Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 17 lipca 2017, 10:43

gra rytmiczna

rhythm game

Odmiana gier zręcznościowych, w której ważne jest przede wszystkim poczucie rytmu. Niczym w tak zwanych Quick Time Events, rozgrywka w produkcjach tego typu polega na wciskaniu konkretnych przycisków w ściśle określonym czasie i w rytm odtwarzanej muzyki. Nasze poczynania najczęściej znajdują odzwierciedlenie w liczbie zdobytych punktów bądź w powodzeniu akcji podejmowanych przez kierowaną postać. Z uwagi na nieskomplikowane założenia rozgrywki, produkcje tego typu koncentrują się często na wieloosobowej zabawie.

W zależności od specyfiki konkretnego tytułu grę rytmiczną możemy obsługiwać przy pomocy pada, myszy i klawiatury albo dedykowanych akcesoriów, takich jak choćby maty do tańczenia czy kontrolery imitujące określone instrumenty muzyczne – perkusję, gitarę lub konsoletę.

Cykl PaRappa the Rapper spopularyzował gry rytmiczne na całym świecie. Na zdjęciu odświeżona wersja pierwszej części serii, wydana w 2017 roku. - 2017-07-17
Cykl PaRappa the Rapper spopularyzował gry rytmiczne na całym świecie. Na zdjęciu odświeżona wersja pierwszej części serii, wydana w 2017 roku.

Powszechnie uważa się, że produkcją, która spopularyzowała gatunek gier rytmicznych, było PaRappa the Rapper wydane w 1996 roku. Przez kolejne lata gatunek ewoluował, a jego elementy trafiły do innych rodzajów gier. Jednym z najciekawszych przykładów twórczego wykorzystania mechanik charakterystycznych dla gier rytmicznych jest tytuł Crypt of the Necrodancer, czyli reprezentant gatunku roguelike.

Thumper to oryginalna gra rytmiczna wydana m.in. na urządzenia VR. - 2017-07-17
Thumper to oryginalna gra rytmiczna wydana m.in. na urządzenia VR.