Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 12 lipca 2017, 17:42

slasher - co to jest?

Odmiana gier akcji, w której filarem rozgrywki są efektowne i dynamiczne starcia z przeciwnikami na krótkim dystansie, z wykorzystaniem różnorodnego arsenału broni białej oraz specjalnych zdolności bojowych lub magicznych.

Pojedynki z oponentami mogą mieć mniej lub bardziej indywidualny charakter, a nawet opierać się na niemal hurtowej eliminacji hord adwersarzy. W obu przypadkach kluczową rolę odgrywają bossowie, którzy mogą zarówno pełnić rolę strażników strzegących przejść do kolejnych etapów, jak i wstępować na pole bitwy w kluczowych momentach przygody.

Przykładem współczesnego slashera jest gra Bayonetta 2 z 2014 roku. - 2017-07-12
Przykładem współczesnego slashera jest gra Bayonetta 2 z 2014 roku.

Często slashery uwzględniają delikatne elementy RPG – prowadzony przez gracza bohater np. stopniowo otrzymuje dostęp do coraz potężniejszych umiejętności, kombinacji ataków i uzbrojenia, które może wykorzystać na placu boju. Ponadto slashery wzbogaca się niekiedy o elementy gier przygodowych, choćby w postaci mniej lub bardziej skomplikowanych zagadek oraz platformówek, co znajduje odzwierciedlenie w sekcjach zręcznościowych.

W niektórych slasherach walczymy jednocześnie z całymi hordami adwersarzy. Na zdjęciu gra Dynasty Warriors 9, opracowana przez japońskie studio Omega Force. - 2017-07-12
W niektórych slasherach walczymy jednocześnie z całymi hordami adwersarzy. Na zdjęciu gra Dynasty Warriors 9, opracowana przez japońskie studio Omega Force.

W pierwszych, dwuwymiarowych slasherach akcję prezentowano z boku. Z czasem wydarzenia, w jakich brali udział gracze, zaczęły być ukazywane z rozmaitych, filmowych ujęć, co dawało dobry ogląd sytuacji mającej miejsce na polu bitwy, nawet pomimo tego, że gracz nie miał bezpośredniego wpływu na pracę kamery. Niemniej, często odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz perspektywy trzecioosobowej (TPP).