Komentujemy Wasze komentarze!
16 453 wyświetlenia
(21:26)
28 marca 2014
Witajcie w drugim odcinku nowego sezonu Pod Lupą. Tym razem Kacper i Hed nadrabiają swoje zaległości w "początkach redakcyjnych", UV mówi co ma wytatuowane na ręce, opowiadamy o MMO na tvgry, o wywiadach i wielkich filmowych karierach Łosia i T_bone'a. (4314)
Jakiś czas temu Frozi odwiedził siedzibę Blizzarda, gdzie miał okazję zagrać w Lord of Hatred - nowy dodatek do Diablo 4. W tym materiale postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami.
tvgry
9 marca 2026
Thomas Mahler ze swoim No Rest For The Wicked chce narzucać kierunek ewolucji gatunku hack’n’slashy. Może jednak się nie wyrobić, bo pod szyldem Moonbeast ojcowie izometrycznego action RPG wracają do gry z Darkhaven. I istnieje szansa, że pozamiatają.
tvgry
5 marca 2026
Zapis rozmowy redaktorów serwisu GRYOnline, którzy analizują archiwalne wydanie czasopisma New Secret Service z listopada 2000 roku. Łosiu i T_bone wspominają początki branży gier w Polsce, porównując ówczesne standardy recenzji, kontrowersyjne reklamy oraz specyficzny język tamtej epoki. W tekście pojawiają się wspomnienia o kultowych tytułach, takich jak Baldur’s Gate 2 czy Diablo 2, a także techniczne anegdoty o podkręcaniu starych procesorów. Uczestnicy dyskusji zauważają, że wiele dzisiejszych problemów branżowych, jak narzekanie na brak innowacji, było obecnych już ćwierć wieku temu. Całość stanowi nostalgiczną podróż do przeszłości, ukazującą ewolucję mediów gamingowych oraz zmianę mentalności graczy na przestrzeni lat. Rozmowa podkreśla również historyczne znaczenie magazynu, który kształtował polską kulturę cyfrową u progu nowego tysiąclecia.
tvgry
5 marca 2026
Materiał analizuje zjawisko powtarzających się porażek kosztownych gier wideo, które mimo ogromnych budżetów okazują się pozbawionymi charakteru kopiami popularnych trendów. Wskazuje też na problem toksycznej pozytywności i zamykania się twórców w bańkach informacyjnych, co uniemożliwia rzetelną ocenę jakości projektu na wczesnym etapie. Przykłady gier takich jak Concord czy Hyenas obrazują, jak błędy w zarządzaniu oraz odcięcie od realiów rynkowych skutkują tworzeniem produktów, których gracze od początku nie potrzebują. | Tekst: Dariusz Matusiak | Czyta: Kuba Paluszek
tvgry
11 marca 2026
Czy Control Resonant może wnieść świeżość do formuły otwartych światów? Materiał powstał na bazie tekstu Huberta Sosnowskiego pod tytułem "Psychodeliczny Manhattan zamiast kolejnej mapy Ubisoftu - dlaczego wierzę w Control 2", który znajdziecie w naszym dziale Opinii.
tvgry
3 marca 2026
Od premiery Uncharted 4 minęło 10 lat. Jak po dekadzie trzyma się produkcja studia Naughty Dog?
tvgry
24 lutego 2026
Nasza odpowiedź na reportaż TVP o złych grach co zniszczą Cię. W tym materiale poruszamy temat negatywnych skutków oglądania telewizji, szczególnie jak wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Zastanawiamy się, czy telewizja prowadzi do depresja i jakie ma to konsekwencje dla zdrowia mentalnego, zwłaszcza wśród seniorów. Omawiamy, jak telewizja może wywoływać stres i jakie są objawy depresji związane z nadmiernym konsumowaniem negatywnych informacji.
tvgry
26 lutego 2026
Wobec wielomiesięcznych kryzysów na rynku podzespołów gamingowych coraz bardziej kusząca wydaje się alternatywna ścieżka oparta na abonamentach oraz graniu w chmurze. Czy to zwiastun niepokojącego trendu, który z czasem zmieni oblicze gier?
