Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 lutego 2010, 11:14

autor: Maciej Śliwiński

Ranking najdroższych gier w historii

Rozmowa o budżetach najważniejszych produkcji filmowych najczęściej rozpala wyobraźnię. Ostatnio głośno było o sumach przeznaczonych na najnowsze dzieło Jamesa Camerona - Avatar kosztował 237 milionów dolarów. Okazuje się, że gry komputerowe na tym tle nie wypadają gorzej.

Rozmowa o budżetach najważniejszych produkcji filmowych najczęściej rozpala wyobraźnię. Ostatnio głośno było o sumach przeznaczonych na najnowsze dzieło Jamesa Camerona - Avatar kosztował 237 milionów dolarów. Okazuje się, że gry komputerowe na tym tle nie wypadają gorzej.

Ranking najdroższych gier w historii - ilustracja #1

Redakcja serwisu DigitalBattle.com przygotowała bardzo ciekawe zestawienie gier, które w ostatnich latach pochłonęły w procesie produkcji miliony dolarów. Czołową dziesiątkę tworzą tytuły znane, lubiane lub oczekiwane z niecierpliwością przez fanów. Okazuje się, że najbardziej zaawansowane produkcje z branży gier wideo często mają budżety większe niż niektóre z setek filmów produkowanych corocznie w Hollywood.

Killzone 2

Dziesiąte miejsce w klasyfikacji najdroższych gier wszech czasów zajęło Killzone 2, wydane w ubiegłym roku na konsolę PlayStation 3 przez Sony Computer Entertainment. Według różnych źródeł, czteroletni deweloping tej gry kosztował Sony od 45 do 56 milionów dolarów, jednak według redakcji DigitalBattle.com bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza kwota. Co ciekawe, budżet studia Guerilla Games był kilkukrotnie zwiększany. Z początkowych 20 milionów dolarów szybko urósł do 30, a później wspominanych 45 milionów zielonych.

Czy poniesione wydatki się zwróciły? Wygląda na to, że tak. Miesiąc po premierze Sony oficjalnie poinformowało, że sprzedało milion egzemplarzy Killzone 2 na całym świecie, a gra była również najchętniej kupowaną produkcją na PlayStation 3 w Stanach Zjednoczonych. W Polsce tydzień po premierze krajowy oddział wydawcy pochwalił się 30 tysiącami sprzedanych kopii gry.

Final Fantasy XII

Nieco więcej kosztowało wyprodukowanie dwunastej odsłony sagi Final Fantasy. Wydana w 2006 roku gra pochłonęła 48 milionów dolarów i są to koszty związane z samymi pracami developerskimi nad tym tytułem. Square Enix z pewnością wydało również sporo na promocję, jednak te kwoty nie zostały ujawnione. Obecnie spekuluje się, że Final Fantasy XIII ma budżet o 50 procent większy niż poprzednia część bestsellerowej serii, jednak wydawca wstrzymuje się w tej kwestii od wszelkich komentarzy.

Wyniki finansowe wydanego wyłącznie na PlayStation 2 Final Fantasy XII musiały zadowolić Square Enix. Sami Japończycy w ciągu trzech dni od premiery zakupili blisko 2 miliony egzemplarzy tej gry, sprawiając, że zadebiutowała na zestawieniach najlepiej sprzedających się gier tamtego okresu od razu na pierwszym miejscu. Podobnie świetne wyniki gra notowała po premierze w USA – w ciągu kilku dni od debiutu zakupiono ją 1,5 miliona razy.

Ranking najdroższych gier w historii - ilustracja #2

L.A Noire

L.A Noire, które prawdopodobnie doczeka się premiery jeszcze w tym roku, zajmuje w zestawieniu najdroższych gier miejsce ósme. Przedstawiciele branży twierdzą, że jest jedną z najbardziej kosztowych gier będących obecnie w produkcji. Według różnych źródeł prace nad L.A Noire pochłonęły do tej pory 50 milionów dolarów, co jest o tyle dziwne, że o tytule przygotowywanym przez Rockstar Games jest stosunkowo cicho, a do mediów przedostają się tylko szczątkowe informacje związane z projektem.

APB: All Points Bulletin

Miejsce siódme przypadło APB: All Points Bulletin, utrzymanej w gangsterskich klimatach grze MMO będącej w katalogu wydawniczym Electronic Arts. Podobnie jak w przypadku dzieła Rockstar Games, APB dalej jest w trakcie dewelopingu, a premiera została zapowiedziana na 2010 rok. Przedstawiciele studia pracującego nad grą, Real Time Worlds, wielokrotnie podkreślali, że jest to ich najbardziej kosztowna produkcja.

