziano.

Crush Your Enemies! w App Store (za darmo)

Crush Your Enemies! w Google Play (za darmo)

klocki

klocki zwiastun

klocki zwiastun [0:19]

Zwiastun gry klocki, kolejnej produkcji logicznej stworzonej przez Macieja Targoniego oraz Wojciecha Wasiaka – polskich twórców ze studia Rainbow Train.

Inną godną uwagi polską premierą lipca były klocki. To dopracowana gra logiczna, w której musimy tak manipulować prostymi obiektami, aby namalowane na nich kształty utworzyły w sumie linie ciągłe. Banalnie prosta mechanika daje tutaj zaskakująco różnorodne zagadki i produkcja co chwile wprowadza nowe rozwiązania, skutecznie utrzymując zainteresowanie gracza. Do tego całość jest nie tylko pomysłowa, ale również całkiem wymagająca i często trzeba się sporo nagłówkować zanim wymyślimy rozwiązanie.

klocki w App Store (4 PLN)

klocki w Google Play (4 PLN)

Arcane Quest 3

Ostatnią produkcją, o której chcemy wspomnieć jest Arcane Quest 3. Seria rozpoczęła żywot jako klon planszówki Hero Quest. Potem jednak autorzy zaczeli dodawać własne pomysły i ta ewolucja osiągnęła finał w najnowszej odsłonie, która bardziej przypomina już klasyczne RPG niż planszówkę. Zabawa sprowadza się do eksplorowania podziemi drużyną w trybie turowym, z rozbudowaną mechaniką walki i dużym wyborem bohaterów oraz uzbrojenia. Jednocześnie nie mamy tutaj typowej struktury gier roleplaying. Zamiast tego wcielamy się w szefa gildii, która została wypędzona z królestwa i musi od zera zbudować swoją reputację nowej krainie. Dlatego wyprawy do lochów odbywają się w ramach krótkich misji, pomiędzy którymi musimy zarządzać organizacją.

Arcane Quest 3 w App Store (za darmo)

Arcane Quest 3 w Google Play (za darmo)