Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 26 kwietnia 2018, 17:13

mob

Termin stosowany przede wszystkim w produkcjach typu MMORPG, w których występują warianty rozgrywki oparte na zasadach PvE, oznaczający przeciwnika kontrolowanego przez sztuczną inteligencję. Od postaci neutralnych moby różnią się tym, że pojawiają się w grze przede wszystkim po to, by zostać zabitymi przez gracza, który otrzymuje w zamian punkty doświadczenia lub loot; nie można więc z nimi rozmawiać, ani tym bardziej handlować czy wykonywać dla nich zadań.

Poza tym moby często występują w grupach i nie dysponują unikalnymi imionami (wyjątek stanowią bossowie będący specjalnym rodzajem mobów lub adwersarze, pokonanie których jest celem misji). Warto odnotować, że mogą one być agresywne tak w stosunku do gracza, jak i do pozostałych NPC, a nawet innych mobów.

Pokonanie niektórych mobów zamieszkujących świat The Elder Scrolls Online: Morrowind może stanowić wyzwanie nawet dla duetu graczy. - 2018-04-26
Pokonanie niektórych mobów zamieszkujących świat The Elder Scrolls Online: Morrowind może stanowić wyzwanie nawet dla duetu graczy.

Określenie „mob” zostało po raz pierwszy użyte przez Richarda Bartle'a w produkcji typu MUD (ang. Multi-User Dungeon) zatytułowanej MUD1. Oznaczało ono obiekt, który był zdolny do samodzielnego poruszania się, a stanowiło skrót od „Mobile Object Block”.