Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

gra trójwymiarowa

Każda gra wideo, w której obraz świata gry przedstawiony został za pomocą grafiki 3D. Umownie przyjmuje się, że gry trójwymiarowe stały się jednym z wyznaczników platform tzw. piątej generacji, przypadającej na lata 90. ubiegłego wieku. Stosowana już wówczas technologia, w tym zwłaszcza akceleratory grafiki, pozwoliła renderować obraz 3D w czasie rzeczywistym. Obecnie większość popularnych silników graficznych wykorzystywanych przez deweloperów (np. Unreal Engine, Frostbyte 2, IW4) wyświetla grafikę 3D w grach.

Chociaż eksperymenty z grafiką 3D w grach wideo były powszechne już w latach 80. XX wieku, prawdziwy przełom nastąpił wraz z wejściem na rynek takich produkcji jak Doom (1993) i Wolfenstein 3D (1992).

Specyficznym rodzajem gier trójwymiarowych są tytuły korzystające z technologii stereoskopowego 3D. Na ogół uzyskanie efektu trójwymiarowości wymaga w tym przypadku zastosowania odpowiedniego monitora lub specjalnych okularów.