Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

FPS

strzelanina; strzelanka; first person shooter

Odmiana gier akcji, w których świat gry przedstawiony został z wykorzystaniem widoku z perspektywy pierwszej osoby, a głównym zadaniem gracza jest eliminowanie przeciwników przy pomocy broni palnej lub (rzadziej) miotanej. Za pierwszy FPS uznaje się dzieło studia iD Software – Wolfenstein 3D (1992).

Battlefield 1 (2016) jest przykładem gry FPS osadzonej w realiach historycznego konfliktu zbrojnego – w tym wypadku I wojny światowej. - 2016-09-02
Battlefield 1 (2016) jest przykładem gry FPS osadzonej w realiach historycznego konfliktu zbrojnego – w tym wypadku I wojny światowej.

Zazwyczaj bohater, w którego wciela się w gracz, ma do wyboru kilka rodzajów broni i pancerzy, z których może korzystać w starciach z komputerową Sztuczną Inteligencją lub innymi graczami. W zależności od konwencji stylistycznej, strzelanki mogą mieć bardziej dynamiczny i zręcznościowy (np. seria Doom) lub realistyczny charakter (np. Battlefield 3).