tvgry
27 lutego 2026
Materiał wideo analizuje przyczyny, dla których gracze często odczuwają niechęć do samouczków, wskazując, że źle zaprojektowane wprowadzenia potrafią skutecznie zniechęcić do dalszej rozgrywki poprzez wybicie z immersji lub nadmierną inwazyjność. Autor podkreśla, że największym wyzwaniem dla twórców jest połączenie nauki mechanik z budowaniem narracji, co zilustrowano kontrastem między krytykowanym, przeładowanym informacjami samouczkiem z Wiedźmina 2 a chwalonym wprowadzeniem w Wiedźminie 3, gdzie trening wpleciono w naturalny kontekst fabularny. Kluczowe dla sukcesu jest znalezienie „złotego środka” – tutorial musi być zrozumiały dla nowicjuszy, ale nie może traktować doświadczonych graczy w sposób protekcjonalny, co wymaga ścisłej współpracy scenarzystów i projektantów już na wczesnym etapie prac. Ostatecznie materiał konkluduje, że choć nie istnieje samouczek idealny dla każdego, to pierwszy kontakt z grą jest decydujący dla zaangażowania odbiorcy, więc nie powinien być on traktowany przez deweloperów jako element drugorzędny.
tvgry
22 lutego 2026
Człowiek z blizną, czyli Scarface, to kultowy przedstawiciel kina gangsterskiego z lat 80. XX wieku. Późniejsi twórcy serii Prototype postanowili oprzeć na nim swoją odpowiedź na serię GTA, tworząc grę Scarface: The World is Yours.
tvgry
22 lutego 2026
fajnie, że komentujecie komentarze (według mojej narzeczonej-polonistki jest to masło maślane) dlatego może wykorzystam sytuację i zapytam o jedną kwestię - z powodu delikatnej stagnacji na rynku gier (jak wiadomo nie otrzymujemy raz na tydzień perełki z segmentu AAA) jest także zastój w materiałach na tvgry i gry-online...może warto by więcej poświęcić czasu na takie wypełniacze czasu jak retrogranie?
Warto by przypomnieć młodszej publiczności w co zagrywało się 10 lub 20 lat temu. Dokonywały się wtedy bardzo często przełomy w dziedzinie gier a nie każdy (młodszy) gracz o tym wie... Takie programy były jakiś czas temu i potrafiły przyciągnąć uwagę praktycznie każdego.
Droga redakcjo dajcie dojść do głosu Łosiowi i T_bone. Ja jestem fanem gier MMO a najbardziej MMORPG i chciałbym oglądać filmy w wykonaniu tych dwóch utalentowanych 'krejzoli'. Na dzień dzisiejszy znalazłem sobie portal konkurencyjny który zajmuje się tylko taką tematyką i trochę mnie dziwi jeśli mówicie ze nie ma za bardzo o czym mówić gdyż na owym portalu codziennie mogę przeczytać 4-6 nowych newsów związanych tylko z MMO. MMO prężnie się rozrasta, Polska społeczność w tego typu grach jest ogromna, chyba macie jakieś stare dane co do zainteresowania tego typu grami. Łosiu jak będziesz miał swój kanał z T_bonem to daj znać ja nie muszę siedzieć na tym portalu choć premke na rok kopiłem, ale co tam drugi raz nie popełnię tego błędu choć lubię całą ekipę i kupując premke traktowałem to raczej jako takie 'dziękuje za dobrą robotę'.
Dla Jordana redakcja znalazła miejsce i ma swój niszowy program choć mało kto tak naprawdę to ogląda oprócz wiernych obrońców Jordana którzy odrazu atakują gdy tylko ktoś go skrytykuje aż mi się śmiać chce jak czytam te komentarze a ludzie i tak wiedzą swoje i maja wyrobiona opinie na jego temat.
Terminus -> Yuen właśnie wrócił do Polski ;)
Moglibyście zrobić program o tym jak tworzycie materiały (poszukiwania informacji, ile gracie, ile osób i co robi itd.).
PS
@Łosiu przestałbyś używać wulgaryzmów na antenie. Później dzieciaki, których na pewno jest tu więcej, biorą taką postawę za przykład i usprawiedliwienie dla własnych nieprzyzwoitych wywodów.
Mam parę niezwykle ważnych pytań:
1. Jakiego fryzjera może polecić Hed? :D (samiec alfa)
2. Czy możemy liczyć na powrót takich programów jak "Doom Starców" czy "Liga nieśmiertelnych"
3. Czy jest szansa na nowe programy (najlepiej jak były by poświęcone Łosiowi, T-bonowi) :D
4. Fajnie by było, gdyby na TVGry pojawiało się coś więcej niż poradniki do Dark Souls (choć osobiście uwielbiam tą gierkę) np. mało znane produkcje, ciekawe propozycje z kickstartera, lub program poświęcony ciekawym promocją na steam
Co do niszowości Nintendo to nie ma co zaprzeczać. Ale raz na miesiąc jakiś materiał z 3DSa, czy WiiU nikogo by nie odstraszał od portalu. A czuję, że te konsolki są zaniedbywane nawet jak na niszę, (tak jak PSVita). A zdarzają się perełki i to o nich warto mówić.