Halo 3

Branżowa plotka głosi ponoć, że Bungie otrzymało nieograniczony budżet na Halo 3, dzięki sukcesom wcześniejszych części. W rzeczywistości gra, która w zestawieniu najdroższych gier w historii uplasowała się na szóstym miejscu pochłonęła około 55 milionów dolarów. Jeśli jednak dodamy do tego czterokrotnie większą sumę jaką Microsoft przeznaczył na działania marketingowe i promocyjne, Halo 3 spokojnie mogłoby przeskoczyć na pierwsze miejsce tej klasyfikacji.

Środki poświęcone na deweloping i promocję zwróciły się jednak z nawiązką, a Halo 3 święciło komercyjne sukcesy. W pierwszym tygodniu po premierze grę zakupiło 2,7 milionów graczy, a niedługo później Microsoft chwalił się, że produkcja uzyskała 300 milionów dolarów przychodu. Doszło nawet do tego, że gra została oskarżona o odbieranie publiczności amerykańskim filmom.

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Pierwszą piątkę zestawienia otwiera jedna z najlepszych części przygód Solid Snake’a - wydane w czerwcu 2008 roku Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. Prace nad grą zajęły studiu kierowanemu przez Hideo Kojimę blisko cztery lata, a 60 milionów dolarów na dopracowanie wszystkich szczegółów wyłożyły wspólnie Sony i Kojima Producitons.

Kilkuletnie prace nad grą zaowocowały świetnymi wynikami sprzedaży. Dzień po premierze w Japonii MGS4 zakupiło 300 tysięcy fanów tej produkcji, a ręce zacierało też Sony, które w tym okresie zanotowało wzrost sprzedaży konsol PlayStation 3 o 700 procent. Na europejskim rynku dzieło Hideo Kojimy radziło sobie równie dobrze. W czerwcu 2008 roku poinformowano, że gracze ze Starego Kontynentu kupili ponad milion egzemplarz tej gry, a na całym świecie rozeszło się 3 miliony kopii.

Ranking najdroższych gier w historii - ilustracja #3

Too Human

W niektórych przypadkach koszty związane z produkcją gry rosną znacząco, gdy studio nie może sobie poradzić z technologią wybraną na początku dewelopingu. Tak było między innymi z wydaną w 2008 roku na konsolę Xbox 360 grą Too Human. Prace pochłonęły ponad 60 milionów dolarów, a tuż przed ukończeniem gry, studio Silicon Knights zdecydowało się zmienić przysparzający sporo problemów Unreal Engine 3 na swój autorski silnik. Według różnych źródeł zwiększyło to koszty produkcji gry o 10 milionów dolarów.

Shenmue

Pierwszą trójkę rankingu otwiera Shenmue, obecnie zapomniana już praktycznie gra wydana przez SEGA na konsolę Dreamcast kilkanaście lat temu. Mało kto wie, że przez blisko 10 lat była to najdroższa produkcja w historii gier wideo - jej przygotowanie i dopieszczenie wszystkich elementów pochłonęło aż 70 milionów dolarów. Mimo wielu ciekawych możliwości, wciągającej fabuły i dopracowanych elementów gry, Shenmue nigdy nie osiągnęło spektakularnego sukcesu finansowego, podobnie jak wydana w 2003 roku kontynuacja.

Gran Turismo 5

Pięć lat pracy, 1000 wiernie odwzorowanych samochodów, 80 milionów dolarów – to podstawowe liczby, które charakteryzują miejsce numer dwa na liście, czyli zapowiadaną na jedną z najlepszych gier wyścigowych w historii, Gran Turismo 5. Przekładana wielokrotnie premiera nastąpi najprawdopodobniej w maju tego roku, choć od czasu do czasu media informują, że debiut może się opóźnić. Biorąc jednak pod uwagę świetne wyniki sprzedaży poprzednich gier z serii, Sony Computer Entertainment może chyba spać spokojnie.

Ranking najdroższych gier w historii - ilustracja #4

Grand Theft Auto IV

Panie i Panowie – miejsce pierwsze. Najdroższą grą w historii przemysłu gier wideo jest Grand Theft Auto IV. Rockstar Games na dopieszczanie jednej z najlepszych gier w historii przeznaczył ponad 100 milionów dolarów. Nad tytułem pracowało blisko 1000 osób, a zadbano między innymi o takie detale jak wierne odwzorowanie ulic i natężenia ruchu w Nowym Jorku czy zakup licencji na setki utworów dostępnych w grze.

GTA IV stało się między innymi najszybciej sprzedającą się grą w Wielkiej Brytanii, a ogólnie osiągało imponujące wyniki. W pierwszym tygodniu po premierze, gracze na całym świecie zakupili 6 milionów kopii tej gry, wydając na to pięćset milionów dolarów. Niebywała popularność tej produkcji zaowocowała również dwoma wpisami do Księgi Rekordów Guinessa.

gry