Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 5 maja 2021, 17:23

skill check

test umiejętności

Wywodzący się ze stołowych gier RPG termin określający sytuację, w której postać gracza, chcąc rozwiązać dany problem w określonych sposób, musi pomyślnie przejść test na konkretną umiejętność lub cechę.

Skill checki podczas rozmów z postaciami neutralnymi to chleb powszedni w grze Cyberpunk 2077. - 2021-05-05
Skill checki podczas rozmów z postaciami neutralnymi to chleb powszedni w grze Cyberpunk 2077.

W wielu produkcjach do pomyślnego zakończenia skill checku wystarczy posiadanie danej zdolności lub statystyki na określonym poziomie. Nie brakuje jednak gier, w których konieczny jest również wirtualny rzut kostką (odbywający się w tle lub jawnie) i uzyskanie w nim wymaganego wyniku, co wprowadza element losowości. W wybranych produkcjach (w zależności od systemu, na którym oparty jest dany tytuł i zaimplementowanych w nim rozwiązań) rzuty można powtarzać do skutku. Najczęściej przed przystąpieniem do skill checku otrzymujemy informację, jaka wartość danej umiejętności lub cechy jest konieczna, by przejść go pomyślnie; to samo tyczy się wyników wirtualnych rzutów kostką.

W grze Baldur’s Gate III wirtualne rzuty kostką odbywają się na naszych oczach. - 2021-05-05
W grze Baldur’s Gate III wirtualne rzuty kostką odbywają się na naszych oczach.

Skill checki można spotkać zarówno w grach RPG, jak i w wybranych tytułach zawierających ich elementy. W większości przypadków natykamy się na nie podczas konwersacji z postaciami neutralnymi, w których określone kwestie dialogowe są dla nas zablokowane, dopóki nie rozwiniemy wymaganej umiejętności. Poza tym jednak skill checki pojawiają się w systemach walki (determinują one szanse na trafienie przeciwnika oraz ilość zadanych mu obrażeń w konkretnym ataku), a także przy wykonywaniu rozmaitych innych czynności, jak otwieranie zamków, rozbrajanie pułapek czy też hakowanie systemów komputerowych.