UV, best troll ever xD
Jaki to napis? Czarny.... xD
Nie mam pytań, chociaż odnosząc się do programu nie obraziłabym się za jakiś konkurs artystyczny od czasu do czasu :) Można by popchać ludzi do zaangażowania się w jakiś obrazek czy tekst.
I nie musi być to koniecznie konkurs dla absolwentów ASP :D
Co do tych MMO, mam nadzieję tylko, że to nie zasypie TV gry jak jakaś lawina, bo się chyba załamię psychicznie i emocjonalnie :P
Moim zdaniem moglibyście zrobić więcej programów tak, jak ostatnio pięknie została opisana historia MGSa w Zewie Japonii. Jest wiele gier, które fabułą przewyższają niektóre produkcje Hollywoodu :)
Jest na to jakaś szansa? Uważam, że dla niektórych nowicjuszy warto by wyjaśnić np. losy Assassynów czy drużyny Sheparda ^^
@UV - prawidłowa odpowiedź (każdy Szatanista Hilerystyczny by tak stwierdził). Co do Behemotha, też słusznie, sentyment do starszych płyt duży został.
Choć T_BONE i Łosiu pokazali (jak zawsze) wysoką klasę, to mistrzem tego filmu jest UV ze swoimi ciętymi ripostami (swoją drogą jestem pełen podziwu, że sam się nie śmiał, gdy znowu czytał te pytania ;)
Przyjemny materiał. Szczególnie na wieczorne oglądanie.
UV najlepsze odpowiedzi
Hahahaha "mechanika" - ambitne słowo.
Teraz sie troche zatrzymalo ale jeszcze jakis czas temu to 1-2 gry mmo wychodzily tygodniowo a nie rocznie. Druga rzecz, ze wow uwazany jest przez wielu jako pionier a jednak przed nim byly inne bardzo popularne gry mmo o podobnej mechanice jak np. everquesty czy dark age of camelot.
Świetny materiał, nic dodać nic ująć. :)
@tvgry
Tytułów MMO wychodzi rocznie więcej niż 2-3, ale tylko około tylu jest wartych jakiejkolwiek uwagi.
Zdziwił mnie natomiast trend nazywania gier typu moba (np. LoL) bądź multi (np. WoT) mianem MMO. Gatunek ten kojarzy mi się głównie z wielkimi serwerami na których w danym momencie jest kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy graczy, z których każdy może wejść z innym w interakcję (np. Eve Online, WoW, Aion, L2, TERA, SWTOR, TESO czy też WildStar, o którym notabene nie ma na tvgry żadnego materiału). Idąc Waszym tokiem myślenia CoD też jest grą MMO bo gra w niego kilka milionów graczy.
A ja tez mam pytanko do redakcji - niech odpowie kto może czy planujecie powrót do "ramówki " tvgry Ligi Nieśmiertelnych, lub innego rodzaju programu związanego ze starszymi tytułami - nostalgiczne wspomnienia czy dziadkowie gier :) a drugim pytaniem jest czy planujecie serie filmików związanych z serią gier coś w stylu filmików z Gotica i Risena ja bym z chęcią pooglądał o losach residenta lub deusa ?
WidarPL -> Jeszcze się obrazi za tego "boga" ;))
Czy zrobicie coś kiedyś jak Kupa na głowie (parodia trudne sprawy )? Wiem , że nie będzie odcinka drugiego bo się zmieniła ekipa ale to by było całkiem śmieszne albo jakiekolwiek parodie związane tematycznie z waszą branża bo macie poczucie humoru ;]
Ja mam pytanie do UV'a - co oznacza ten wspaniały czarny napis, jeśli można wiedzieć? Oraz od razu idzie pytanie drugie - jakich zespołów lubisz słuchać najbardziej? Bo także lubię cięższy metal, może się dowiem o czymś zacnym :)
Pozdrawiam!
