Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 5 maja 2021, 17:27

RNG

Skrót od angielskiego Random Number Generator, oznaczający generator liczb losowych. W grach wideo jest to algorytm, który, jak sugeruje nazwa, służy do generowania losowych liczb lub symboli. Następnie są one wykorzystywane do określania rzeczy, które w danej produkcji nie zostały z góry ustalone.

W zależności od gatunku reprezentowanego przez grę i sposobu implementacji owego algorytmu, RNG może determinować między innymi znajdowany przez nas loot, wartość obrażeń zadanych przeciwnikowi czy wyniki wirtualnych rzutów kostką przy skill checkach. Poza tym w produkcjach, których zawartość jest generowana proceduralnie, w oparciu o RNG mogą być tworzone całe poziomy.

W grach takich jak Diablo II od RNG zależą parametry zdobywanych przedmiotów. - 2021-05-05
W grach takich jak Diablo II od RNG zależą parametry zdobywanych przedmiotów.

W grach wideo efekty działania RNG najczęściej opierają się na wynikach obliczeń prowadzonych na rozmaitych zmiennych. Jeśli informacje o tych ostatnich są nieodpowiednio zabezpieczone, a same zmienne są niewystarczająco losowe (jak choćby godzina ustawiona w zegarze systemu), co miało miejsce zwłaszcza w starszych tytułach, mogą stać się podatne na manipulacje.