Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

DirectX

Stworzone przez firmę Microsoft oprogramowanie, które umożliwia aplikacjom pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Windows, w tym chociażby grom wideo, bezpośrednią komunikację z różnymi podzespołami komputera, jak karta graficzna czy karta dźwiękowa. Biblioteki DirectX składają się z szeregu komponentów odpowiedzialnych m.in. za obsługę grafiki 3D (Direct3D), odtwarzanie i nagrywanie dźwięku (DirectSound), odtwarzanie plików audio i wideo (DirectShow) oraz przetwarzanie danych wprowadzanych za pomocą kontrolera (DirectInput).

Lista funkcji DirectX poszerzana jest wraz z kolejnymi aktualizacjami i nowymi wersjami oprogramowania. W praktyce często oznacza to, że o ile ze wsteczną kompatybilnością nie powinno być problemów, o tyle uruchomienie gier wymagających bibliotek DirectX 10 może okazać się niemożliwe na komputerze wyposażonym w starsze podzespoły, zgodne z DirectX 9.