Świetny materiał. Zgadzam sie co do poprzedników, tbone i łosiu niech zrobią jakiś oddzielny program! Mogli by pokazywać jakieś mniej mainstreamowe produkcje. Dayz było by świetne. Moglibyście pokazywać jakieś zmiany i nowości, bo tego brakuje a gra ciągle się rozwija, podobnie jak arma.
Dzięki HED "didyl lid di di" :D nie wiem czy dobrze napisałem hahaha ale kurde na YT nie ma nigdzie tego :). A o melodię pytałem z czystej ciekawości, choć z jej znalezieniem ma pewne problemy a napisać chyba dobrze napisałem.
Czy do słuchania to nie wiem, jedno jest pewne dwie godziny non stop słuchania przy takiej melodyjce, i sam bym się obracał o jak strażnik z Thiefa.
Nie zgodzę się, że trzeba kończyć ASP aby wygrać konkurs. Wystarczy być kreatywnym oraz dobrze wymyślić formułę konkursu aby każdy znalazł szanse dla siebie. Przecież forma przedstawienia czegoś może być różna wystarczy chcieć (mówię do użytkowników). Poza tym w każdym konkursie ktoś będzie lepszy a ktoś gorszy bo każdy ma skilla lepszego w czym innym.
T-Bone i Łosiu są pozytywnie zakręceni bardzo lubię oglądać ich materiały nawet z gier, które mnie nie interesują (np. Day Z). Właśnie filmy takich pasjonatów ogląda się najlepiej. Fajnie by było gdyby częściej się chłopaki pojawiali. Skoro jest miejsce na Zew Japoni, w którym też pojawiają się dość niszowe produkcje, to i na chłopaków powinno się znaleźć miejsce.
Golmiten pozwól, że ci odpowiem cytując Vermiego "To nie nasza kupa że tak powiem" i potwierdził to UV słowami "To nie nasz format". Tak więc program ten nie powróci nigdy bo był jedynie jednorazowym żartem redakcji TVGry. To wszystko.
A pytanie jest takie: Czy planujecie jakąś imprezę na której będzie można się spotkać z Redakcją i forumowiczami typu Gry-Offline?
Podsumowując odcinek: najlepsi wasi ludzie z tvgry już dawno uciekli, player jak był tak jest fatalny.
Zamiast tworzyć kolejne słabe filmy lepiej co tydzień linkujce najlepsze produkcje okołogrowe z youtube i róbcie do nich polskie tłumaczenia dla gimbazy. Oglądane tej golowej pikselozy nie sprawia mi żadnej satysfakcji, a poziom merytoryczny narracji jest zwykle mierny.
Szczerze współczuje ludziom nie znającym dobrze angielskiego.
@rottensun
Co innego niszowe gry na popularne platformy, a co innego niszowe gry na niszowe platformy... Nie opłaca się robić materiałów o grach na Wii U, 3Ds czy PS Vita, bo to byłoby skierowane do max 20 osób (tylu ludzi w Polsce posiada te konsole) ;].
Mniejsze gierki na popularne platformy jak najbardziej się pojawiają.
Wstawki z UVim najlepsze :D
Staracie się produkować treści pod odbiorcę - ok. Ale czy zadaniem takiego portalu nie powinno też trochę być promowanie mniej znanych gier? Po co gadać tylko o produkcjach AAA o których gada każdy i każdy już wszystko wie i to tylko powtarzanie cudzych informacji. Dlaczego nie powstanie program promujący bardziej niszowe produkcje? Jordan to robi - i robi to dobrze ale on trzyma się jednej tematyki. Ale jakby T_Bone pokazał ludziom, że istnieją fajne symulatory i jakby każdy dorzucił jakiegos indyka albo mniej znaną lub zapomnianą grę wiele ludzi poznało by ciekawe produkcje - a tak niestety polski gracz kręci się w okół WoTa, LoLa, CSa, CODa, BFa, War Thunder i innych. Promujcie mniej znane gry, nie róbcie tylko komerchy! Pokazcie coś innego i zainteresujcie tym ludzi ! Bo po co słuchać cały czas o jednym i tym samym?
W naszym community (armatog.com) panuje podział, choć jestem tego samego zdania jak koledzy (T_Bone i Łosiu). BIS wykastrował się z klimatu maksymalnie. Dobrze jednak wiedzieć, że są zapaleńcy tej tematyki w GOLu. Pozdrawiam Panowie !
Czy będzie nowy odcinek "Kupa na Głowie (parodia Trudne Sprawy)", bardzo proszę o odpowiedz.
Pozdrawiam :D