Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 listopada 2017, 13:42

endless runner

Endless runner to typ gier wywodzący się z platformówek i gier akcji. Podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad postaciami lub pojazdami, które nieustannie i bez naszego udziału mkną przed siebie. Nasze zadanie polega natomiast na wykonywaniu skrętów i pokonywaniu przeszkód, a nierzadko także na eliminacji przeciwników stających nam na drodze. Na tle wyżej wymienionych gatunków endless runnery wyróżnia fakt, że w toku zmagań nie możemy się zatrzymać. Jak sugeruje nazwa, rozgrywka w endless runnerze w zasadzie nie ma końca – poszczególne trasy, często generowane proceduralnie, ciągną się w nieskończoność, zaś zabawa trwa do momentu, gdy popełnimy błąd skutkujący śmiercią prowadzonej postaci. W trakcie rozgrywki zdobywamy punkty, którymi często możemy się pochwalić na tablicach osiągnięć.

Gra Temple Run z 2013 roku to jeden z najpopularniejszych endless runnerów dostępnych na urządzenia mobilne. - 2017-11-20
Gra Temple Run z 2013 roku to jeden z najpopularniejszych endless runnerów dostępnych na urządzenia mobilne.

W endless runnerach akcję zazwyczaj obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP), aczkolwiek popularne są również tytuły, w których wydarzenia przedstawiono z boku, a nawet z oczu bohatera (FPP). Z uwagi na fakt, że obsługa endless runnerów ogranicza się do naciskania jednego lub maksymalnie kilku przycisków, gatunek jest szczególnie popularny na smartfonach i tabletach, za sprawą takich produkcji jak Temple Run czy Jetpack Joyride.

Jetpack Joyride z 2011 roku to przykład endless runnera, w którym akcję obserwujemy z boku. - 2017-11-20
Jetpack Joyride z 2011 roku to przykład endless runnera, w którym akcję obserwujemy z boku.

Uważa się, że podwaliny pod gatunek endless runnerów położyły takie gry jak Scramble z 1981 roku oraz słynne Moon Patrol, które wydano rok później. Należy odnotować, że rozwiązania wypracowane na potrzeby omawianego gatunku przenikały również do innych typów gier – pojawiały się przede wszystkim w platformówkach, na czele z Disney’s Alladin z 1994 roku oraz młodszym o niecałe trzy lata Crashem Bandicootem.

Pokrewnym gatunkiem dla endless runnerów są tak zwane auto runnery – te ostatnie odróżniają się przede wszystkim za sprawą konstrukcji odwiedzanych poziomów, które posiadają swój koniec.